Výživa

MOHOU LÉKY NA BOLEST NARUŠIT BUDOVÁNÍ HMOTY?

Dáte si někdy při tréninku tolik do těla, že druhý den ráno automaticky sáhnete po růžové záchraně v podobě oblíbeného léku na bolest? A napadlo vás někdy, že to nemusí prospívat nárůstu svalů?

Nejspíš jste se nad tím nikdy nezamýšleli a bolest byla natolik silná, že jste s pilulkou v ruce nezaváhali ani okamžik. Co kdyby vám ale někdo řekl, že když tu bolest vydržíte nebo utlumíte nějakým jiným prostředkem, dosáhnete lepších výsledků?

Sportovci všech úrovní používají volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky překvapivě často. Nejpopulárnější účinnou látkou je bezesporu ibuprofen, skýtající nejenom úlevu od bolesti, ale také možnost utlumit zánětlivé procesy.

Již v roce 2017 ovšem vědci ze švédského Institutu Karolinska uzavřeli svou studii zabývající se vlivem užívání ibuprofenu na skeletální svalstvo s tím, že dlouhodobé užívání volně prodejných protizánětlivých léků může inhibovat růst svalů u mladých, zdravých sportovců, věnujících se pravidelně posilovacímu tréninku.

 

TLUMÍ BOLEST vs. NARUŠUJÍ SYNTÉZU BÍLKOVIN

Kromě již známých vedlejších účinků, mezi něž patří především gastrointestinální obtíže, představuje užívání zmiňovaných léků riziko i z hlediska sportovní výkonnosti a tréninkového progresu. Léky na bázi ibuprofenu patří mezi tzv. COX inhibitory, přičemž COX aktivita je zásadní pro hypertrofii svalů. z toho plyne jednoznačný závěr – léky potlačující COX aktivitu jsou z pohledu budování svalové hmoty kontraproduktivní.

Vědci provedli za poslední roky celou řadu studií na toto téma. Některé z nich uvedené informace potvrzují, jiné jsou shovívavější. Je ale třeba vzít v potaz, že řada výzkumů pracuje s nesportovci, což výsledek značně zkresluje.

 

ZÁNĚT JAKO PŘÍNOS? ZÁLEŽÍ NA VĚKU

Biopsie svalů u sportovců užívajících pravidelně protizánětlivé léky prokázala pokles zánětlivých markerů. Současně ale sportovci čelí poklesu síly. Odborníci proto odhadují, že zánětlivé procesy mohou být v návaznosti na posilovací trénink mladších sportovců přínosné ve smyslu rozvoje nové svalové hmoty. Mladí lidé, kteří pravidelně posilují, aby nabrali svaly, by se tedy pravidelnému podávání vysokých dávek protizánětlivých léků měli vyhnout.

Naproti tomu studie provedené u starší populace prokazují, že protizánětlivé léky mohou zabránit úbytku svalové hmoty způsobené stárnutím. Vědci se proto domnívají, že mechanismus regulace množství svalové hmoty je jiný u mladších a starších sportovců.

 

UŽÍVÁNÍ LÉKŮ – ANO ČI NE?

Není pochyb, že existují situace, kdy má užívání léků na bolesti a proti zánětům svoje opodstatnění. Ale vždy byste k nim měli přistupovat obezřetně, nepřehánět to s dávkami a léky brát krátkodobě. Sportovní lékaři je většinou doporučují při akutních zraněních, jako je natažení, či natržení vazu nebo svalu a při zánětech šlach. Délka užívání by přitom měla být co nejkratší.

Sáhnout po záchranné pilulce z důvodu potréninkových bolestí namožených svalů tím pádem není nejlepší nápad. Vašim snahám o nárůst svalové hmoty to rozhodně neprospívá.