Krátké zprávy » Jose Raymond – profesionální karta dnes nic neznamená

01.09.2015 | Jose Raymond – profesionální karta dnes nic neznamená  »

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: musculardevelopment.com


Je profesionálních závodníků soutěžících pod hlavičkou federace IFBB hodně nebo málo? Na to nedávno pro internetové stránky multimediálního vydavatelství musculardevelopment.com odpovídal Jose Raymond, přičemž se rozhodně nerozpakoval vyjádřit zcela otevřeně.

Čtyřicetiletý závodník v kategorii do 212 liber není na soutěžním pódiu žádným nováčkem, a tak má zkušeností a postřehů na rozdávání. Po řadě let působení na amatérské scéně vyzkoušel profesionální kartu až v roce 2009 při startu na New York Pro, kde obsadil deváté místo. Dnes jeho soutěžní konto čítá řadu úspěchů, mezi kterými můžeme nalézt nejen čtvrté místo z loňské Olympie 212 Showdown, ale i mimořádně ceněné vítězství na letošním Arnold Sports Festivalu. Tak tedy - co si Jose Raymond myslí o počtu současných profesionálů?

„Ještě mi není ani čtyřicet, ale pocházím z jiné éry. Být profesionálem federace IFBB dříve něco znamenalo. Statut profesionála byl respektovaný a bylo zapotřebí si jej zasloužit. Jenže dnes to vypadá, že jej má před svým jménem na Facebooku doslova každý a já přitom o polovině z těch lidí vůbec nikdy neslyšel. Nechápejte mě špatně. Nejsem nepřející a těší mě, že ti lidé dosáhli svého cíle. Jenže jak moc uspokojující byl zisk profi karty po pouhém jednom či dvou letech závodění nebo v některých případech na jejich druhé soutěži? Kdysi existovala hierarchie, v jejímž rámci jste na sobě museli pracovat a skládat účty. V okamžiku zisku statutu profesionála už dávno každý znal vaše jméno, což se týká jak kulturistiky mužů, tak i kulturistiky žen, kategorie Fitness a dokonce i počátků kategorie Figure. Dnes nemám u většiny z těchto profesionálů vůbec ponětí o tom, o koho jde či dokonce v jaké kategorii soutěží. I tak jim ale gratuluji k dosaženým výsledkům. Osobně jen jednoduše nedokážu sdílet přespříliš nadšení nad tím, že na jediné soutěži ve stejný den dokázalo stejnou věc dalších 55 lidí!"