Krátké zprávy » Vyjádření SZPI ohledně Hydroxycutu!

21.09.2009 | Vyjádření SZPI ohledně Hydroxycutu!  »

V pátek 1.5.2009 Americký Úřad pro léky a potraviny (FDA) oznámil, že spalovače tuků Hydroxycut vedou při jejich užívání k poškození jater. Více ZDE. V článku najdete vyjádření SZPI k této problematice.

Na základě tohoto oznámení z FDA ohledně produktu Hydroxycut se náš redaktor Karel Šedivý obrátil na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Níže najdete vyjádření.


Dobrý den, pane Šedivý,
SZPI provádí pravidelně kontrolu doplňků stravy. Výrobky Hydroxycut byly také předmětem naší kontroly, kterou bylo zjištěno, že výrobek s názvem HydroxyCut HardCore obsahoval ve složení několik nebezpečných látek a byl vydán zákaz na jeho uvádění do oběhu. Našim šetřením se dále prokázalo, že na českém trhu existují dvě varianty předmětné potraviny tzv. evropská verze a americká verze. Evropská verze neobsahuje nebezpečné látky a může být tudíž dále uváděna na trh oproti americké verzi.

Jsme navíc členy Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF). Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva slouží pro ohlašování přímých nebo nepřímých rizik ohrožujících zdraví lidí a zvířat nebo životního prostředí, která pocházejí z potravin nebo krmiv. Do systému zasílají svá zjištění o výskytu nebezpečného výrobku dozorové orgány ČR i dozorové orgány ostatních členských států EU. Pokud by byla tedy prokázána jakákoliv zdravotní závadnost těchto výrobků, byli bychom o tom včas informováni.

Na kontroly těchto produktů se budeme zaměřovat i nadále a v případě jakýchkoliv závažných zjištění o tom budeme informovat veřejnost. Jako Státní zemědělská a potravinářská inspekce se nemůžeme vyjadřovat k případnému zdravotnímu riziku, toto hodnocení přísluší orgánům ochrany veřejného zdraví.

S pozdravem

Petra Hoferková
SZPI – Oddělení komunikace