Lenka Červená - návrat po dvou letech na prkna

Lenka Červená-Bořutová se po dvou letech pauzy vrací zpět na soutěžní pódium.

Rozhovory | 07.06.2012 | Michal Rudzinskyj

Lenka Červená se svou dosavadní velice, ale velice bohatou sportovní minulostí, po dvou letech pauzy, chce navázat na svoje úspěchy a tuto sobotu ji uvidíme v Brně na mezinárodním Mistrovství ČR v naturální kulturistice mužů a fitness žen. Během sportovního života nasbírala mnoho cenných kovů, ale za nejúspěšnější životní výsledek považuje narození syna Jakuba a skvělého manžela Davida.

Lenko, byla a stále jsi velice úspěšná závodnice, která dříve soutěžila ve Svazu kulturistiky a fitness ČR. V této federaci jsi nasbírala mnoho cenných kovů. Pak si ale přešla do ČSNS a i zde si dosáhla skvělých úspěchů. Můžeš nám všechny tvoje dosavadní úspěchy vyjmenovat?
Jéééje, tak to je pro mě nejsložitější odpověď ze všech otázek...:-) za těch X let co závodím toho bylo... to budu sepisovat až do rána:-) Jelikož jsem závodila od samého začátku v několika kategoriích zároveň (juniorské a seniorské) každou sezónu, tak se to chtíc nechtíc nasbíralo: takže ať to není dlouhý a nudný: v kulturisice dorostenek a juniorrek jsem určitě 3x vyhrála MČR nebo jsem vždy skončila 2. nebo 3. + 2. místo z MS kulturistiky juniorů. Ve fitness juniorek jsem 5X po sobě byla mistryní ČR a zároveň v seniorské kategorii, ve které jsem jako juniorka závodila, jsem získala také titul mistryně ČR a 3x jsem byla 2. a 2x na 3. místě. Z juniorských mezinárodních soutěžích mám 2. a 4. místo z ME a 2x2. místo z MS a nakonec i ten titul mistryně světa :-) Bohužel, ne jen jednou mi nebyl umožněn start na těchto mezinárodních juniorských závodech, kvůli lidem, kteří neměli v sobě úctu ke sportu a k sportovci... a to paradoxně jsem třeba týden před nominací na MS juniorů startovala jako jediná nominovaná juniorka na MS žen, kde jsem ostudu určitě 13. místem z 26 závodnic neudělala, jako 16leté "kuře"  :-) V seniorské kategorii jsem ještě získala 10. místo z MS a 7. a 6. místo z ME. To bylo mých 6 let ve SKFČR. Ve svazu Naturální kulturistiky a fitness jsem 2x mistryní ČR ve fitness klasik a 1x ve fitness figur. Jsem mistryní Evropy ve fitness klasik i figur a mistryní světa.To je tak ve zkratce + spoustu umístění z pohárových národních i mezinárodních soutěží.

Miss Fitness a Mr. Fitness byl poslední závod, na kterých jsme tě mohli vidět. Poté sis dala pauzu, během které se tobě a tvému manželovi narodil syn Jakub. Jaké si měla pocity, když si byla zvyklá soutěžit spoustu let v kuse a teď "takový klid".
Ten " závodní klid" byl pro mne žádaný a plánovaný. Prostě jsem to takto chtěla a vyšlo to :-) Syn byl plánovaný a chtěla jsem si po těch 20 letech neustálého závodění prožít na nějakou dobu "normální život" bez závodění a dát mu už jiný směr a smysl. Narození potomka vám tak ze začátku zaplní a změní váš život, že jste rád, že jste :-) a nic moc kolem neřešíte, než se to po několika měsících ustálí.

Po dvou letech pauzy se vracíš na soutěžní prkna, konkrétně na MČR v Brně. Kdy ses rozhodla, že opět navážeš na svoje soutěžní roky?
No, přiznám se, že jsem si nemyslela, že tak rychle zase zatoužím závodit. Když jsem byla těhotná vůbec jsem nepřemýšlela, kdy zase budu závodit. Jak jsem porodila, pomalu jsem začala zase nad závoděním přemýšlet a hlodalo mě to v hlavě:-) Prvně jsem pomýšlela už minulý rok na podzim, že bych šla, ale to jsem byla naivní :-) Ale janí sezóna mi někdy před Vánoci přišla reálná. Sice jsem začala normálně trénovat až od února, kdy se mi manžel vrátil z půlroční mise, ale věděla jsem, že to půjde. Prostě mám v sobě soutěžního ducha už od mala a to asi z člověka nevyprchá, i když jsem se stala rodičem .-)

Jsi relativně čerstvou maminkou, jak probíhá příprava na MČR. Není to moc náročné? Neumím si to moc představit.
Být matkou je práce na 24 hodin denně ve dne i v noci :-) a to téměř bez "volných pracovních dnů" :-) Takže, co k tomu více dodat. A i když nemůžete, tak stejně musíte :-) Do toho, když si chcete plnit své potřeby a přání, aby se to zkloubilo s rolí matky.... Je to prostě o tom, jestli člověk chce, tak si ten způsob najde, jak to zkloubit. Lehké to vůbec není, ale co dnes je?...:-)

S jakými ambicemi se vracíš?
:-) no, nebudu lhát.... Tam, kde jsem skončila, tak v té linii chci i pokračovat :-) Bohužel v tomto ohledu jsem hodně cílěvědomá a jak člověk vyhravá, tak už je tak "zparchantělý", že nebylo by normální, aby dál nechtěl v tomto pokračovat. Ale je to pořád jen sport. O život nejde, takže jde o ..., víme všichni o co :-) A já už 2 celoživotní živý výhry doma mám, takže sportovní výhry jsou už jen příjemné bonusy.

Počítáš s tím, že budeš soutěžit po další roky, nebo tento rok bude jakousi zkouškou?

Teď jsem 3 roky na rodičovské, takže by nemusel být problém závodit. Jak to bude, až začnu pracovat, to nevím, takže nevím :-) Ale pokud to trochu půjde a bude chuť, tak je to jasné :-)

Planujete další přírustek?

Zatím nám ten malý ďábel stačí. A já bych si to fakt asi "hodila", kdybych měla mít za chvilku další mimčo. Já to tak necítím, abych měla hned další a manžel to vnímá jako já. Nechceme aby Kubík byl sám, ale dříve, jak za 4-5 let bychom nechtěli. Ale víte, jak to je, když člověk tuplem něco nechce, tak tím tuplem je to raz dva :-)