Světový pohár v benchpressu a silovém trojboji 2009 - reportáž a video

Od pátku 16.10. do neděle 18.10. se v Praze 5, Základní škole ve Fingerově ulici konal Světový pohár v silovém trojboji a benchpressu.

Soutěže | 20.10.2009 | Michal Rudzinskyj

Text: Daniel Dvořák

Závodu se zúčastnilo 100 siláků a silaček z celé Evropy, včetne George Okieho z Kamerunu.

Nad Světovým pohárem převzal patronaci David Vodrážka a Petr Bratský z Prahy 5.

V pátek nastoupili jako první benchpressem kategorií dorostu, juniorů, žen a veteránů.

Mezi ženami dominovala Dagmar Liptáková z KST Bardejov, která zatlačila 107,5 kg před svou oddílovou kolegyní Dominikou Hojsíkovou, která dokonce útočila na světový rekord kategorie dorostenek. Třetí pozici obsadila naše dorostenecká rekordmanka Monika Labudová, která s přehledem zatlačila 80 kg, k překonání svého světoveho rekordu 90 kg čtvrtým doplňkovým pokusem chybělo opravdu málo.

V nabité kategorii juniorů a dorostenců v Absolutním pořadí zvítězil Gabor Katona z Madarska před Kretoszem z Polska a slovenským reprezentantem Matušem Sobotou.

Mezi veterány zvítězil 71 letý Erwin Trichlin z Rakouska před Braunerem z Maďarska a Josefem Péterem ze Slovenska.

Česká Asociace silového trojboje letos poprvé zavedla ocenění Síň slávy, do které byl uveden Květoslav Štora (69 let), legenda z pražské posilovny z Ondříčkovi ulice. Cenu mu osobně předal Libor Bock, český reprezentant a mezinárodní rozhodčí, kterého k cvičení přivedl právě Květa Štora.

V sobotu se na soutěžní pódium postavila elita evropského silového trojboje, kategorie mužů Open, tedy 24-39 let.

Slavnostní zahájení obstaral starosta Prahy 5 - David Vodrážka, který závodníkům popřál hodně síly do nadcházejících bojů.
Jako první nastoupili silový trojbojaři,které čekala první disciplína a to dřep.

Výkony přes 400 kg, a to shodně 420 kg předvedli čeští reprezentanti Dan Dvořák a Martin Košnar.

O 400 kilogramů se též pokoušel ukrajinský reprezentant Oleolenko, ale činka byla tentokrát nad síly závodníka.
Čerstvě se mezi muži ukázal domažlický Jan Šleis, který dřepl 370 kg. Další pěkný výkon mezi trojbojaři ukázal 42 letý Viktor Kudi a to 310 kg.

Po ukončení dřepu se představila disciplína benchpress, kde soutěžili nejen trojbojaři, ale i specialisté na benchpress. Zajímavý souboj přinesla kategorie do 90 kg, kdy evropskému a světovému šampionu Tomaszi Bedkowskému se postavil do cesty za titulem na Světovém poháru po 3 letech se navrativší Čechoslovák Vlado Urban. Po neúspěšném pokuse na 240 kilech Bedkowskeho zautočil Vlado Urban na světový rekord Submasters 250 kg, které následně úspěně zdolal.

V kategorii do 100 kg dominoval Rafal Zawadski s výkonem 285 kg. Druhý skončil Marcel Matej, který díky přísnému rozhodnutí mezinárodních rozhodčích nebyl uznán výkon 300 kg v poměru 1:2.

Kategorii do 110 kg vyhrál Marek Hlaváč z Power Břeclav před Petrem Hronem z Metalpoweru.

V těžké kategorii do 125 kg se povedla první zlatá medaile českému reprezentantovi Jakubovi Vraspírovi (Metalpower Praha), který zvítězil díky svému osobnimu rekordu 255 kg před břeclavskou legendou Radovanem Kaděrou (250 kg). Třetí skončil kamerunský reprezentant George Okie s výkonem 220 kg.

Největší hvězdu Světového poháru Janiho Murtomakiho (osobní rekord 400 kg), bohužel, skolila viroza, ale i přesto se rozhodl startovat. Bohužel jeho základní pokus na 370 kilech byl pro tentokrát nad jeho síly.

Mezi trojbojaři se nejlépe v benchpressu předvedli opět Martin Košnar (320 kg) a Dan Dvořák (300 kg), kteří zatlačili světové rekordy.

Poslední disciplínou byl mrtvý tah. Úspěšnými pokusy na 312,5 kg (Dan Dvořák) a 300 kg (Martin Košnar) čeští reprezentanti potvrdili svou výkonnost na silové scéně. Martin Košnar zvítězil v kategorii do 125 kg s výkonem 1040 kg a Dan Dvořák zvítězil v kategorii do 140 kg s novým světovým rekordem 1032,5 kg.

Součástí sobotní soutěže byla i soutěž družstev, kde se týmům započítali výsledky nejlepších 4 reprezentantů.
Vítězem se stala s přehledem Česká republika ve složení Dan Dvořák, Martin Košnar, Jan Šleis a Viktor Kudi před reprezentací Německa a Rakouska.

Poslední den se nesl ve znameni trojbojařů z řad žen, dorostenců, juniorů a veteránů. Mezi ženami v Absolutním pořadí zvítězila Michaela Oberleitnerová z Německa před českými závodnicemi a to Katkou Krebsovou, Evou Horňákovou a Katkou Moňakovou.

Mezi juniory dosáhl český reprezentant Tomáš Kalenský na světové rekordy. V kategorii do 75 kg dokázal dřepnout 250 kg, zatlačit 122,5 kg a potáhnout 227.5 kg. Velký potenciál zde předvedl dorostenec Jakub Bechný, který dřepl 300 kg, bohužel však nezvládl benchpress a musel se ze soutěží rozloučit.

Slušně si zazvedal i Vojta Marhoul s totalem 612,5 kg - osobni rekord, český dorostenecký reprezentant.

Mezi veterány Absolutní pořadí vyhrál Michal Berežňák z Giraltovec, před 76letým Csabou Keszetelym z Maďarska a Viktorem Kudim z Metalpoweru.

Dobrý výkon předvedl Libor Hurdálek z Trutnova, který dřep světový rekord 280 kg v kategorii 55-59 let a potáhl evropský rekord v mrtvém tahu.

Celá akce se nesla v přátelské atmosféře a spokojenost závodníků byla odměnou organizátorům celé akce. Soutěž byla generálkou na akci, která se bude v Praze konat příští rok a to mistrovství světa, kterého by se mělo zúčastnit cca 500 sportovců z celého světa. Dalí soutěže lze najít na webu České Asociace silového trojboje – www.gpc.cz.

Poděkování zaslouží především firmy a organizace, které se podílely na chodu této velké soutěže a to Uncle Sam a ATP nutrition, které věnovaly hodnotné ceny pro závodníky, dále Salon Efekt v Bubenské ulici, solariaergoline.eu, fitnesscentrum Apollon – Luka, restauraci Kolkovna, Staropramen, Razítka Lužiny, Termotisk.cz, vedení školy ve Fingerově ulici, K-lights.com, fitness centrum Zeus v Novém Boru, camborny.cz, Jan Matěj ze Bardějova, protidrogové centrum Sananim, které dodalo perfektní nakladačský tým, Monice Rovné za perfektní moderování v češtině i angličtině všech tří dnů, Petrovi Špringlovi a Tereze Jandové v support teamu, mezinárodním rozhodčím Joachimu Wintercheidtovi, Thomasi Wagnerovi, Liborovi Bockovi, národnímu rozhodčímu Liborovi Hurdálkovi, Pavlovi Stoklasovi za vše možné i nemožné a samozřejmě vedení městské části Prahy 13.