Pitný režim – je všechno jinak?

Pitný režim – je všechno jinak?

Také si kupujete velká balení vod, denně pijete minimálně dva nebo tři litry tekutin a dbáte na to, abyste u sebe vždycky měli malou láhev na pití?

Výživa | 23.01.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: idnes.cz


Pak se možná řadíte mezi ty, kterým se v dnešní době říká aquaholici. Voda je důležitá a jen málokterá věc souvisí s kulturistikou a posilováním více, než pitný režim. Máme tady navíc všechny ty důležité makroživiny v podobě přijímaných tuků, sacharidů a bílkovin, takže aby všechno mohlo dokonale fungovat, je zapotřebí dostatek vody. Ze všech stran lze navíc slyšet, jak je pitný režim důležitý, protože napomáhá růstu svalové hmoty, pomáhá bojovat s nadváhou a kromě celé další řady užitečností zbavuje organismus toxických látek a udržuje svěží a mladistvou pleť. To je jistě nezpochybnitelná pravda, avšak otázkou zůstává, zda něčeho, co je dobré, není někdy až příliš.

Určitě není žádných pochyb, že do celoživotního stylu je určitě vhodné zakomponovat i správný pitný režim. Avšak nadměrný příjem vody může ve finále člověku nikoliv prospět, ale naopak ublížit. Je totiž určitě velký rozdíl, když doporučovaný příjem minimálně dvou nebo tři litrů vody budeme aplikovat v horkém létě při mimořádném sportovním nebo pracovním výkonu nebo naopak při celodenním sezení doma nebo v kanceláři v chladnější místnosti. Právě slovo „minimálně“ je možná oním spouštěcím mechanismem, který odstartoval mnohdy až chorobnou posedlost myslet si, že čím více vody vypijeme, tím uděláme lépe. Tak tomu však není. Do hry o to, kolik je málo a kolik je už příliš, přitom vstupuje celá řada faktorů, ke kterým patří například otázka konzumovaného jídla jako takového. Je jistě rozdílné, pokud si k obědu dáme polévku a vařenou rýži se zeleninou nebo naopak sníme knackebrot s marinovaným lososem. Zatímco v dřívějších dobách bylo obecně zvykem pít vody relativně málo, dnes panuje trend naprosto opačný. Vzhledem k tomu, že ani jedna varianta zřejmě nepřináší ideální řešení, bude možná nakonec více než užitečné opět se spolehnout na obyčejný selský rozum.

Zajímavý příspěvek právě na toto téma přinesl tištěný čtvrteční magazín Mladé fronty DNES s datem 9. ledna 2014, ve kterém se k tématu zásobování těla dostatečným množstvím tekutin vyjadřují nejen zahraniční, ale naši odborníci. A to mnohdy velmi kriticky. Tento článek určitě stojí za přečtení a vaši pozornost, protože vnáší zajímavý a poměrně nový pohled na to, jak bychom s oněmi „minimálními“ doporučeními ohledně příjmu vody měli pracovat a jakým způsobem je chápat. Na závěr ještě dodávám, že pokud se vám právě tištěnou podobu magazínu sehnat nepodařilo, pak původní text v téměř originálním a celém znění můžete najít i na serveru idnes.cz pod tímto odkazem.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk