Maryana Naumova - from Russia with strength

Maryana Naumova - from Russia with strength

Je jí 13 let a láme rekordy v benčpresu

Soutěže | 27.07.2012 | Michal Rudzinskyj

Použité stránky: maryana.pro, musclesportmag.com
Připravil: Karel Šedivý

 


 

Maryana Naumova je na první pohled běžnou dívkou vyrůstající na předměstí Moskvy. Je jí třináct let, chodí do šestého ročníku lycea a věnuje se aerobiku. Druhý pohled však prozradí něco jiného. Pokud jí vezmete do posilovny, vůbec jí nebude dělat problém lehnout si na lavičku a provést několik opakování s pořádně těžkou velkou činkou. Maryana je totiž přebornicí moskevského regionu v benčpresu a v této disciplíně dokázala zvítězit nejenom na všech soutěžích pořádaných v Rusku, ale dokonce i na mistrovství Evropy.

V listopadu 2011 se stala šampionkou WPC ve váze do 52 kg, v květnu 2012 pak šampionkou WPA ve váze do 48 kg. Je nejmladší dívkou v Evropě, která soutěžila na profesionálních powerlifterských soutěžích, jakými byly například Battle of Champions nebo Eurolifting. 5. června 2011 se jí na zmíněné Battle of Champions povedlo vytvořit nový absolutní světový rekord v kategorii do 14 let. A její momentální nejlepší osobní výkon? Rovných 90 kg RAW, tedy bez použití pomůcek.

„S činkami jsem začala po vzoru svého otce, rovněž powerliftera, když mě vzal na jednu ze soutěží,“ říká Maryana. Zkusila jsem zatlačit prázdnou 20 kg tyč a podařilo se mi to čtyřikrát. Všiml si mě Vladimir Kravtsov, nejsilnější ruský benčpreser a můj vzor, a věnoval mi plakát, který do dneška visí nad mojí postelí. Když věci nejdou příliš hladce, pomáhá mi jeho fotografie v překonávání překážek. Chtěla bych být také skvělou sportovkyní, aby moje plakáty inspirovaly děti provozující nějaký sport. Abych to dokázala, čeká mě spousta práce.“

Maryana podle svých slov nedodržuje žádnou zvláštní stravu. Snaží se však jíst zdravě, zařazovat více masa a konzumovat méně mléčných výrobků, sladkostí a sycených nápojů, zato však dbá na příjem dostatečného množství čisté vody. Při nedostatku potřebné stravy se spoléhá na výrobky firem MHP a SUN.

Princezna činky, jak stojí v záhlaví jejích internetových stránek, ustanovila během dvou let na šestnáct světových rekordů. Na počátku se jednalo o soutěže v kategorii dětí, avšak nyní závodí společně s dospělými ženami. Momentálně před ní leží závody Zlatý tygr, které se budou konat ve dnech 26. září – 2. října v Jekatěrinburgu, kde bude startovat celkem dva tisíce sportovců soutěžících především v silových disciplínách.


REKLAMA

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk