Stále aktuální téma – bolesti v kolenou a hloubka dřepů

Stále aktuální téma – bolesti v kolenou a hloubka dřepů

Během posledních padesáti let si dřepy vysloužily jak slova chvály, tak i kritiky.

Trénink | 30.11.2009 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: ironmanmagazine.com
Přeložil: Karel Šedivý


Lídři železné hry, jakými byli Peary Rader, Bob Hoffman, Joe Weider, Joe Gold, John Balik, Steve Holman a bezpočet Olympijských trenérů a šampionů včetně kulturistických ikon doporučovali dřepy, pokud šlo o zvýšení síly a zisk svalové hmoty.

V šedesátých letech se začaly objevovat názory mnoha lékařů, kteří prohlašovali, že dřepy zničí vaše kolena. Tento názor si bohužel získal i značnou míru věrohodnosti, přičemž však zohledňoval pouze osobní předsudky doktorů, kteří nikdy se zátěží netrénovali.  V dnešní době se už ale naštěstí nechce nikdo spokojovat pouze s dojmy a naopak nastává čas, aby bylo vše podloženo důkazy.

Sean Flanagan, Ph.D., ATC, profesor biomechaniky na Kalifornské státní univerzitě nedávno přednášel na téma patelofemorální biomechaniky – tedy pohybu odehrávajícím se mezi čéškou (patela) a stehenní kostí (femur). Zaměřil se přitom na dvě klíčové oblasti a jedna z nich, kterou zde dále rozebereme, se zabývá tím, zda dřepy nadměrně zatěžují čéšku.

Dr. Flanagan vznesl obvyklou diskusní otázku, která zněla: „Jsou s ohledem na zatížení čéšky lepší volbou plné nebo poloviční dřepy?“ Tradiční názor z posiloven zní, že poloviční dřepy jsou vhodnější. Většina Olympijských vzpěračů má jen velmi malé bolesti v kolenou. Pokud by je bolely kolenní klouby, pak by se mohlo jednat o tendinitidu, tedy zánět šlachy, který vzniká kvůli mnoha tvrdým tréninkům týdně. Podobnou věc vídáme i v případě sportovců, kteří s oblibou provádějí benčpres.

Dr. Flanagan dále citoval článek, který napsal Chris Powers, Ph.D., P.T., a který byl publikován v časopise „Orthopaedic and Sports Physical Therapy“ v roce 1998. Dr. Powers zde uvádí, že cvičenec při provádění dřepu vykonává ohyb v koleni, což přenáší zátěž na širší oblasti čéšky tím, že se do kontaktu zapojuje i dolní konec stehenní kosti. Při nízkém dřepu dochází k menšímu kontaktu s čéškou a síla působí na menší ploše.

Další věcí, o které bych rád mluvil, je tloušťka chrupavky na zadní straně čéšky. Její vrstva zde není rovnoměrná. Ve vrchní a spodní části je tenčí, uprostřed je naopak silnější. Během dřepu se při maximálním zatížení čéšky dostává nejsilnější místo chrupavky proti dolnímu konci stehenní kosti.  Maximální zatížení na čéšku se tedy při dřepu přenáší na nejsilnější část chrupavky, čímž dochází ke snížení negativně působící síly. Pokud bychom toto schéma přenesli na přednožování vsedě, pak bychom zjistili, že při tomto cviku dochází k největšímu zatížení čéšky při plné extenzi nohou, tedy při jejich úplném natažení. Při maximální extenzi se pak napětí přenáší na místo, kde leží nejtenčí vrstva chrupavky.

Cvičenci mohou samozřejmě trpět bolestmi v kolenou z nejrůznějších důvodů. Ne všechny čéšky mají stejný tvar. Drážka ve stehenní kosti nemá vždy stejnou hloubku. Někteří cvičenci utrpěli úrazy při jiných sportech, včetně opotřebení a utržení chrupavky, nebo se jejich čéška pohybuje nesprávně či se projevuje její dislokace. Takové faktory pak pochopitelně vstupují do hry, pokud jde o doporučení, jak dřepy u konkrétního cvičence provádět.

Pokud si chcete vyzkoušet plný dřep, pak pro začátek snižte hmotnost činky a naučte se správnou techniku. Nikam nespěchejte a na novou techniku provádění dřepů si nejprve zvykněte. Když si zkusíte představit, že byste až doposud cvičili benčpres jen v polovičním rozsahu pohybu, také byste hned nenechali celou tu zátěž klesnout až úplně dolů na hrudník. Nejprve byste museli snížit hmotnost činky a pak byste teprve pracovali v celém rozsahu pohybu A to samé platí i u dřepů. Věda a poznatky z praxe se vzájemně prolínají navzdory tomu, co si mnozí cvičenci myslí. Využijte tedy jak vědeckých poznatků, tak zkušenosti sportovců k tomu, abyste dosáhli co nejlepších výsledků a bolesti v kolenou omezili na minimum.

  • Karel Šedivý k tomu říká.

Zajímavé téma, co říkáte? A mnohokrát diskutované. Za sebe mohu uvést, že po mnoho let cvičím především plné dřepy a to i s limitními váhami a bolesti v kolenou se u mě prakticky nikdy nevyskytují. Snažil jsem se však pokaždé dodržovat správnou techniku a nohy jsem trénoval maximálně dvakrát týdně. Když jsem se naopak pokoušel o poloviční dřepy s běžnou váhou pro standardní počet opakování, abych si dle některých doporučení nepoškozoval kolenní klouby, pak  mě přímo při samotném cvičení začalo v kolenech pobolívat. Jakmile jsem ale přešel na plné dřepy, vše bylo opět v pořádku. A jaké jsou vaše zkušenosti s hloubkou provádění dřepů? Pokud nějaké máte, můžete se o ně společně s ostatními prostřednictvím diskuse podělit.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk