Krátké zprávy » Shawn Rhoden – nedělejte stejné chyby, jako kdysi on

01.02.2013 | Shawn Rhoden – nedělejte stejné chyby, jako kdysi on  »

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: npcnewsonline.com


Pokud bychom měli za minulý rok zmínit závodníka, který na profesionálním poli skutečně zazářil, nepochybně by nás napadl Shawn Rhoden. Sedmatřicetiletý závodník totiž nejenže dokázal zvítězit hned na čtyřech profesionálních kláních sezóny, ale umístit se i na třetím místě nejprestižnější soutěže Mr. Olympia. V této souvislosti je určitě zajímavé poslechnout si cenné rady, které úspěšný závodník nabízí k posouzení mladším či méně tréninkově zkušenějším nadšencům.

„Myslel jsem si, že budu růst díky tréninku v posilovně. Takže jsem trávil spousty hodin cvičením, nejedl pořádnou stravu a zvedal příliš těžké zátěže. Byl jsem pevně přesvědčený o tom, že když budu dřepovat se čtyřmi nebo pěti kotouči na každé straně, tak budu mít velká stehna. Výsledkem však byly bolesti kolenou a zad. V určitou chvíli jsem si ale řekl – víš co, uber trochu, nikdy nebudeš nějaké svalové monstrum a začni se soustředit na to, co pro tebe funguje. Začal jsem tedy dřepovat se třemi kotouči, začal trénovat jen jednu svalovou partii denně, dbal jsem na dostatek spánku a odpočinku kvůli regeneraci. Tyhle jednoduché změny pro mě poslední tři roky coby profesionála představují obrovský rozdíl.“

Shawn Rhoden také zmiňuje úlohu sacharidů. Protože se dříve bál, že kvůli nim bude tloustnout, nepřijímal správné dávky. Kombinací zmíněných vylepšení dospěl do situace, kdy ze svojí strategie zpětně těží a užívá si vynikajících výsledků, které zúročuje na soutěžním pódiu. A to je ostatně i jedna z podstatných zásad v kulturistice – trénovat nejen dostatečně tvrdě, ale i chytře a promyšleně.

Shawn Rhoden o chybách, kterých se kdysi dopouštěl