Osm důvodů, proč nenabíráte svaly – část II.

Osm důvodů, proč nenabíráte svaly – část II.

Trénink | 13.01.2014 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: bodybuilding.com
Foto: alexcarneiro.com
Autor textu: Alex Carneiro, profesionální závodník v kategorii Men's Physique
Přeložil: Karel Šedivý


Chyba č. 5 při budování svalů - nesoustavnost

Vzpomínám si, jak jsem na vysoké škole během dne vídával cvičit partičku kluků. Pak ale přišel večer a já jsem ty samé kluky viděl s pizzou v ruce a pivem. Pokud soustavně nedodržujete vaši výživu, trénink a odpočinek, pak nikdy nedosáhnete svých cílů. Soustavnost se týká všech potřebných faktorů nutných k vytvoření optimálního prostředí, ve kterém vaše tělo může růst.

Během času řada těch kluků, které jsem vídával cvičit, vůbec nepřibrala na objemu. Ale já ano. Pár jich za mnou přišlo a ptalo se, zda něco beru, protože jsem v posilovně trávil méně času a přitom měl lepší výsledky. Moje odpověď zněla vždycky stejně. Řekl jsem jim: „Nemůžete dát 100% do tréninku v posilovně a jen 40% mimo ni.“ V pivu jednoduše není nic, co by vám pomohlo budovat svaly, a to i v případě, kdy nejedete čistý objem.

Chyba č. 6 při budování svalů - příliš mnoho kardia

Pokud jíte příliš málo, pak přidání kardio aktivit a spalování dalších kalorií vytvoří situaci, ve které je zisk svalové hmoty takřka nemožný. Nechápejte to špatně. Pokud si přejete vybudovat svaly a současně se zbavit tuku, pak je správná volba kardia zásadní. Avšak vaši prioritou by měl být trénink se zátěží. Nebojte se občas zařadit nějakou tu kardio lekci, avšak nesmí to být na úkor vaší regenerace.

Chyba č. 7 - při budování svalů - netrénujete tak, abyste budovali svalovou hmotu

Abyste mohli budovat svaly, musíte zvedat činky. Ale to není vše. Současně musíte neustále zvyšovat náročnost tréninku tak, aby se vaše svaly mohly adaptovat na vyšší zátěž. Pokud si nevytvoříte takový styl práce, kterým zasáhnete vaše tělo, pak vaše tělo nebude nikterak reagovat.

Existuje mnoho teorií kolik opakování a sérií je potřeba provádět, abyste budovali svaly. Většina z nich se zřejmě shodne na tom, že nejlepší pro svalový rozvoj by měly být 3-4 série s 8-12 opakováními. Zvedání těžkých limitních zátěží, jaké dokážete zvládnout, se hodí pro powerliftéry a Olympioniky. Jestliže to vyžaduje váš sport nebo je to vaším cílem, tak podle toho i trénujte. Pokud je však vaším záměrem mít symetricky rozvinutou postavu, pak se koncentrujte na procítění daného pohybu a měňte vaše cviky tak, abyste svaly zasáhli z různých úhlů.

Chyba č. 8 při budování svalů - nesprávně suplementujete

Suplementy jsem si nechal až úplně nakonec, protože je to poslední věc, která by vám měla dělat starosti. Zajímat byste se o ně měli až ve chvíli, když dovedete k dokonalosti všechno, o čem jsem se zmínil výše. Jakmile je zařadíte do svého programu, přijímejte je s ohledem na rovnováhu mezi vaším tréninkem, výživou a odpočinkem. Nemůžete se spoléhat na to, že samotný proteinový prášek za vás vyřeší nárůst svalů.

Začněte s multivitaminovým preparátem, abyste si byli jisti, že máte dostatek mikroživin, které nemusí pokrývat vaše strava. Pak sáhněte po rybím oleji, který může pomoci s redukcí zánětlivých procesů a rovněž může být prospěšný pro optimální funkci vašeho srdce, mozku a kloubů. Pak si vyberte třetí doplněk v podobě některého ze syrovátkových proteinových přípravků. Tak získáte dobrou výživu a široké spektrum aminokyselin napomáhajících při regeneraci a opravě svalových vláken. Pokud máte problémy s příjmem dostatečného množství kalorií, zkuste weightgainer. Přidat můžete i kreatin monohydrát a napomoci tak budování síly a čisté svalové hmoty.

 
 
 

Související články

Osm důvodů, proč nenabíráte svaly
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk