Krátké zprávy » Terminátor 4 bez Arnolda Schwarzeneggera

21.09.2009 | Terminátor 4 bez Arnolda Schwarzeneggera  »

Arnold Schwarzenegger je natolik zaneprázdněn povinnostmi guvernéra státu Kalifornie, že v nové sérii o Terminátorovi nebude tentokrát tím, kdo bude zachraňovat svět.

Bývalý kulturista, posléze akční hrdina a nakonec guvernér si zahrál v předchozích třech filmech této senzační sci-fi trilogie, na reklamních plakátech u čtvrtého dílu s názvem „Terminator salvation“ se však jeho jméno neobjeví.  Film se začal promítat ve Spojených státech 21. května a do hlavní role byl obsazen Christian Bale, představitel Batmana.

Přesně podle filmové fráze z předchozích dílů "I'll be back“, tedy „Já se vrátím“, se Arnold svým způsobem na plátně objeví, ačkoliv skutečný Arnold to nebude. Díky speciálním počítačovým trikům byla jeho hrůzu nahánějící podoba převzata z předchozích dílů a oživila tak mrtvého Terminátora.

Schwarzenegger může být možná neoblíbený u voličů v Kalifornii, která bojuje s finanční krizí, ale filmoví kritici jej budou postrádat. Podle časopisu Hollywood Reporter je Arnold pro Terminátora klíčovou postavou a tak kvůli jeho neúčasti bude tento důležitý prvek ve filmu chybět, zejména pak specifická složka zábavy a vtipu. A noviny Los Angeles Times dodávají, že kladem filmu je sice spousta akčních scén, film však postrádá svou duši.

Film, který režíroval (stejně jako Charlieho Andílky) Joseph Nichol známý v Hollywoodu také jako McG, zavede diváky prostřednictvím letmých a ponurých záběrů na planetu Zemi, která se probouzí po nukleární zkáze. Bale a australský herec Sam Worthington v něm vystupují jako spojenci proti robotickým a panovačným strojům, které zničily lidstvo.

McG řekl, že James Cameron, režisér a autor prvních dvou dílů Terminátora, se ho při rozhovoru zeptal, proč mělo podle něj smysl na čtvrté řadě pracovat. McG mu odpověděl, že tento film mapuje svět po Dnu zúčtování a že všechny předchozí podoby Terminátora jsou ve skutečnosti podobné současným Terminátorům, které se vrací zpět v čase a pronásledují lidstvo.

Ve filmu zasazeného do roku 2018 je John Connor (Bale) vůdcem skupiny bojovníků, kteří se postavili na odpor robotům. Uprostřed příprav plánů na válečný útok proti strojům se najednou z ničeho nic objevuje filmová postava Marcuse Wrighta s problémovou minulostí (hraje jej Sam Worthington). Nejdříve se vzájemně střetnou, posléze však vytvoří tým a pracují na infiltraci do řídícího střediska strojů, kterému vládne umělá inteligence Skynet.

První Terminátor z roku 1984 byl původně nízkorozpočtovou licenční záležitostí, loni byl ale, částečně i díky Arnoldově hvězdné účasti, vybrán pro zachování v americké U. S. Library of Congress (Kongresová knihovna a nejstarší federální kulturní instituce).

V roce 1991 byl do kin uveden snímek Terminátor 2: Judgment Day (Den zúčtování), který vydělal 519,8 milionu dolarů a v roce 2003 Terminátor 3: Rise of the Machines (Vzpoura strojů) díky němuž přiteklo do pokladen 433,4 milionu dolarů.

Po šesti letech tak mohou opět fanoušci Terminátora usednout do sedaček kinosálů a nechat se unášet dalším příběhem. Jaký bude? Na to si budeme muset počkat do 4. června. 2009, kdy se v našich kinech bude konat jeho premiéra.

Doporučuji shlédnout oficiální stránky k filmu, které najdete ZDE

Níže najdete trailer.