Jak na problémové partie?

Jak na problémové partie?

Které jsou nejčastější problémové partie? Co můžete změnit a co ne.

Trénink | 12.04.2012 | Michal Rudzinskyj

Text: Tereza Kalašová

 


 

Problémovými partiemi je většinou myšleno břicho, zadek, stehna a nic dalšího, což je chyba, každou ženu trápí něco jiného, některá má ochablé tricepsy, některá povislý zadek, na jinou zapůsobila gravitace a prsa už nejsou tam,  kde ve dvaceti, a další se nelíbí její lýtka, která jsou buď moc silná, nebo naopak moc tenká. My ženy jsme prostě poměrně dost sebekritické a každá si najdeme na sobě něco, co se nám nelíbí a co považujeme za tu svou problémovou partii. Jak je vidět, je to tedy velice individuální záležitost a je také potřeba k tomu tak přistupovat.

Řekněme si tedy konkrétněji, co se dá změnit a co ne. Mějte ale na paměti, že genetiku neošálíte.

Svěšená ramena, hrbení se

To je problém mnoha žen, které mají sedavé zaměstnání. Tyto znaky většinou znamenají oslabené mezilopatkové svalstvo, oslabená ramena a zkrácený prsní sval.

 • Co můžete udělat?

Je vhodné tedy zaměřit se na posílení zádového svalstva, svalstva ramen a protahování prsních svalů.

 • Co  neovlivníte/za co může genetika?

Každý máme jinou délku klíčních kosti a šířka ramen je samozřejmě závislá na ní.

Povislé tricepsy, tlusté paže

Zhubly jste několik kil, kalhoty vám padají, ale ruce ne a ne zmenšit svůj obvod.

 • Co můžete udělat?

Posilovat tricepsy a nebát se klidně větších vah. V ideálním případě kombinujte těžký trénink tricepsů s lehčím. Nesmíte zapomenout na aerobní aktivitu. Velké počty opakování mají své plusy, ale tuk vám z určené partie NEODSTRANÍ. Může pomoci, díky většímu zahřátí, lepšímu spalování tuku v konkrétním místě, ale to je vše. Svalová hmota se nemění v tukovou a naopak. Musíte sval zpevnit, zvětšit a aerobní aktivitou odstranit tuk.

 • Co neovlivníte?

Pokud jste zhubly opravdu velké množství kil a zůstala vám povislá kůže, bude nejspíš potřeba plastické operace.

Povislá prsa

 • Co můžete udělat?

Posilováním zlepšíte vzhled svých prsou a lehce je pozvednete. Musím zdůraznit, že zde je důležitá prevence a pokud začnete posilovat prsní svalstvo až po čtyřicítce a dvou dětech, přišly jste, lidově řečeno, s křížkem po funuse. Prsům také nesvědčí střídavé hubnutí a tloustnutí, s nabranými kily prsa většinou poklesnou a ikdyž poté opět zhubnete, zůstanou pořád ve stejné výšce.

 • Co neovlivníte?

Posilováním nezměníte velikost svých prsou.

Vypouklé, nepevné břicho

 • Co můžete udělat?

Pravidelným posilováním středu těla se břišní stěna zpevní, ale do

kud je na břichu vrstva tuku, bude b působit stále nepevným dojmem. Je tedy důležité posilováním udržovat břicho pevné a vtažené a pravidelnou aerobní aktivitou a zdravou stravou si hlídat množství podkožního tuku, jak již bylo řečeno, tuk neproměníte ve svaly a naopak, a posilováním břišních svalů se tuku na nich nezbavíte.

 • Co neovlivníte?

Ženy po porodu mohou trpět rozestoupením břišních svalů, povolenou břišní stěnou, kůží atd. Bohužel tyto věci nejsou vždy lehce napravitelné a proto opět zdůrazňuji, že prevence je velice důležitá. Neovlivníte ani šířku pasu, respektive ovlivníte, pokud je vaším přáním rozšíření pasu. Pokud chcete pás zúžit, budete se muset spokojit s optickým klamem a rozšířit záda a zpevnit a rozvinout svalstvo nohou. Boční břišní svalstvo cvičte spíše větším počtem opakování, abyste zabránily jeho rozšíření.

Široké boky

 • Co můžete udělat?

Boky jsou kyčelní klouby, ke kterým vedou úpony stehenních a hýžďových svalů a posilováním můžete tyto úpony zpevnit, ale nezbavíte se tím podkožního tuku, který boky dělá široké. Opět je to tedy záležitost celkového snížení množství podkožního tuku.

 • Co neovlivníte?

Šířku pánve žádným cvičením nezměníte.

Velký zadek

 • Co můžete udělat?

Posilovací cviky, jako jsou dřepy, leg press a jiné vícekloubové cviky jsou výborné na získání svalové hmoty a pozvednutí zadku. Většina žen se těchto cviků bojí, protože si myslí, že jim zadnice ještě více nabyde, ale věřte mi, že tomu tak není. Jednokloubové cviky, jako například zanožování by v tréninku měly mít také své místo, ale doporučuji se zaměřit na již zmiňované dřepy, leg press atd. Samozřejmostí je zde opět zbavit se přebytečného podkožního tuku, protože pod tukem svaly nikdy nevyniknou!

 • Co neovlivníte?

Myslím, že zde jde toho ovlivnit hodně. Je samozřejmé, že některé ženy mají větší tendenci k ukládání tuku na těchto místech, ale každá žena se může pyšnit pěkným pozadím.

Závěr

Samy vidíte, že jsou věci, které ovlivníte více a které méně, ale vždycky je možnost na konkrétní partii pracovat. Kladnými stránkami své postavy potlačte nedostatky a mějte se rády jako celek, třeba i s větším pozadím, ale o to hezčími rameny, nebo užším pasem.

 
 
 

Související články

Ženy poprvé v posilovně!
Jak by měl vypadat trénink pro začátečnice?
Domácí trénink pro začátečnice
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk