Krátké zprávy » Stane se Arnold Schwarzenegger příštím rakouským prezidentem?

21.09.2009 | Stane se Arnold Schwarzenegger příštím rakouským prezidentem?  »

Přeložil: Karel Šedivý
Zdroj: NDTV.com


Arnold Schwarzenegger, hollywoodská akční legenda, by se mohl stát prezidentem ve své rodné zemi poté, co příštím rokem vyprší jeho mandát guvernéra amerického státu Kalifornie.

Samotný Arnold dokonce vzkázal své rodné zemi: Ill be back... as President, tedy: Já se vrátím… jako prezident.

Protože Arnold nemůže zastávat prezidentský úřad ve Spojených státech amerických, jelikož se zde nenarodil, rakouští politici jej požádali, aby kandidoval v prezidentských volbách v roce 2010, pokud svoji kandidaturu stáhne Heinz Fischer, současný rakouský prezident. Potvrzují to i slova Nikolause Berlakoviche: Ano, podporujeme kandidaturu Schwarzeneggera. Je to vynikající a mimořádně úspěšný politik. A státní činitelé přes sebe málem zakopávali, aby hlasovali pro podporu 61letého Arnolda, který má jak americké, tak rakouské občanství.

Franz Voves, guvernér jeho rodné provincie v centrální části Rakouska, k tomu říká: Smekám před ním klobouk. Je neuvěřitelné, co dokázal. A obyvatelé vesnice Thal, kde Arnold vyrůstal, jsou tak zapáleni dát najevo svou podporu, že požadují, aby se z jeho bývalého starého domu stalo muzeum.

Podle některých amerických politologů by sice Schwarzenegger mohl kandidovat do amerického senátu, ale být jedním z mnoha, to nikdy Arnolda nelákalo. Být naopak na vrcholu, to bylo tím, co měl vždy rád.


Pozn.: Druhé funkční období coby guvernéra státu Kalifornie skončí Arnoldu Schwarzeneggerovi 3. ledna 2011. Podle Ústavy Spojených států amerických se může stát jejím prezidentem pouze rodilý občan, který dosáhl minimálního věku 35 let a žije ve Spojených státech alespoň 14 let.  Druhou a třetí podmínku Arnold sice splňuje, tu první však nikoliv. Přestože americké občanství získal již v roce 1983, bylo by zapotřebí změny Ústavy, aby se mohl prezidentem stát. Pro americká média Arnold v prosinci 2008 uvedl, že pokud by k této změně došlo, o úřad prezidenta Spojených států amerických by se určitě ucházel. Ta ale, jak se zdá, nepřichází. Uvidíme tedy, kam bude dále směřovat další životní cesta nepřekonatelného Arnolda Schwarzeneggera. A pokud se podíváte na fotografie z dob jeho největší kulturistické slávy, koho z nás by asi napadlo, že všechno to, co dokázal, je vůbec možné?