Vince Taylor - exkluzivně pro Svetkulturistiky.cz

Vince Taylor - exkluzivně pro Svetkulturistiky.cz

Exkluzivní rozhovor se sympatickým profesionálním závodníkem Vincem Taylorem, který se připravuje na Master Olympii 2012

Rozhovory | 09.07.2012 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Michal Rudzinskyj
Překlad: Aleš Zelinka
Foto: facebook.com


Vinci, svoji profesionální kariéru si zahájil již v roce 1989. Až do roku 2002 si nasbíral nespočet cenných umístění, na které nejvíce vzpomínáš, které je pro tebe to nejcennější?
Výhru na Arnold Classic. Té si cením nejvíce. Nicméně si cením všech svých vítězství, které jsem mohl z pódia sdílet s ovacemi fanoušků, kteří byli naprosto spokojeni s tím, jak soutěž dopadla.

Svoji soutěžní kariéru si zakončil 2. místem na Master Olympia 2002. Na pódiích jsme tě mohli ale vidět ještě v roce 2007. To byl tvůj poslední soutěžní rok? Proč si nepokračoval v následujících soutěžních letech?

Ano, byla to moje poslední soutěž. Poté, co jsem tuto soutěž prohrál (Masters Olympia) díky tomu, že mi nestačily na vítězství body, které mi nebyly přiděleny za lepší pózování, a to bylo důvodem k odsunu na druhé místo, jsem usoudil, že tohle už je pro mě opravdu poslední kapka. Hluboko uvnitř a především v srdci jsem se nedokázal srovnat s výrokem rozhodčích. Že jsem nedokázal dostatečně pózovat? To pro mě bylo skutečně už moci!

Pár let před touto událostí se postupně rozšiřoval u několika jistých představitelů IFBB obecný názor, že dominance Vince Taylora v divizi Masters není přijatelná. Například Weiderův časopis…Zkrátka se dělo mnoho věcí, které mě měli odradit od soutěžení. Já sem však bojoval a tuto nevoli proti mně jsem vyvracel. Cokoliv však bylo pácháno v můj neprospěch, nemělo vliv na má vítězství. Zkrátka jsem pokračoval. Přesto nakonec našli cestu jak mi vzít vítězství. A tehdy jsem se rozhodl, že toho mám dost a skončil jsem.

„BEYOND THE MASTERS“ je video které jsem vytvořil, kde popisuji svá poslední soutěžní léta. V současné době zvažuji přeupravení (nebo prodej) tohoto videa. Takže se těším. Je to velmi dobrá příležitost, jak mohou moji fanoušci nahlédnout to, co se skutečně odehrávalo a také to, co se odehrávalo i „za oponou“. Zároveň zde také mají příležitost nahlédnout do mého osobního světa kulturistiky, pohlédnout na moji kariéru, a co je nejdůležitější, mé osobní vysvětlení, proč jsem tuto hru opustil. V brzké době bude spuštěna má webová stránka, kde si všichni budou moci toto video koupit.
 
Má poslední soutěž  byla Atlantic City Pro 2008, kategorie masters mužů. Vyhrál jsem tehdy svoji kategorii nad 50 let.

Po mém návratu v roce 2006, kdy jsem se připravoval na Mr. Olympia 2007, jsem jednou trénoval břicho (leh-sedy) a zranil jsem si při tom spodní záda! Nakonec se ukázalo, že šlo o zranění spodních obratlů. Nebyl jsem schopen dále pokračovat v přípravě po několik měsíců. Situace se příliš nelepšila ani potom. Bolest nepřestávala až do roku 2008. Navzdory veškeré zdravotní péči to už nikdy nebylo lepší a tento moment pro mě nakonec znamenal konec kariéry.

Nicméně jsem se na Mr. Olympia 2007 rozhodl připravit, a to i navzdory tomu, že jsem nemohl trénovat tak, jak bych potřeboval k tomu, abych se mohl postavit po boku mladých dravců. Záda mi to prostě nedovolovala. Věděl jsem ale, že to bude má poslední šance stát po boku nejlepších kulturistů na světě. Tak jsem se tedy ve věku 52 let rozhodl, že prostě půjdu. A šel jsem..

V roce 2008 jsem se rozhodl připravit znovu, tentokrát na Masters. Tak jsem soutěžil a znovu svoji kategorii vyhrál. Ale začal jsem si uvědomovat, že tohle už není ten stejný Vince Taylor jako dříve. Dvouleté a táhnoucí se zranění spodních zad tedy doopravdy (postupně) zapříčinilo konec mé kulturistické kariéry.

V letech 1994 až 1998 u nás v České republice Jaroslava Lorie Schneider jako jediná pořádala profesionální soutěže, na nichž si  v roce 96 a 97 také vystoupil. To jsem byl ještě malý kluk, ale velice rád vzpomínám na tvoji volnou sestavu v podání Macareny. Byl to úžasný zážitek a tenkrát si rozproudil krev v žilách všem divákům. Pociťuješ nějakou změnu v kulturistice v letech minulých a současných?
Ano, změnu cítím. Věřím, že pokud přijde něco nového a lidé na to reagují pozitivně, tak to musí být dobrá věc. A pokud se takové věci dějí, lidé kolem kulturistiky to poznají, povstanou a zbystří. Byl jsem tehdy prohlášen za nejlepšího pózéra všech dob!  Co bylo skutečně zajímavé, je prohlášení Arnolda Schwarzeneggera v roce 1994 krátce po mé volné sestavě na Arnold Classic, cituji: „Toto je nejúžasnější volná sestava v celé historii bodybuildingu“.
WOW! Jak úžasné prohlášení :-)

Kdysi Jaroslava Schneider dostala myšlenku uspořádat velkolepou show, na níž by vystoupili legendy kulturistiky IFBB Pro World Masters. Naše redakce dostala pozvání na tuto úžasnou akci. Těšili jsme se, že zde vystoupíš, buď jako závodník, nebo exhibičně, ale ono se tak nestalo. Viděli jsme tě v předsálí na tvém stánku. Proč si nesoutěžil?
Doposud mě stále trápí stejné zranění, to je hlavní důvod. Nebyl jsem schopen roky trénovat. Byl jsem pozvaný host.

Po úspěšném uspořádání Pro World Masters dostala Jaroslava nabídku od Robina  Changa uspořádat po mnoha letech Master Olympii. Nabídku přijala a rozhodla se tuto akci udělat v Praze v České republice. Bohužel, kvůli rekonstrukci TipSport Arény, se pořádání soutěže přemístí do Miami. Říká se, že tě fanoušci opět uvidí na soutěžních pódiích a že tento rok je tvůj poslední. Co je na tom pravdy. Uvidíme tě letos v Miami na Master Olympia?
Ano, v Miami mě uvidíte. Byl jsem teď schopen čas od času trochu trénovat, tak jsem si tak testoval, jak mé tělo bude reagovat na „rekonstrukci“. Jde to velmi pomalu. Některé tréninky byly dobré tak na 55 %. V nedávné době jsem ale provedl dvě představení na Ukrajině (duben a květen). A pak také jedno v Berlíně, kde kdysi (v roce 1984) započala celá má kariéra. Tak jsem myslel, že by byl dobrý nápad uspořádat „Celosvětovou rozlučkovou pózovací tour Vince Taylora 2012“. Takto bych možná mohl přijet i v prosinci k vám do Prahy?

25. srpna ti bude 56 let, cítíš, že ta příprava je náročnější, než v předešlých letech, nebo to jde stejně?
Myslím si, že spíš ano. Je velmi těžké netrénovat! Celým svým srdcem bych si to moc přál! Stále pevně věřím, že se dokážu připravit. Nebude to však taková forma, na kterou jste u mne byli zvyklí. Díky tomu se budu raději připravovat na exhibiční pózování a ne na skutečné kulturistické závody. Specielně pak ne na PRO úrovni

Změnila se nějakým způsobem tvoje příprava na soutěž?

Ne, nikdy se nezměnila. Ani po roce 2002, ani po mém návratu v roce 2006. Vždy to zůstalo naprosto stejné. Vždy s dobrými výsledky. Držím se rčení, které říká, že pokud to není rozbité, nespravuj to!

Lee Haney, Dorian Yates, Lee Labrada, Shawn Ray a mnoho dalších známých kulturistů. Stál jste s nimi na jednom pódiu. Jak na tuto éru vzpomínáš?
Tohle pro mě byly úžasné okamžiky. Četl jsem o některých z nich v časopisech dlouho předtím, než jsem začal s kulturistikou. Stát se pak jedním z nich, a také se s většinou z nich spřátelit a po letech se ohlédnout zpět a mít možnost vidět, jak mě vnímali fanoušci, kteří mě nyní znají jako Vince Tailora - kulturistickou ikonu, zvanou „The Legend“ je doopravdy fantastický pocit. Nikdy jsem si nemyslel, že by se tohle mohlo stát. Děkuji Bohu za všechno, co mi dal! Je to zkrátka neuvěřitelné.

Proč ses rozhodl ukončit svoji soutěžní kariéru? Pokud by Master Olympia byla každým rokem, může to pro tebe být zajímavý motivační motor, nemyslíš?
Pokud by se Masters vrátilo a změnila by se trochu pravidla, a co je nejdůležitější, zlepšila se moje situace se spodními zády, tak bych to pravděpodobně zkusil znovu. Miluju tuhle hru i své fanoušky! Tuhle motivaci bych si bral sebou do posilovny každý den.

Co děláš ve svém osobním životě? Práce, rodina, vnoučata, vnučky atd.?
Nový život bez bodybuildingu je naprosto jiný. Byl jsem zainteresován do kulturistiky skoro 29 let. Ještě to nějaký čas zabere, abych si zvykl. Nebýt velký (tělesné rozměry) je zvláštní pocit. (smích)

Navíc díky mému zranění už i některé další věci nejsou stejné jako dřív. Musím si na to zvyknout.

Stále jsem ale zapojen do fitness života. Pomáhám ostatním. Vyvinul jsem novou tréninkovou metodu, kterou nazývám J(rr)P = Joint rotation & recoil Principle (Princip kloubní rotace & odtažení).

Používám k tomu dosud nevídané úchopy. Vince Taylor Olympian, tréninkový program pro věk od 8 do 100 let. Také dělám motivační proslovy pro mladé i dospělé.

Navíc jsem hrdým otcem dvou fantastických synů. Vince juniora (17) a Isaiaha (15). Jsem ženatý 18 let se svojí manželkou Verandou. (obrázky můžete shlédnout na mém facebook profilu)

Chtěl bys něco vzkázat našim fanouškům do České republiky?
Ano! Měl jsem v Čechách spoustu skvělých fanoušků! Často jsem zde v minulosti navázal mnohá přátelství. Některá ochabla, ale některá zůstala dodnes. Rád bych všem z vás dal vědět, že jsem k dispozici na sociálních sítích jako třeba facebook. Dám všem vědět, aby si toto interview přečetli. „Mohu pouze říci, že vás mám všechny moc rád!“ Děkuji za všechnu dobrotivost a přízeň po celé ty roky.

Bůh vám žehnej, Vince T. (Mr. O)

Vinci, přeji ti hodně štěstí a zdraví ve tvém životě a budu se těšit až se shledáme na Master Olympia v Miami.

Vince Taylor na Mr. Olympia 1991

Vince Taylor na FIBO 1998

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk