Správným cheatingem k novým objemům - díl II.

Správným cheatingem k novým objemům - díl II.

JAK SPRÁVNĚ PROVÁDĚT CHEATING

Trénink | 18.06.2012 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: Svět kulturistiky č. 2/05
Foto: archiv svetkulturistiky.cz, sizeandsymmetry.com

Cheating není vhodný pro každou svalovou partii. Ne každý cvik je možné „zatížit„ cheatingem. Nesprávný, hazardně provedený cheating je nejrychlejší cestou ke zranění. Takže pozor! Než se podíváme na jednotlivé cviky, povíme si, jak rozhodně cheating nepoužívat.

Vyhýbejte se cheatingu u cviků, které zapojují citlivé klouby a svaly například dolní partie zad, ramen, rotátorů apod. Zde by chybný krok mohl mít katastrofální následky.

Začátečníci a středně pokročilí by se měli soustředit hlavně na tradiční techniky, využívat striktního provedení cviků i opakování a budovat si tak schopnost dokonale se na trénink soustředit. Ten, kdo nemá dostatečné zkušenosti, nemůže úspěšně používat metody pro pokročilé. Jedině zkušený, vyspělý kulturista si s cheatingem dokáže poradit.
Tak to bychom měli. A teď k jednotlivým specifikům.

Cheating je velmi flexibilním způsobem tréninku. Je to systém značně adaptabilní, uzpůsobíte ho různým tělesným typům, osobním preferencím, různým omezením i úrovním fyzické kondice. Z těchto důvodů je velice obtížné uvést konkrétní seznam vhodných partií či cviků, které můžete „zatížit„cheatingem. Jednotliví sportovci totiž postupem času zjišťují, kdy je pro ně cheating vhodný a kdy nikoliv. Mohu tedy podat pouze několik obecných doporučení, které si upravíte dle vlastních možností a zkušeností. Naštěstí nabízí cheating mnoho prostoru pro experimenty.

Při tréninku kterých svalových partií se tedy nejvíce „cheatinguje„? Obecně jsou to ty svalové skupiny, jejichž klouby jsou relativně stabilní: bicepsy, tricepsy, horní partie zad, v menší míře pak trapézy a prsní svaly. V tréninku paží mám na mysli hlavně zdvihy s velkou činkou, zdvihy s jednoručkami vsedě nebo ve stoji, francouzský tlak a stahování kladky. Ze cviků na záda jsou to přítahy s jednoručkami, přítahy s kladkou vsedě či stahování kladky. Cheating není vhodný při přítazích s velkou činkou v předklonu a při přítazích s T osobu. Tyhle cviky příliš zatěžují dolní partii páteře. Potenciální riziko zranění je tady tak vysoké, že cheating není vůbec žádoucí.

Co se týče trapéz doporučuji cheating vyzkoušet při přítazích ve stoji. Ohledně prsních a deltových svalů je nutno podotknout, že cheating musíte považovat za velmi rizikový, protože jsou ve hře citlivé ramenní rotátory. S cheatingem u těchto partii tedy vždy s velkou opatrností. Musíte mít opravdu velké zkušenosti s tréninkem, abyste tuhle metodu mohli vyzkoušet. V žádném případě ale ne u cviků s jednoručkami, jako jsou tlaky nebo rozpažky. V takovém případě by vždy byly nadměrně zapojeny ramenní rotátory. Omeze se proto pouze na cviky s velkou činkou, které by za určitých podmínek mohly přinést pozitivní výsledky. Vždy cvičte se středně velkou zátěží a provádějte relativně hodně opakování (více než 8), abyste zatížili především svaly nikoliv klouby. Cheating ve větší míře je pro delty a prsa opravdu nevhodný.

LEKCE TŘETÍ: CHEATING JAKO ZPŮSOB ŽIVOTA

CHEATING PRO PROFESIONÁLY

Pro profesionální kulturisty a fitnessové závodníky je cheating velice účinnou metodou, která přináší výsledky, pomáhá překonat stagnaci a budují sílu i hmotu. Čím větší zkušenosti má dotyčný s tréninkem, tím více mu může cheating dát.

Zvládnout správně cheating to je jako řídit výkonné auto až na hranicích jeho možností. I zde platí, že největší vzrušení z jízdy řidič zažívá, když jede opravdu na „plné pecky„. Zařadí nejvyšší rychlost, sešlápne plyn k podlaze a vymačká z motoru maximum. Jen zkušený řidič si ale může dovolit podobné věci. Nejde jenom o to stát nohou na plynu a řadit. To není jízda „pro radost„. A stejné pravidlo platí v cheatingu. Pokud se jím nebudete řídit, zraníte se, stejně jako v autě. Profesionální řidič závodního auta je jako profesionální sportovec v posilovně. Musí počítat se všemi detaily, jet na maximum, předvídat problémy a umět si s nimi poradit. Důležitá je pochopitelně koncentrace.

Zkušeným sportovcům, kteří chtějí vyzkoušet cheating, doporučuji začít s programem, který obsahuje jeden cheatingový cvik na jednu partii v jednom tréninku. Až budete mít více zkušeností, můžete přidávat.

Možná už jste s cheatingem experimentovali, ale teď to chcete zkusit vážně. Nejprve tedy snižte počet cviků na danou partii na maximálně tři. Druhý cvik pak bude „cheatingový„.

Můžete být velice kreativní a cvik si různě upravovat dle vlastních potřeb. Uvidíte, že v takovém tréninku se fantazii meze opravdu nekladou. Navíc máte jedinečnou šanci dosáhnout opravdu kvalitního růstu. Myslím si, že až si na cheating zvyknete, zjistíte, že je možné ho zařadit i do předsoutěžní přípravy, kdy vám pomůže propracovat detaily na některých partiích pomocí vysokého počtu opakování se středně velkou zátěží.

BĚŽNÝ SMRTELNÍK A CHEATING

A nyní pár rad pro normální smrtelníky.

Méně zkušení sportovci, kteří mají pocit, že by si cheating rádi vyzkoušeli a „skočili tak do hluboké vody pokročilé kulturistiky„, by měli začínat opravdu velice pomalu. Nejlépe jedním cvikem v daném tréninku bez ohledu na to, jaké partie budou procvičovat. Soustřeďte se na jednu svalovou partii po dobu 6-8 týdnů, zvolte jeden nebo dva cviky a ty střídejte. Je důležité, abyste se při tréninku dobře cítili. Klíčem k úspěchu je dokonalé procítění zatěžovaného svalu. Opět zdůrazňuji, že nejde o to si v tréninku „ulevit„, využít dopomoci jiných partií na úkor té jedné, naopak vy se musíte maximálně soustředit a svaly vyčerpat až na hranici jejich možností. Cvik, který chcete vyzkoušet s cheatingem, samozřejmě musíte umět dokonale a striktně zvládnout. Teprve pak zkuste cheating. V opačném případě nemůžete očekávat kvalitní výsledky, ale spíše se dočkáte nějakého zranění. A bezpečnost je vždy na prvním místě.

Pojďme si podstatu cheatingu vysvětlit na starých osvědčených zdvizích s velkou činkou. Uchopte činku, stůjte rovně, záda jsou držená zpříma, mysl se soustředí na bicepsy. Připravte se na první opakování. Od počátku pohybu byste měli cítit, jak vaše svaly pracují, jak nabývají na objemu, jak snadno si poradí se zátěží, kterou jste jim naložili. Zkuste různé šířky úchopu, někdy úzký, jindy široký po vzoru Sergia Olivy. Nejprve se mírně zhoupněte v bocích a tlačte činku vzhůru, kromě bicepsů využijte dopomocné síly zad a nohou. Není ale možné, aby tyto sekundárně zapojené svaly převzaly práci bicepsů. Zvedejte činku vzhůru k ramenům a dbejte na silnou kontrakci.

Vaše mysl je „uvnitř bicepsů„, sledujte silné signály, které procvičovaný sval vysílá. Soustřeďte se na vrcholnou kontrakci v horní fázi pohybu a pak činku pomalu pokládejte zpět.

I v negativní fázi byste měli mít činku pod kontrolou. Pohyb dolů neznamená, že vám činka „spadne„ do výchozí polohy.

KONEC SÉRIE

Úspěšný cheating je hodně o pocitu. Jak napsal slavný Arnold Schwarzenegger, existuje chytrý a hloupý cheating. A vy byste se měli stát v posilovně génii. Správný cheating je technika, která se rozvíjí delší dobu pomocí pocitu a sensorické paměti. Podobně jako jiná umění, se i v tomto případě musíte naučit rozpoznat drobné detaily a vše správně vnímat. Možná vám to nyní zní velice cizokrajně a básnicky, ale i v posilovně si můžeme dovolit nějaké ty poetismy, hardcore trénink to nijak nenaruší. S cheatingem začínejte pomalu, soustřeďte se na procvičované svaly, ty musí být se svaly dopomocnými v jedné ladící symfonii. Představujte si, jak vaše svaly rostou, jak naplňují posilovnu a vytváří obrovské vrcholky. Používejte i v tréninku svou hlavu – to je klíč k úspěchu. Přeji příjemný trénink.

 
 
 

Související články

Správným cheatingem k novým objemům - díl I.
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk