Daniel Dvořák - rozhovor

Daniel Dvořák - rozhovor

Rozhovor s mistrem světa a Evropy v powerliftingu a benchpressu Danielem Dvořákem, který je v přípravě na Světový pohár v silovém trojboji a benchpressu.

Rozhovory | 06.10.2009 | Michal Rudzinskyj

Otázky pokládal: Tomáš Kalenský


Jméno, věk, maximální výkon, největší úspěchy:
Dan Dvořák, 33 let, 1022,5 kg, mistr světa a Evropy v powerliftingu a benchpressu.

Jak jsi spokojen s průběhem roku?
Se svými výkony ano. Každé zlepšení potěší. Se zlepšením se posouvá i nový cíl. Krátkodobě 1050 kg, dlouhodobě 1100 kg. V soukromém životě také. Stěhování a přesunutí aktivit do Prahy se ukázalo jako správným krokem. Co se týče Asociace byla letos poprvé nastavena pevná pravidla, jejich důsledné dodržování byl pro mnohé šok. Zjištění, že v každé kultuře nejsou jen práva, ale i povinnosti. Tady nezbývá než zopakovat, že jsem rád, že se do organizačního týmu zapojil Libor Hurdálek, který má soutěžní řád na starost. Dřívější obcházení pravidel a mávnutí rukou nad povinnostmi závodníků ze strany vedení je tímto definitivně pryč.

Přichází období mistrovství světa, WPC/WUAP a GPC. Chystáš se na něj? Budeš útočit na nějaký osobní nebo mezinárodní rekord?
Dlouho jsem zvažoval účast na MS. World cup a TEAM competition je povinností. Chceme s klukama v družstvu pomoci propagaci tomuto typu soutěže, který nás baví více než single soutěže. Boj za tým, za jedno družstvo, jeden národ je vždy více než single soutěž. Pro mě osobně to je dobrá motivace. Vypustit duši za Českou republiku. V družstvu půjdu s Martinem Košnarem s kterým bojujeme nejen v jednom týmu na place, ale často i za tým Asociace. Dále starý dobrý Ísták - Jiří Hačkulič a čtvrtým do party bude domažlický Big John - Honza šlais. MS půjdu všech tří Asociací. Ve Francii (GPC, WUAP) půjdu benchpressy. I když vice než na samotný závod mě láká návštěva katedrál v Amiens a tajemném Chartres. V Anglii půjde zřejmě o nejvíce sledovaný závod. Bude jej vysílat stanice Sky Sport. Po závodě se těším na návštěvu Stonehange.

V Praze se koná 16.-18.10. Světový pohár, zvažuješ účast a co máš v plánu za výkon pokud ano?
Světový pohár bude extremní soutěží, která nemá ve střední Evropě obdobu. Povedlo se hvězdné obsazení. 2 lifteři (Rantanen a Murtomaki) s totalem přes 1200 kg. Dřepy přes 500 kg. Benchpress 400 kg. Sto evropských závodníků. Exhibice v boxu a kulturistice. šest závodníků s benchpressem kolem 300 kg.

V plánu mám osobní rekord, i když se může stát cokoliv. Nejdůležitější je nevypadnout. Rád bych šel druhými pokusy u dvou disciplín na osobní rekordy. Tj. 427,5 dřep a 292.5 benchpress, mrtvý tah je ošidný. Spokojen budu s výkonem +1025 kg.

Co ti dělá v poslední době radost a naopak?
Radost mi dělá dobrá parta lidí, která se vytvořila v mém novém pražském působišti. Kluci působící ve fitcentru Apollon jsou pro mě dobrými sparingy a můj trénink může probíhat tak jak má. Přiznám se, že po opuštění mé novoborské základny, jsem se první měsíce dost trápil. Bylo jen otázkou času, kdy se nabalí skupina lidí, kterým se pod kůži silovka zaryje. Přeci jen equipped powerlifting je hodně o týmu. Snad se mi daří klukům vracet jejich pomoc a oni jsou se vzestupem svých výkonů spokojeni.

Jaké používáš doplňky v předsoutěžní přípravě?
Základem pro mě kompletní skladba vitamínů a minerálu s čímž úzce souvisí regenerace nejen těla, ale i CNS. Ty, které tělo vyčerpává rychleji nebo máme danou do vínku jejich malou zásobu, je třeba doplňovat s maximálním důrazem. Dále cykluji dvě skupiny základních doplňků. BCAA, Kreatin, Arginin v jednom období a BCAA, Tribulus, Diosgenin v druhém období. Druhým rokem používám výrobky ATP, nemám důvod zkoušet jiné. Fungují spolehlivě.

Kde tě mohou lidé vidět trénovat?
Trénuji ve fitcentru Apollon v Praze na Lukách. Perfektně zařízené fitko, kde můžou odtrénovat nejen silovkáři, tak i klasičtí klienti. Monolift, tři benčové lavice, 50 kg kotouče, speciální místnost pro silovku, aerobní zóna, aerobic. Ve fitcentru zároveň působím jako trenér a výživový poradce. Součástí fitcentra je i boxerský klub, kde kluky vede Pepa Trpišovský s Pavlem Hakimem Majerem. Oba super kluci, sportovci tělem i duší.

Jaký tip trika používáš?
Takřka dva roky jsem se pral s finskými Metaly, které mi dobře sloužily. Baví mě zkoušet nové věci - učit se a zvládat je, dávají mi impuls. Dnes se pokouším zkrotit americké dresy APEX a Superkatana.

Skončilo léto, kde jsi trávil dovolenou?
Léto jsem strávil s blízkým člověkem v hektické Itálii, na kouzelné Korsice a v provoněné Jižní Francii. Okružní jízda, typ dovolené kterou miluji. Každý den někde jinde, relax u moře v kombinaci s poznávacími výlety. Dva týdny, co jsem byl na cestě pro mě byly perfektním relaxem. Myšlenky na činku, fitko a trenink mě absolutně míjely.

Plány na příští rok?
Dotáhnout do konce koncepci, kde se budu snažit zvýšit vliv rodiny na správnou stravu, vyšší fyzickou aktivitu a omezení stresu v rodině s důrazem na protidrogovou aktivitu. Partnery mi jsou protidrogové centrum Sananim, školní zařízení a samozřejmě městské úřady. Pokud se aspoň trochu povede změnit trend a cesta českého národa směřující k absolutní svalové atrofii a stravě nepečující o tělo, natož mozek, bude to pro mě největší odměna. Je na čase se odklonit od cesty za "americkým snem", kdy se součástí vystresovaného života stává osobní psycholog. Jak říkají moji ruští přátelé Viktor a Světlana Safonkinovi: O tělo i hlavu musí být nadprůměrně pečováno, aby obojí bylo v symbióze. Co se týče Asociace, jen zopakuji to, co říkám od roku 2006 a každý rok je situace lepší a jasnější. Přibývají kvalitní soutěže, závodníci a zvyšují se výkony. Co více si od powerliftingu přát.


Benchpress 300 kg

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk