Cvičení se zátěží jako ochrana proti rakovině

Cvičení se zátěží jako ochrana proti rakovině

Nedávno byla publikována jedna z nejslibněji znějících studií, která se zabývala přínosem tréninku se zátěží.

Trénink | 11.06.2010 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: ironmanmagazine.com
Přeložil: Karel Šedivý


Vědci od roku 1980 do roku 2003 monitorovali celkem 8677 mužů ve věku mezi 20 až 82 lety. Všichni z nich byli součástí dlouhotrvající studie, která probíhala na Cooper Aerobics Center v Dallasu. Zakladatel tohoto centra Ken Cooper, M.D., stojí za vznikem slova „aerobik“ a po více jak 30 let byl zaníceným propagátorem aerobních aktivit. Později se rovněž zaměřil i na zdravotní přínosy, které přináší trénink se zátěží.

Studii vedl tým výzkumníků z Karolinska Institute ve Stockholmu a vzorek více jak osmi tisíc mužů byl sledován přes 23 let, aby se v průběhu let zjistilo, u kterých jedinců propukla rakovina a kteří v důsledku této nemoci zemřeli.

Bylo zjištěno, že muži, kteří pravidelně posilovali a měli i největší úroveň svalové síly (což se prokazovalo testy na benčpresu a přístrojích) měli o 30 až 40 % menší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu. Výzkumníci si všimli, že mít svalovou sílu znamená negovat ostatní rizikové faktory spojené s rakovinou, jako jsou věk, nadměrné zásoby břišního tuku a kouření. Vědci se proto domnívají, že trénink se zátěží, provozovaný alespoň dvakrát týdně, může proti rakovině ochránit.

Čím to je, že by právě udržování si silových schopností mělo v tomto směru pozitivní vliv? Autoři předpokládají, že zde funguje několik možných mechanismů. Jedním z nich je to, že zvedání zátěží upravuje aktivitu několika hormonů. Zlepšuje se kontrola vylučování inzulínu, přičemž právě nadbytek inzulínu je spojován s několika typy rakoviny. Při tréninku je glukóza nasávána do svalových buněk a to nezávisle na tomto hormonu.

Inzulínu podobný růstový faktor, známý jako IGF-1, je anabolický hormon, zároveň má však vliv i na šíření několika druhů rakoviny včetně rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty. Když cvičíte se zátěží, pomáhají játra stimulovat produkci vazebního proteinu, který se v krvi přenáší společně s IGF-1. Protože je IGF-1 vázán na tento protein, není schopen působit na nádory a šířit je v organismu.

Cvičení se zátěží rovněž redukuje vznik systémového zánětu, který je základní příčinou vzniku rakoviny. Další mechanismy zahrnují regulaci pohlavních hormonů, zlepšení antioxidačního ochranného mechanismu, zvýšenou vnímavost imunitního systému při počátečním utváření nádoru a rovněž i nižší úroveň tělesného tuku.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk