Luboš Koumal - rozhovor před MS žen a fitness mužů 2012

Luboš Koumal - rozhovor před MS žen a fitness mužů 2012

Luboše, po krátké pauze čeká tento týden start na Mistrovství světa žen a fitness mužů, které se bude konat v Polsku.

Rozhovory | 01.10.2012 | Michal Rudzinskyj

22.09. se postavil na GP Fitness Vyškov před nominační komisi a jako jediný zástupce z ČR ve fitness mužů bude reprezentovat naši republiku. O tom, co dělal ve své pauze, jak probíhala jeho příprava a kdy ze začal připravovat, se dočtete v rozhovoru níže.


Luboši, nějakou dobu jsme o tobě neslyšeli. Na závodech jsme tě sice viděli, ale to v roli rozhodčího. Copak si o této nesoutěžní pauze dělal?
Pokud tuto otázku vezmeme z pohledu kulturistiky, tak jsem pomáhal několika závodníkům v přípravách na soutěže, ve fitku se věnoval klientům a samozřejmě cvičil sám pro sebe. Co se týče jiných sportů, koupil jsem si po letech horské kolo a po 17 letech se vrátil do hokejové branky hobby hokejistů a tréninků několika týmů hobby ligy. A jinak klasika, práce, rodina, odpočinek a relax...

V tuto chvíli si pár dní před odjezdem do Polska, kde se koná Mistrovství světa žen a fitness mužů. Budeš jediným zástupcem své kategorie z ČR. Jak probíhala tvoje příprava a kdy si byla zahájena?
Můj návrat na soutěžní pódium vlastně zapříčinila moje svěřenkyně Katka, která mě velmi motivovala a v podstatě nakopla do přípravy nejen svým výsledkem a předvedenou formou na MČR 2012, ale především svojí tréninkovou pílí a neskutečným entuziazmem. Po krátkých úvahách prakticky hned po republice jsem rovnou skočil do přípravy, především úpravou stravy a četností tréninků... Celá příprava probíhala absolutně v pohodě a díky několika lidem jsem si vytvořil podmínky (a to nemyslím finanční), které mi přípravu usnadňují...

Na GP Fitness Vyškov 2012 jsme tě mohli spatřit na pódiu, kde si ukázal, v jaké parádě budeš reprezentovat ČR. Budeš souhlasit se mnou s tím, že se jedná o tvojí životní formu?
Michale, musím uznat, že takovou formu jsem opravdu ještě neměl a to jsem i v mnohem horší stál i na soutěžním pódiu :) Na fotkách z Vyškova to sice moc nevypadá, protože pod ostrými pódiovými světly jsem byl jak ředitel vápenky a na nominaci jsem si v podstatě akorát svlékl rozhodcovský mundůr a neodvodněný a nerozcvičený stoupl před nominační komisi. V posilovně pod normálním světlem a napumpovanej se mi to teda líbí víc :)

Můžeš nám trochu nastínit, jak bude vypadat tvoje volná sestava? Jaké prvky se zde objeví a jak dlouho trvá nácvik takové sestavy?

Po letech jsem se vrátil k motivu Fantoma opery, ovšem s úplně jinou sestavou. Mělo by tam být více skoků a v podstatě dynamičtější provedení. No snad to i ve svém věku udýchám a nebudou mi volat “rychlou” :) Samotný nácvik má několik fází, od myšlenky a nápadu, přes vyzkoušení prvků, které ještě zvládnu, po realizaci jednotlivých vazeb a sérií po sobě následujících prvků. No je to minimálně měsíc tvrdé přípravy v gymnastické tělocvičně a nedá se to srovnat s přípravou kulturistické sestavy....

Jaký výsledek bys považoval za úspěšný na MS? Před třemi lety si skončil těsně za hranicemi medailového umístění?
Stejně, jako roste kvalita a připravenost kulturistických kategorií, děje se totéž na poli světového fitness. Především reprezentanti z post sovětských republik jsou toho důkazem. Takže finále budu považovat jako velký úspěch, jsem realista s nohama na zemi :)

Soutěžil jsi v kulturistice a také ve fitness. Proto máš srovnání. Můžeš nám říci, která příprava je podle tebe těžší? Na sportovní kulturistiku, a nebo na fitness? Neumím si moc představit, že bych v dietě a odvodněný měl předvádět gymnastické a silové prvky. Jak to vnímáš ty?
Na tuto otázku jsem prakticky odpověděl o pár řádků výše. Určitě nechci zlehčovat něčí přípravu, ale co do diety a tréninků v posilovně, se moje příprava na fitness nijak neliší od té kulturistické. Spíše zde máme horší kritéria co do soutěžní hmotnosti na rozdíl od klasické kulturistiky máme omezení utažené na výška mínus sto plus maximálně kilogram... V kulturistice jsem tohle neřešil, jaká váha vyšla, taková byla kategorie, případně se mírně upravila hmotnost. Teď jsem rád za každý vydřený deko :) No a o rozdílu mezi volnými sestavami jsem už mluvil...

Jak vypadá tvůj denní režim v těchto posledních dnech?
Tak jako každý ryzí amatér jdu ráno do práce, ale naštěstí jsem “kancelářská krysa”, takže jím a piju, kdy potřebuju. Po práci si dám trénink v posilovně a věnuji se klientům ve fitku. No a večer mě čeká buď gymnastika, nebo klec hokejové branky. Takže stále v pohybu :)

Chtěl bys někomu poděkovat na závěr rozhovoru?
Tak v prvé řadě je to mému rádci a  konzultantovi, dietologu a trenérovi s ohromnou praxí, chodícímu lexikonu a encyklopedii kulturistiky, Viktoru Hellovi. Viktorovy znalosti, ochota pomoci a především pružnost a rychlost poradenství je něco neskutečného... Dále musím poděkovat mému dvornímu kuchaři, díky kterému si nemusím vařit a připravovat ty kila masa, které se tak lehce zprotiví. A ta chuť! Protože jsem krevní skupina AB, základem je pro mě krůtí maso. Ale já si v klidu pochutnávám na krůtím ala svíčková, ala guláš, sekané a mnoho druhů steaků, vše s tím správným kořením a chutí... Díky patří i mým občasným tréninkovým sparingům a také SKFČR za doplňky výživy na konci přípravy reprezentantů ČR.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk