Zdraví

JAK ČASTO BYSTE SE MĚLI VÁŽIT?

Tak často, aby to pro vás bylo přínosné a ne obtěžující. Co to ale v praxi znamená?

Údaj na displeji váhy by pro vás měl mít adekvátní výpovědní hodnotu, aniž by byl zdrojem nadměrného stresu. Číslo, které uvidíte, by mělo přinášet potřebnou informaci, a ne ruinovat vaše sebevědomí.

TĚLESNÁ HMOTNOST NENÍ JENOM ČÍSLO

Je to informace, která něco vypovídá o vašem zdraví, formě i kondici. Zvláště, pokud máte k dispozici více údajů v průběhu daného času. Pak jasně vidíte jestli:

 • hubnete;
 • přibíráte;
 • svou váhu si držíte.

Na základě toho můžete přizpůsobovat svůj jídelníček a vše ladit s vytyčenými cíli, ať už jste v předsoutěžní fázi a chcete spalovat tuky, nebo budujete hmotu. Ovšem i bez ohledu na vaše sportovní aktivity může údaj o váze, resp. vícero takových údajů v daném časovém horizontu, působit jako ukazatel vašeho zdraví. Výkyvy váhy tak například upozorní na poruchy činnosti štítné žlázy atd.

JAK ČASTO SI TEDY STOUPNOUT NA VÁHU?

 • Pokud držíte dietu, například kvůli splnění váhového limitu nějaké sportovní kategorie, pak byste se měli vážit DENNĚ. Takové pravidelné vážení a monitoring výsledků umožní flexibilně přizpůsobit jídelníček i dávky tréninku, abyste v daný termín splnili potřebné podmínky.
 • Jestli jste na dietě, protože ladíte formu do plavek, případně máte do soutěže ještě dost daleko, klidně svou váhu kontrolujte KAŽDÝ TÝDEN.
 • Zajímá vás, jestli existují nějaké podmínky, za nichž je vhodné se vážit JEDNOU ZA MĚSÍC? Asi snad jedině u nezávodních sportovců, kteří jsou se svou formou a kondicí momentálně spokojení, neplánují změny jídelníčku ani tréninku, tím pádem nepotřebují sledovat, jak na ně reaguje jejich váha. Vážení jednou za měsíc je opravdu spíše kontrolní záležitost. Jde o takový časový odstup, který by vám neumožnil provést potřebné modifikace diety a cvičebního programu, respektive nenabízí následně možnost dostatečné kontroly, jestli nová nastavení vašeho režimu přináší očekávané výsledky.
 • Pak jsou samozřejmě lidé, kteří se neváží NIKDY. A věřte, že se najdou i mezi sportovci. Často jde o jedince, kteří se pravidelně fotí a snímky následně porovnávají, monitorují svou hladinu tělesného tuku nebo měří obvody jednotlivých partií. Jednoduše řečeno oni svoji formu hlídají jinými způsoby, které na základě svých zkušeností shledali efektivnějšími.

NEJDE JEN O TO – JAK ČASTO – ALE TAKY KDY SE VÁŽIT

Zde platí základní pravidlo, že pokud máte stanovenou frekvenci vážení, pak byste se měli vždy vážit ve stejnou denní dobu, ideálně za stejných podmínek (například vždycky ráno po probuzení ve spodním prádle atd.). Tělesná váha se totiž v průběhu dne mění a ty rozdíly mohou být překvapivě výrazné. Závisí mimo jiné na množství přijatých tekutin či jídla a na hormonální hladině (pozor, to se týká nejenom žen, ale i mužů).

PŘÍNOSY A RIZIKA ČASTÉHO VÁŽENÍ

Byla tu řeč o každodenním vážení závodníků v přípravě. U nich na jednu stranu dává smysl, aby si do tréninkového deníku pravidelně zapisovali svou hmotnost, ale měli by v průběhu týdne brát jednotlivé údaje s rezervou. Snadno se totiž stane, že váha dočasně stoupne a dotyčný by kvůli tomu neměl propadat depresím. Často stačí, pokud si večer před tím dal slanější pokrm (sůl zadržuje vodu v těle). Těch příčin, proč se váha odchýlí, může být celá řada. A kvůli jednomu znepokojivému údaji ještě není třeba panikařit.

Jestli o sobě navíc víte, že vás každodenní vážení stresuje, podvědomě nutí k hladovění a navozuje značný psychický nekomfort, určitě popřemýšlejte o individuálním nastavení. Můžete se vážit obden nebo třeba v pondělí, středu a pátek. I takový postup ještě nabízí dostatek prostoru pro úpravu stravy i tréninkového programu.

Ať už je vaším cílem hubnutí nebo nabírání hmoty, v obou případech jde o proces, který vyžaduje svůj čas. Pokud byste se snažili přirozené pochody nějak uspěchat, z dlouhodobého hlediska jen zvyšujete riziko svého neúspěchu. Drastická dieta obvykle k medailím nevede a ani dramatické navýšení příjmu kalorií ještě nikoho k profi kartě nepřivedlo.

Jestli si vedete tréninkový deník, který vám má posloužit jako kvalitní vodítko ke správnému nastavení předsoutěžní přípravy, pak věnujte pozornost nejenom údaji o tělesné váze, ale sledujte také:

 • tréninkovou výkonnost;
 • hladinu stresu;
 • schopnost soustředění;
 • kvalitu a délku spánku;
 • příjem tekutin + potravy (minimálně dávky makroživin);
 • množství energie + motivaci k tréninku.

Svou formu pak berte jako souhrn více faktorů, opravdu nejde jenom o tělesnou hmotnost.

A co se týče vážení, ještě pár tipů na závěr:

 • važte se pravidelně – v takových časových odstupech, které pro vás budou vyhovující. Pravidelnost je ovšem zásadní, protože nepravidelná měření přináší do přípravy zmatek;
 • nevažte se příliš často – to znamená určitě ne vícekrát denně, vzhledem k tomu, jak se váha v průběhu dne mění, nemají takové údaje žádný smysl, pokud se tedy nechcete připravit o rozum.