Mistrovství Evropy WPC 2010 - reportáž+video+foto

Mistrovství Evropy WPC 2010 - reportáž+video+foto

Nedělní ME WPC přineslo České republice 2 zlaté a jedno stříbro. Junior Jirka Tkadlčík s totalem 707,5 kg skončil druhý po bitvě s rakouským, finským a slovenským závodníkem.

Soutěže | 17.06.2010 | Michal Rudzinskyj

Text: Daniel Dvořák


Libor Hurdálek podstoupil boj s Maďarem Atillou a slovenským reprezentantem Klementem Fekete, kdy o těsném vítězství rozhodl až závěrečný pokus. Celý závod rozhodl až mrtvý tah, kdy se pořadí přelévalo z diciplíny do disciplíny. Todor Isaev zvítězil s výkony 240+170+240 kg.

Rufat Agayev - 420 kg

 

Anno Turtainen

Na šampionát se sjelo dle prvních odhadů takřka 300 sportovců, což z něj tvoří největší Evropský šampionát poslední doby. Ke startu na ME WPC (stejně jako ME GPC) je nutná nominace na národním šampionátu jednotlivých států narozdíl od amatérských Asociací. Šampionát se nese na vlně výkonů hodné profi divize silového trojboje WPC. V kategorii do 125 kg v benchpressu nastoupilo 6 závodníků se základním pokusem přes 300 kg, vítězem se stal Laszlo Meszaros s výkonem 345 kg. Laszlo zatlačil platně až poslední pokus. 1.pokus mu technicky nevyšel.

Na 2. pokusu nevydržel čekat na povel hlavního rozhodčího "Rack!"

Po úspěšném 3. pokusu na 345 kilech, převlékl do 2-ply dresu a nechal si naložit 4. pokus 400 kg. Přísná Asociace WPC, stejně jako GPC však povoluje maximální "přihození" 20 kilogramů. Tj. nebyl na pokus puštěn. Maximum na co mohl Laszlo jít bylo 365 kg, tato hmotnost činky však nedovolovala dotek těsného 2-ply dresu a tak se doplňkový pokus dle pravidel nemohl uskutečnit.

Ještě hodnotnější výkon než Laszlo podal ruský závodník Alexej Neklyudov (master), který zatlačil 347,5 kg v kategorii do 110 kg

Slova Radovana Kaděry: "Nikdy jsem nesoutěžil pod tak přísnými pravidly jako dnes.." Faktem je, že Radovan na 1. pokus převzal osu činky v čase 0:00 a byl po direktivním "Time!" zbaven pokusu. Přísné, ale přesně dle pravidel WPC. Striktně byl vyžadován úchop a jeho šířka. Za širší úchop bylo několik závodníků vráceno, dokud úchop nezúžili (tj. nezlehčovali si pokus širším úchopem). 2. nominovaný český závodník Víťa Šrámek bohužel zaplatil nováčkovskou daň na svém prvním závodě a přesto, že pokus vytlačil, nebyl mu ani jeden uznán z důvodu dotlačování.

Didier Michelon byl vrácen za velký singlet tj. Yuriy Ustinov ho správně vykázal, jelikož volnější singlet ztěžoval rozhodčím možnost kontroly zadku s lavicí. Následně zatlačil svůj osobní rekord 305 kg.

Jen dodávám, že amatérské asociace jako WUAP tolerují svým závodníkům úchopy širší než Asociace silového trojboje - IPF, GPC a WPC povolených 81 cm, včetně poměrně nebezpečného bezpalcového úchopu. Dobrou zprávou pro české závodníky je, že president ČAST Dan Dvořák obdržel potvrzení k pořádání mistrovství Evropy v roce 2011 a prosadil v rámci WPC evropského šampionátu prvně na ME WPC i RAW divizi.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk