Pavel Brožek - rozhovor

Pavel Brožek - rozhovor

"Shazoval jsem přes 40 kg, ze 130 kg na závodních 88 kg."

Rozhovory | 31.07.2011 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Martin Jindra


Pavle, i když Tě někteří čtenáři znají z roku 2009 a 2010, kdy jsi úspěšně soutěžil na několika závodech, ke kterým se v dalších dotazech dostaneme. Přesto Tě poprosím o krátké představení. Odkud jsi, kolik Ti je let apod.
Je mi 41 let, jsem již 20 let ženatý, mám 3 kluky 19 let Patrik, 14 let David a Filip, kterému jsou čtyři roky. Jsem z Českých Budějovic.

Kdo a kdy Tě poprvé přivedl do posilovny? Pamatuješ si na okamžik, kdy jsi začal cvičit?
Trénuji již 26 let, začínal jsem v 15 letech v TJ Start Č. Budějovice, kde již 14 let dělám předsedu oddílu, kam jsem přišel jako absolutně nejmladší cvičenec. Byli tam jen kluci, kteří měli po vojně a připadali mi strašně svalnatí. Byla to parádní doba.

Provozoval jsi dříve i jiné sporty?
Dělal jsem závodně hokej, fotbal a judo.

Čím se vlastně živíš? Na Tvém profilu na facebooku jsem se dozvěděl, že máš posilovnu.
Ano, mám posilovnu v malém městečku asi 20 km od Č. Budějovic v Trhových Svinech, kterou mám již druhým rokem. Je to taková srdeční záležitost, lidi chodí a baví je to. V říjnu nastupuji jako osobní trenér do nového fitness v Č. Budějovicích, kde mi dali úplně volnou ruku, budu časově pekelně vytížen.

Vím o Tobě, že jsi vicemistr ČR 2009, ale především jsi získal titul mistra světa. Byla to Tvoje první sezona? Čekal jsi tak skvělé umístění na MS?
Ano, v Naturální kulturistice první, shazoval jsem přes 40 kg ze 130 kg na závodních 88 kg. To vše za 8 měsíců. Úspěch jsem nečekal, ale forma mi na MS v Montrealu vyšla parádně i díky tomu, že jsem nečekal vůbec nic a nějak to šlo samo. Byla tam i parádní parta závodníků z České a Slovenské republiky, o to rád na to vzpomínám.

Tuto sezonu jsi ještě okořenil vítězstvím na Mr. Universe.
Tato soutěž se konala na podzim, mně vůbec nevyšla forma na našich soutěžích a původně jsem jet nechtěl. Do toho všeho jsem měl úmrtí v rodině a i těžký úraz krku, kdy jsem měl život na vlásku, ale řekl jsem si, že zkusím zabojovat. I díky J. Exnerovi jsem za 14 dní, co zbývalo do soutěže, udělal formu, která vyústila v úspěch v Los Angeles.

V roce 2010 jsi obsadil 4. místo na Mr. Olympia Reno – USA Nevada – Masters. K tomuto umístění jsi také přidal 5. místo na této nejprestižnější soutěži v kategorii muži Open. S těmito výsledky musíš být určitě spokojený.
Abych řekl pravdu, moc ne. Měl jsem, podle mého názoru, vůbec nejlepší formu, co jsem mohl na své možnost mít. Bohužel je tam malinko jiný trend, opačný než u nás. Hodně hmoty, i za cenu ne dokonalého vyrýsování, takže já se snažil být na doraz a paradoxně mi to uškodilo. Ale musím říct, že se mi více líbí hodnocení na našich soutěžích.

Jak u Tebe probíhá objemová fáze přípravy? Můžeš čtenářům alespoň naznačit, v čem spočívá Tvůj objemový jídelníček a trénink?
V objemovém období se snažím jíst hodně komplexní cukry – rýže a ovesné vločky, nejsem zastánce vysokého množství bílkovin. Opravdu je to jen kolem 1-1,5 g na kg tělesné váhy, hlavně z hovězího masa a vajíček. Hodně věřím v BCAA, Glutaminu, ale zase mi nějak nezabírají proteiny.

Kolik kg rozdílu máš obvykle mezi objemovou a soutěžní hmotností?
Snažím se držet po zkušenosti se shazováním 40 kg přijatelnou váhu, tak kolem 8-10 kg včetně vody, docela se to daří. Myslím, že nemá cenu nabírat více. Po zkušenosti vím, že se dá nabrat 1-1,5 kg svaloviny ročně, a to už musí být člověk velký talent.

Od Tebe vím, že jsi momentálně v přípravě na podzimní soutěže? Jakých soutěží máš v plánu se zúčastnit? S jakými ambicemi? Máš nějakého sponzora, který Ti pomáhá v přípravě na závody?
Letos se chci vydat malinko jinou cestou, chci uspět hlavně na soutěži v Senici na Slovensku a hlavně v Karlových Varech. Pokud mi vyjde sponzorství, tak rád pojedu i na soutěž do Ameriky. Zatím žádného nemám. Ambice – to je těžké, chci startovat v mužích nad 180 cm a tam je obrovská konkurence. Borci jsou opravdu kvalitní, tak hlavní cíl je pro mě udělat formu, která bude znamenat zlepšení. Jelikož jsem rok nezávodil, jsem sám na to zvědavý.

Co pro Tebe bývá v přípravě nejtěžší? Na které jídlo ses během přípravy nejvíce těšíš? Porušil jsi někdy před soutěžní dietu?Nejtěžší pro mě je vše časově skloubit, rodina, posilovna a teď i osobní trénování. Je to ale výzva. Nejvíce se těším na zelňáky, které umí moje manželka výborně. Dietu porušuji jednou za 14 dní, kdy zařazuji den, ve kterém tělu dopřeji vše. Nastartuje se metabolismus a člověk to pak lépe snáší.

Jak vnímá Tvoji před soutěžní dietu a celkově životní styl kulturistiky Tvoji blízcí? Rodina a kamarádi?
Rodina je úžasná, manželka mě podporuje maximálně a děti jsou také skvělý, ani mě v té době moc nezlobí. Životní styl kulturistiky manželka se mnou již 20 let sdílí, tak už jí nemůže nic vyvézt z míry. Kamarádi se většinou pohybují všichni v této oblasti, takže ví o čem je kulturistika. Je to řehole 24 hodin denně, ale krásná.

Jak hodně se věnuješ přípravě volné sestavy? Jak dlouho před soutěží ji začínáš nacvičovat? Pomáhal Ti někdo (zvláště s začátcích) s nácvikem volné sestavy nebo správným pózováním?
Začínám zhruba 14 dní, ale letos na ní chci zapracovat o něco déle, aby se líbila. Nepomáhal mi nikdo, vše jsem tak nějak okoukal a v pózování mě loni pomáhal hodně Tomáš Bureš.

Chtěl bys na závěr někomu poděkovat?
Chtěl bych hlavně poděkovat manželce, že to se mnou tak dlouho vydržela. Dále T. Burešovi, který mi loni pomáhal s přípravou, a prezidentovi ČSNS Tomášovi Procházkovi za pořádání skvělých soutěží.

Děkuji Ti za rozhovor, a přeji mnoho štěstí na podzimních soutěžích.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk