Trans tuky - nepřítel vašeho zdraví

Trans tuky - nepřítel vašeho zdraví

S konzumací průmyslově zpracovaných potravin, ze kterých se skládá převážná část jídel dnešních Američanů, podstupujeme stále větší riziko plynoucí z konzumace takových jídel, které poškozují naše zdraví.

Výživa | 02.12.2009 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: flexonline.com
Přeložil: Karel Šedivý


Trans tuky jsou jedním z příkladů současné „moderní“ výživy.

V sedmdesátých letech vyslovili výživoví poradci myšlenku, podle níž má tuk jako energeticky nejbohatší složka potravy na svědomí hrozbu související se zvyšujícím se nárůstem obezity. Zatímco tisíce nutričních specialistů svým klientům nabízeli nevhodná řešení, objevila se na pultech supermarketů společně s trendem nízkotučných diet i jedna z nejzákeřnějších složek potravy. Společnosti zpracovávající rostlinné oleje a jejich neslavné pokusy představit veřejnosti zdravější výrobek selhaly a na trhu se objevily produkty vytvořené sloučením oleje a molekul vodíku – tímto způsobem dochází ke vzniku trans tuků.

Když odstartovala éra nízkotučných diet (trend, který ještě zcela nevymřel), lidé nechali máslo máslem a přešli na margarín. Nyní ovšem víme, že trans tuky jsou nebezpečné. Nejenže se prokazatelně podílejí na srdečních onemocněních, vzniku diabetu a poškozují játra, ale rovněž mají nepříznivý vliv i na vaše svaly a to nejméně ve dvou případech.

První věcí, kterou trans tuky způsobují, je (a není divu), že po nich ztloustnete. Studie publikovaná v roce 2007 ve vydání časopisu „Obesity“ popisuje, jak byla jedna skupina opic krmena stravou obsahující trans tuky, zatímco druhá skupina konzumovala pouze zdravé tuky. Obě dvě skupiny měly kontrolovaný příjem kalorií, tudíž ani u jedné z nich nemělo dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti. Ukázalo se, že zatímco skupina přijímající zdravé tuky zvýšila svou tělesnou hmotnost v průměru o 2 %, u skupiny přijímající trans tuky došlo ke zvýšení o celých 7 %, přičemž většina tukových zásob se soustředila do břišní oblasti.

Kromě toho, že se vaše svaly při příjmu trans tuků ukrývají za vrstvou podkožního tuku, může jejich nadměrný příjem negativně ovlivňovat svalový růst a to tím, že dochází ke snížení absorpce aminokyselin. Současně trans tuky narušují integritu membrány svalových buněk. To může vést ke snížení proteinové syntézy a ke zvýšení rozpadu vlastních tělesných bílkovin, tedy vašich svalů.

  • Karel Šedivý k tomu říká!

O tom, že se nejedná o okrajovou záležitost, svědčí i množství nejrůznějších článků, které lze na toto téma najít. Chcete-li tedy získávat další informace, stačí do internetového vyhledávače zadat kódová slova „trans tuky“ či „ztužené tuky“ nebo si případně můžete přečíst další informace například zde. V minulosti o nebezpečí trans tuků několikrát informoval i tištěný Svět kulturistiky.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk