Krátké zprávy » Benchpress – odhadněte svoje maximum

29.12.2009 | Benchpress – odhadněte svoje maximum  »

Zdroj: flexonline.com
Přeložil: Karel Šedivý


Jaký je váš maximální výkon v benčpresu? To zjistíte snadno pomocí následující metody. Jestliže totiž nemáte k dispozici někoho, na koho se můžete spolehnout při dopomoci, pak se nikdy nepokoušejte o maximální výkon.

Naložte si na činku váhu, se kterou zvládnete deset opakování. Desáté opakování však musí být odcvičené absolutně nadoraz s maximálním úsilím, aniž byste dokázali zvládnout další opakování. Pokud váhu neodhadnete a dokážete udělat ještě další opakování, pak budete muset nejméně 5 minut odpočívat. Pak si naložte na činku o 2-5 kg více a zkuste znovu provést deset opakování.
Je zřejmé, že k tomuto výkonu budete možná také potřebovat dopomoc, alespoň to nedopadne tak, že by z vás pomocník po nezdařeném pokusu tahal tu nejtěžší váhu, jakou jste schopni zvládnout. Jakmile tedy zjistíte hmotnost, se kterou jste dokázali udělat deset usilovných opakování, vynásobte tento údaj koeficientem 1,33. Tak se dozvíte, jaké je vaše maximum pro jedno opakování. Pokud tedy například provedete deset opakování s váhou 90 kg, pak váš maximální výkon pro jedno opakování bude zhruba 120 kg.