Výživa, cvičení, kondice v těhotenství

Výživa, cvičení, kondice v těhotenství

Tipy pro (na)stávající maminky

Trénink | 18.06.2012 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: Časopis FITNESS 2/05
Foto: archiv Svět kulturistiky

 


 

TĚHULKY NA SPINNINGU?

Spinning patří svou náročností k velmi intenzivním aktivitám, které výrazně urychlují srdeční činnost. Je tedy možné se mu věnovat i v těhotenství?

Odborníci na spinningu chválí především fakt, že tam nedochází k žádným tvrdým dopadům apod. jako při řadě jiných, byť třeba méně náročných aktivit. Není podle jejich názoru důvod, proč by se žena, zvyklá „hodně šlapat„ měla této aktivity vzdát během gravidity. Zdůrazňujeme ovšem, že je spinning vhodný pro ty, které s ním mají určité zkušenosti a na lekce chodí pravidelně již delší dobu. Určitě to není aktivita, se kterou byste v těhotenství měly začínat. Každopádně je nutné přesně monitorovat tepovou frekvenci, která by u těhulek neměla nikdy překročit hranici 140 úderů za minutu.

Jinak je šlapání na kole veskrze zdravým sportem i pro nastávající maminky. Můžete zde volit zátěž, takže s postupujícím těhotenstvím upravíte vše podle svých možností a nároků. Navíc se dá nastavit i samotné kolo, takže vám rostoucí bříško nebude překážet.

Každopádně ale musíte svou účast na hodinách spinningu konzultovat s lékařem.

KOJENÍ VÁM PRODLOUŽÍ ŽIVOT

Kojení snižuje u žen riziko vzniku rakoviny prsu dokonce až o 50 % i u těch žen, které mají k tomuto onemocnění genetické dispozice. Takovou informaci přinesl nedávno časopis Journal of the National Cancer Institute. Pokud budete kojit rok či déle, pak se riziko vzniku rakoviny prsu snižuje i u těch žen, které mají genetickou mutaci známou jako BRCA1. to je velmi důležitá informace, protože u více než 80 % nositelek zmiňované mutace dochází k aktivnímu rozvoji rakoviny prsu.

ZACVIČTE SI – tlaky s jednoručkami na balónu

Lehněte si na záda na míč (pokud máte v těhotenství velké problémy s udržením rovnováhy – hlavně v posledním trimestru, cvičte raději na nakloněné lavici), dolní část zad tlačte do podložky, chodidla jsou celou plochou na zemi, paže s činkami pokrčené v loktech. Činky uchopte nadhmatem. Pak vytlačte zátěž vzhůru nad hlavu a propněte paže. Při pohybu vzhůru vydechujte. Poté se vraťte do výchozí polohy. Opakujte 12-15 krát.

POZOR – v dolní fázi je horní polovina paže rovnoběžně s podlahou. Paže by neměly klesnout pod linii ramen.

PROTI BOLESTEM ZAD

Máme pro vás cvik, který vám pomůže posílit záda. Tato partie v těhotenství často hodně trpí. Rostoucí bříško zatěžuje páteř a ta o sobě dává nepříjemně vědět. Pomáhá, když posílíte svaly kolem páteře. A cvičit můžete i doma.

Sedněte si na zem, nohy dejte k sobě. Kolem chodidel navlékněte cvičební gumu a uchopte ji do obou rukou. Záda držte rovná, Pak táhněte lokty směrem za tělo, hrudník je vypnutý.

Nikdy nekulaťte záda, až se budete vracet do výchozí polohy.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk