Vyrýsujte na soutěž podle Shawna Raye

Vyrýsujte na soutěž podle Shawna Raye

Shawn Ray. Je třeba jej vůbec představovat? Se svou bohatou soutěžní kariérou a skvělými umístěními určitě bude něco vědět o předsoutěžní přípravě.

Trénink | 18.06.2009 | Michal Rudzinskyj
Přeložil: Karel Šedivý
Zdroj: flexonline.com, bodybuilders.com

Pojďme se tedy společně na jeho rady podívat.

Většina profesionálních kulturistů prohlašuje, že předsoutěžní příprava je šílená věda. Ne však pro Shawna Raye. V přípravě se totiž vždy spoléhal na svůj instinkt, který jej provázel během dvanáctitýdenní přípravy, a díky které získal statut legendy a dvakrát skončil jako druhý na soutěži Mr. Olympia. Zde je jeho několik užitečných rad.

 1. Nikdy si nezaznamenávám, jaké množství jídla přijímám. To platí jak pro kalorie, tak i pro gramáž tuků a bílkovin. Abych zhodnotil své pokroky, používám namísto vážení pohled do zrcadla
 2. Během mimosoutěžního období si udržuji svoji hmotnost oproti svému konečnému záměru, kolik bych měl vážit na soutěži, vyšší o 7-9kg. To je možná ze všeho nejdůležitější. Tato strategie mě zbavuje stresu a námahy, což pro mě znamená víc než neustálá ostražitost během mimosoutěžního období.
 3. Na začátku své dvanáctitýdenní předsoutěžní diety se ujišťuji, že vážím jen zhruba o 7kg více, než bych měl vážit na pódiu. Pak každý týden shazuji pomaličku pouze 0,5 – 1kg do té doby, než se dostanu na soutěžní hmotnost.
 4. Nevěřím počítání každého sousta, které vezmu do úst. Moje tělo je daleko spolehlivějším rádcem. Čím více máte za sebou soutěží, tím více se naučíte naslouchat tomu, co vám vaše tělo nenápadně sděluje a co na tomto základě můžete nebo nemůžete jíst.
 5. Spoléhám také na základy, ale opět si nedělám žádné poznámky. Vycházím ze své zkušenosti. K těmto základům patří následující věci:
  a) Provádějte kardio aktivity
  b) Přijímejte vláknité sacharidy ve formě listnaté zeleniny
  c) Pijte hodně vody
  d) Nikdy neporušujte dietu
  e) Nízkosacharidovou dietu nikdy nedržte dlouhodobě
 6. Změny na vaší postavě nebudou tolik záviset na dietě, ale na tréninku. Způsob tréninku v posilovně určuje, nakolik budou vaše svaly separované, tvrdé a vyrýsované.
 7. Spoléhejte se na zrcadlo, ne na dietetické tabulky. V zrcadle kontroluji formu, jakmile odcvičím trénink, a ne poté, co jsem se najedl.
 8. 14 týdnů před začátkem soutěže si upravuji svoje stravovací návyky a vyřazuji soft drinky, nekvalitní potraviny, kečup, omáčky a ochucovadla pokrmů.
 9. 12 týdnů před soutěží zvyšuji počet denních jídel z pěti na 6 až 7 menších porcí. Mění se i můj trénink, kde ze splitu 4+1 přecházím na 3+1, přičemž zařazuji dvě tréninkové fáze během dne. Kardio taktéž zařazuji dvakrát denně, jeden aerobní trénink mi zabere 30 minut.
 10. 6-8 týdnů před soutěží mi stále můj instinkt radí, jak jíst, ale v tomto okamžiku snižuji svůj příjem komplexních sacharidů a červeného masa. Stále si ale nic nezapisuji.
 11. Poslední týden si rozděluji na dvě části. Od pondělka do středy ještě více snížím příjem sacharidů a naopak zvýším příjem bílkovin. Od čtvrtka do soboty snížím množství bílkovin a zařazuji superkompenzaci.
 12. Když tohle všechno dodržím, pak na základě principu instinktivní předsoutěžní přípravy nebudu nikdy zaznamenávat žádné dramatické změny během celého předsoutěžního období, které by znamenaly jen šok a vykolejení organismu z neustálého zlepšování. Nikdy jsem se nesnažil přimět svoje tělo, aby se ztotožnilo s mými myšlenkami tím, že bych jej nutil k násilné konzumaci určitých jídel. Namísto toho jsem naslouchal, aby mi řeklo, co potřebuje k tomu, aby bylo co nejlepší. A já jsem tak díky tomu dosáhl i nejlepších výsledků.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk