"Pikantnosti říkáš? Nic zvláštního, akorát jsem se chtěl v té šilené dietě asi třikrát zabít.."

Rozhovory | 16.08.2011 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Jindřich Musil

Zdeňku, mohl by jsi se čtenářům krátce představit?
Je mi 22 let. Pocházím z Jiříkova, což je malé městečko na severu Čech hned u německých hranic. Vystudoval jsem Střední školu služeb a cestovního ruchu, obor Informatika v ekonomice. Nyní pracuji v posilovně Extrifit Gym v České Lípe, kde i zároveň žiji s přítelkyní.

Dříve jsem již absolvoval dvě závodní sezony v kulturistice. První byla ještě v kategorii dorostu. Druhá potom v juniorech.

Prozradíš nám, co tě přivedlo do posilovny?
Už od malička se mi líbily svaly. Takový Silvestre Stallone byl pro mě bůh. Doma jsem už od malička různě cvičil. Kliky, shyby na zahrade atd.. Přibližně v patnácti letech jsem se odhodlal vkročit do posilovny. Nevěděl jsem vůbec nic o cvičení, jídle, regeneraci apod. Ale věděl jsem jedinné, že tento sport chci dělat a životní styl žít!

Takhle sám, bez jakýkoliv znalostí jsem cvičil přibližně dva roky. Potom jsem si z ničehonic řekl, že bych chtěl jít závodit. Oslovil jsem tedy borce z posilovny. Byl to čistě náhodou Petr Března :-). Péťu jsem již znal dřív. Navíc moje mamka s ním jeden čas pracovala. Petr se mě tedy ujal a naučel mě vše, co uměl on. Po necelém roce mě tedy připravil na první soutěž v dorostu. Startoval jsem v kat. do 65 kg. V té době jsem navážil 58 kg :-).

Mistrovství Čech jsem vyhrál a na republice jsem se umístil na druhém místě. O rok později mě Petr připravil na M. Čech juniorů, kde jsem byl opět první. Na republice jsem potom skončil na třetím místě. Takže do posilovny jsem se přivedl sám. Na závodní prkna mě přivedl Petr Března.

Jaká byla tvoje objemová váha a soutěžní váha na MS 2010?
Nejvyšší váhu v objemu jsem měl 86 kg v docela slušné kvalitě.. V Turecku na MS jsem navážil 69,5 kg!

Účastnil ses MS 2010, kde jsi vybojoval krásné 2. místo, s jakými ambicemi jsi na tyto závody odjížděl?
Ano. Nečekané, krásné, druhé místo. Můj cíl byl byl jedinný, probojovat se do finálové šestky. Chtěl jsem absolvovat závody celé a ne se postavit na podium na pět minut a konec. Samozřejmě jsem chtěl mít formu, se kterou bych byl spokojený. Forma mi nakonec celkem vyšla, takže jsem si závody už jen užíval.

Na MS 2010 jsi měl fantastickou formu, řekni nám nějakou pikantnosti z přípravy?
Pikantnost? Ani nevím, jestli něco takového bylo. Každopádně jsem dietu začínal ohodně dřív, než moji kolegové z MS. Jídlo jsem si začal hlídat už někdy od června a dieta jako táková začala někdy začátkem srpna. Takže 4,5 měsíce před MS. Důvod byl jedinný. Dva roky jsem nezávodil a tento rok byl pro mne v kategorii juniorů poslední. Takže jsem si chtěl jednodušše zazávodit. První start jsem měl myslím 24. října v Rakousku. Byla to mezinárodní pohárová soutěž. Startoval jsem v kategorii juniorů open. Obsadil jsem první místo, takže jsem byl spokojený. Jestli si dobře pamatuji, tak jsem porazil o 23 kg težšího kluka. Další závody byly hned 30. října. Jednalo se o Pražský pohár, kde jsem skončil na třetím místě. Na této soutěži nebyla kategorie juniorů, tak jsem musel nastoupit v kat. mužů do 80 kg. V této kategorii bylo plno borců. Například Josef Furin, mistr světa v klasické kulturistice, pokud se nemýlím. Pepa tuto kategorii samozřejmě zaslouženě vyhrál. Dále tam startoval pro mě „pan kulturista“ Milan Bodlák. Byl skvěle připraven a o to víc si cením, že jsem nakonec v celkovém pořadí skončil těsně před ním. Dále bych potom zmínil „fenoména podzimních soutěží“, na kost vysekaného Michala Trykara, se kterým jsem se na těchto závodech seznámil a do teď jsme spolu v kontaktu. Po těchto závodech jsem potom doslova odpočítával 40 dní do MS. Šílená představa. No, trochu jsem se rozkecal :-))

Pikantnosti říkáš? Nic zvláštního, akorát jsem se chtěl v té šilené dietě asi třikrát zabít.. Vlastně si ještě vzpomínám, že jsem pár dní před světem na vánočních trzích koupil rodičům trdelník, aby si alespoň oni pochutnali. V té době byla velká námraza a hodně sněhu, který naši silničáři opět nečekali. Když jsem jel domů, tak mi v autě ty teplé trdelníky začaly krásně vonět. Se stoupající vůní stoupala i rychlost, kterou jsem jel, abych už nemusel trpět to mučení. Nakonec jsem se kvůli nim málem vyboural. o)

Slyšel jsem že jsi měl krátce po MS 2010 pupeční kýlu, neměl jsi problém už během přípravy?
Bohužel ano. Tento problém jsem vyřešil a nyní opět trénuji. V přípravě jsem žádný problém s kýlou naštěstí nezaznamenal. Jedinný problém, který mě v přípravě trápil a eliminoval byla po dvou letech vrácená bolest kolene. Nemohl jsem zařazovat klasické silové cviky na nohy. Takže jsem skoro tři měsíce před MS nohy cvičil jen pomocí předkopávání a zakopávání. Možná bych to mohl zařadit mezi ty pikantnosti.

Máš v kulturistice nějaký vzor? Ať už mezi amatéry, nebo mezi profesionály?
Tak samozřejmě, že mám. Nemůže to být nikdo jinný, než osoba, ke které mám v tomto sportu nejblíže – P. Března. Samozřejmě se mi líbí více borců. V. Koritenský, P. Vacek, Š. Havlík, M. Šádek, L. Topinka.. Z profíků to jsou např. Horváth, Yamagishi, Correa, Heath, Levrone, Coleman atd.. Každý z nich má můj obdiv..

Pro závodníka trošku choulostivá otázka, ale chci se tě zeptat jaký máš názor na doping v kulturistice?
Myslím si, že neutrální. Neodsuzuju ty, kteří využívají doping. Neodsuzuju ty, kteří nevyužívají doping. Je to doslova každého věc. Samozřejmě je rozdíl, jestli ho využívájí 16letí kluci, nebo dospělí borci. Když už se musí doping zneužívat v takovém věku, tak by měli byt všichni ti kluci alespoň na závodech čistí.

Jaké máš plány do budoucna, chystáš se  na nějaké závody?
Člověk, který dělá kulturistiku závodně, tak se na závody připravuje pořád. Takže ano, svým způsobem se připravuji. Akorát ještě nevím kdy a na co. o) Kdyby to šlo, tak bych šel závodit klidně hned. Bohužel je zde hodně otazníků, jestli se budu moci ještě připravit na soutěž. Asi největší otazník přestavuje zdravotní stránka. Uvidím časem, jak to půjde. Další věc je ta, že jsem již přestoupil do kat. mužů, takže musím hodně zapracovat na svalových objemech. Možná bych se mohl na prknech ukázat už příští rok. Jak říkám, uvidíme.