Krátké zprávy » Odešel Baitollah Abbaspour, stříbrný z EVLS Prague Pro 2014

27.08.2015 | Odešel Baitollah Abbaspour, stříbrný z EVLS Prague Pro 2014  »

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: flexonline.com, musculardevelopment.com, presstv.ir


Ve věku pouhých šestatřiceti let zemřel toto úterý po dlouhodobých zdravotních problémech íránský kulturista Baitollah Abbaspour. Příčinou byly potíže spojené s vaskulitidou, vzácným onemocněním projevujícím se zánětem cév, které u něj bylo diagnostikováno na začátku letošního roku. Ještě loni přitom proháněl soupeře na pódiu, naživo jej mohli vidět i návštěvníci pražské EVLS Prague Pro.

Baitollah Abbaspour se narodil v roce 1979 ve městě Bijar a vyrůstal v Karadži, které je od hlavního íránského města Teheránu vzdálené asi dvacet kilometrů. Cvičit s činkami začal v roce 1996 a za asistence a podpory svých bratrů dokázal transformovat své tělo do nebývalé podoby. O rok později už ovládl tamější soutěž Karaj Championships. V roce 2000 získal druhou příčku na Íránském národním kulturistickém šampionátu, v roce 2003 pak po zisku titulu z národního šampionátu zazářil i na amatérském MS v kulturistice v indickém Mumbaji. O dva roky později na amatérském MS v kulturistice v čínském Šanghaji získal třetí příčku, v roce 2008 pak na amatérském MS dokázal zvítězit. Vstup mezi profesionály odstartoval v roce 2012 na soutěži FIBO Power, odkud si odnesl slušnou čtvrtou příčku. Následovala řada dalších soutěžních klání, na kterých kromě dalších úspěchů dokázal dosáhnout i na první místo na Nordic Pro 2013 či na pátou příčku na Olympii 212 Showdown z loňského roku. Sportovní kariéra skromného sportovce se uzavřela v závěru loňské soutěžní sezóny, kdy na posledních dvou soutěžích, EVLS Prague Pro a San Marino Pro, dokázal získat druhou příčku.

Letošní rok už pro íránského závodníka nebyl vůbec příznivý a osud mu namísto přípravy na soutěže nachystal nepopsatelně náročnější výzvu - boj o vlastní život. Následovaly hospitalizace a péče lékařů. Fatálně zhoršující se zdravotní stav nakonec vyústil v kóma, do kterého Baitollah Abbaspour upadl v úterý ráno. Všechno v tu chvíli už bylo zřejmě marné. Přes okamžité napojení na plicní ventilátor a veškerou dostupnou pomoc lékařského personálu Baitollah Abbaspour po několika hodinách téhož dne nakonec zemřel.