Pavel Fabók - rozhovor

Pavel Fabók - rozhovor

Rozhovor s absolutním mistrem Rakouska, mistrem Čech a vicemistrem České republiky Pavlem Fabókem.

Rozhovory | 27.05.2011 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Martin Jindra
Foto: facebook.com a svetkulturistiky.cz


Pavle, i když Tě někteří čtenáři znají z roku 2008, kdy jsi úspěšně soutěžil v kategorii kulturistiky mužů na Pražském poháru a Aminostar Cupu. Přesto Tě poprosím o krátké představení. Odkud jsi, kolik Ti je let apod.
Jmenuji se Pavel Fabók, je mi 32 let a žiji v Kadani. Cvičení se věnuji od svých 14 let. Soutěžní barvě jsem poprvé přičichnul na podzim roku 1997 na soutěži Promil Cup a GP Čelákovice. Myslím, že v kategorii do 90 kg. Na obou soutěžích jsem obsadil krásné 7. místo :-). Jinak v roce 2008 jsem startoval ještě na GP Opava a GP Čelákovice kde jsem obsadil 2. místo v kategorii do 90 kg.

V roce 2010 jsme Tě neviděli na soutěžním pódiu. Kolik kg jsi nabral během objemové fáze přípravy? Jak tuto část sezóny hodnotíš?
V roce 2009 jsem odpočíval a trénoval podle chuti. Vybudoval jsem si vlastní malé fitko. Na jarní sezonu 09-10-11 jsem pomáhal s přípravou Dagmar Sadílkové a Kateřině Měřínské, oběma se velice dařilo.

Dagmar soutěžila v kategorii body Fitness do 164 cm. V roce 2009 obsadila na MČ 4. místo, na MČR 6. místo. V roce 2010 MČ 4. místo, MČR 5. místo a to i v kategorii masters. Rok 2011: Austria cup 4. místo, MČ 1. místo, MČR 2. místo ve smíšených párech, Masters 1. místo, 2. místo v bodyfitness do 164 cm.

Kateřina:

4. místo - kulturistika žen - Mistrovství Moravy 2009
4. místo - kulturistika žen - Mistrovství ČR 2009
4. místo - bodyfitness do 160 cm - Mistrovství Moravy 2010
3. místo - kulturistika žen - Mistrovství ČR 2010
1. místo - kulturistika párů - Mistrovství ČR 2010
6. místo - kulturistika žen do 55 kg - MISTROVSTVÍ EVROPY 2010
6. místo - bodyfitness - Albion GP Čelákovice 2010
1. místo - kulturistika žen - AUSTRIA CUP 2011
1. místo - kulturistika párů - AUSTRIA CUP 2011
1. místo - body fitness do 164 cm - Mistrovství Moravy 2011 + absolutní mistryně Moravy body fitness žen
1. místo - kulturistika párů - Mistrovství ČR 2011
1. místo - body fitness do 164 cm - Mistrovství ČR 2011.

Přípravu na jaro 2011 jsem začal od května 2010, spočívala v první řadě v pravidelnosti tréninků, do té doby jsem trénoval, jak se mi chtělo a nelámal to nějak přes koleno. Držel jsem si váhu celý rok 108 kg, což bylo o 4 kg více, než předchozí rok a snažil jsem se zkvalitňovat nabranou hmotu. Na 111 kg jsem se vyhoupl až o vánocích, to byl pravidelný přísun dobrot.

Letošní první soutěží, které ses zúčastnil, byla International Austria Cup 2011, kde jsi v kategorii mužů do 100 kg zvítězil. Jak jsi tuto soutěž vnímal?
Na tuto soutěž jsme jeli hlavně kvůli kategorii smíšených párů, kde jsme si to chtěli vyzkoušet s mojí přítelkyní Kateřinou (kulturistika žen 1. místo, Dáša Sadílková si přijela otestovat formu v bodyfitness - 4. místo, 13 soupeřek, Pavel Bartoníček v klasické kulturistice - 2. místo 5 soupeřů). Bohužel byli jsme jediný pár, ale užili jsme si to a lidem se to líbilo. Startoval jsem v kategorii do 100 kg, kde nás myslím bylo 6, kluci byli velicí, ale nedotažení, tak bylo snadné zvítězit i s formou, kterou jsem měl 14 dní před MČR. Absolutního vítěze jsem získal také jednoznačně. Soutěž jako taková se mi líbila, organizace byla ze začátku trochu zmatená, myslím tím prezentaci. Jinak organizačně podle představ, po semifinále nás nakrmili v provizorní jídelně - lahodné kuřecí na vodě s dušenou zeleninou a rýží, no mňamka:-) v dietě. Ceny byli krásné - medaile a poháry.

7. Května v Rumburku ses zúčastnil Mistrovství Čech mužů. Startoval jsi v kategorii mužů nad 90 kg, kde jsi suveréně vyhrál. Jak jsi byl spokojený s formou na těchto závodech?

S formou jsem nebyl vůbec spokojen, dietu jsem začal v lednu s tím, že bude delší a stihnu stáhnout váhu na 94 kg ze stávajících 111 kg, abych se vešel do klasické kulturistiky nad 180 cm. Již koncem března jsem byl, dá se říci připraven, s váhou 99-98 kg. To by souhlasilo s délkou přípravy 12 týdnů, na které jsem zvyklý. V polovině dubna už na mě přicházela celková únava a věděl jsem, že jsem to pokazil. Modlil se, abych udržel alespoň stávající tvrdost svalů, což se mi nepodařilo a svaly se zdáli být měkčí a jako by pod vodou. Byl to podle mého názoru důsledek přetrénování. Celý duben jsem trénoval dvoufázově a počítám, že jsem měl snad 2-3 dny tréninkového volna v tomto měsíci. Super kompenzaci jsem také změnil v domnění, že mi to pomůže, ale spíše uškodilo a působil jsem nedotaženým a zalitým dojmem! Měl jsem štěstí, stačilo to a byl titul, strašná radost! Přítelkyně získala v téhož dni na MM v bodyfitness do 164 cm titul + cenu za absolutní vítězku, takže jsem byl maximálně spokojený. Musím podotknout, že i má svěřenkyně Dagmar Sadílková mě velice potěšila svým 1. místem v bodyfitness do 164 cm na MČ. Nemluvím ani o Pavlovi Bartoníčkovi, který měl 3.místo v 75 kg!! Jeli jsme tedy domů se třemi medailemi.

O týden později se v Uherském Hradišti konalo Mistrovství ČR, kde jsi opět startoval v ktg. nad 90 kg a získal jsi stříbrnou medaili. Jak jsi byl spokojený s tímto umístěním? Lišila se nějak výrazně příprava na MČR od přípravy na Mistrovství Čech?
Nějaké změny jsem udělal, ale bylo už málo času. PO až ST jsem jel bez sacharidů, bílkoviny jsem čerpal z hovězího masa. Na den 1 kg tatarského bifteku, tréninky byly těžké, jen základní cviky. Ve čtvrtek jsem měl 500 sacharidů v rýži přes den a přes noc 300 sacharidů v raciích. Budit jsem se nemusel, protože jsem byl v práci na noční dvanáctce. To byl další problém, protože jsem nevěděl, jak tělo zareaguje na tak dlouhé cukrování. 12 hodin v práci bych bez jídla nezvládl, tak jsem to rozložil na 500 přes den a zbytek noc. Po práci jsem jel směrem na Uherské Hradiště, celkem 400 km. Jestli mi to prospělo, nebo ne, to už musíte posoudit sami. Na MČR jsem jel s cílem vybojovat alespoň 3. místo. Byla to moje premiéra na Mistrovství Republiky. Ještě nikdy jsem na Republice nestartoval, viděl jsem fotky z MM a věděl jsem, že to bude těžší, než na Mistrovství Čech. Stříbro tedy bylo velikým a příjemným překvapením!

Předvedl jsi krásný souboj s vítězem Patrikem Kotkem. Tento fakt potvrzuje i to, že jsi prohrál pouze o tři body. V čem si myslíš, že byl Patrik lepší? Co podle Tebe nakonec rozhodlo v jeho prospěch?
Patrik byl velice dobře a kvalitně připraven, byl rozhodně tvrdší a měl více detailů. Také i hloubku svalů! V koutku duše jsem si přál zlato, ale viděl jsem fotky z Mistrovství Moravy a věděl jsem, že Patrik je nad moje síly!

Zároveň jsi také na MČR soutěžil v kategorii párů s Kateřinou Měřínskou. Tuto kategorii jste vyhráli. Jak sis myslel, že po semifinále skončíte?
S Kačenkou jsme se na tuto soutěž smíšených párů moc těšili, ale zároveň jsme byli trochu nervózní. Přeci jen jde o prezentaci dvou lidí, jde hlavně o sladění pohybů. U sestavy to platí dvojnásob. Kačenka nás viděla tak na 2.-3. místě, ale tady jsem nám věřil a utvrzoval jí, že je to naše! A povedlo se, byl to skvělý zážitek, něco nového, líbilo se nám to.

Co pro Tebe bylo v přípravě nejtěžší? Na které jídlo ses během přípravy nejvíce těšil?
Nejtěžší v přípravě bylo skloubit ranní a noční 12hodinové směny s tréninkem a dietou. Bylo to něco nového, předtím jsem pracoval 8 hodin, tělo bylo zvyklé na trénink v určitou dobu a hlavně v noci odpočívat. Při ranní směně jsem vstával ve 04:00 hod. Udělal jídlo na celý den, v 05:00 hodin bylo první jídlo, 05:15 hodin odchod do práce, v 06:30 hodin ráno přišlo na řadu druhé jídlo. Tímto způsobem to bylo každé dvě hodiny, až do 16:30 hod. V 18:20 hodin trénink, nebo osobní tréninky. Druhý den ráno v 08:00 hodin trénink, pak osobní tréninky, ve 13:00 hodin byl spánek na dvě hodiny. V 16 hodin jídlo, a v 17:15 odchod do práce. Jídlo bylo opět každé dvě hodiny. V 06:15 hodin ráno byl na programu trénink, většinou vyšli nohy, 1-3 osobní tréninky. Doma 2 hodiny spánku, následovala 1-2 jídla a večerní trénink. V den pracovního volna dvoufázový trénink. Při takovém zátahu jsem nemusel ani přidávat kardio. Toto bylo pro mě obtížné - v přípravě skloubit práci s tréninkem. Na které jídlo jsem měl nejvíce chuť? Na něco moc mastného, na cokoli, ale když jsem porušil dietu, tak jedině čokoládou.

Jak Tvoji předsoutěžní dietu vnímá rodina, kamarádi, okolí?

Rodiče a oba bratři jsou zvyklí, soutěžní kulturistiku dělám od roku 1997. V začátcích jsem byl hodně nervózní a protivný. To jsem se musel hlídat, bylo to něco nového. Teď už je to o ničem jiném, rodičům spíše vadí, jak hladovím, vždy soudí podle propadlého obličeje, ale když jim povím, kolik toho spořádám tak se uklidní. Hlavně babička ta má největší strach, stále se mě ptá: teď přibíráš nebo hubneš? A proč to děláš? Ty chceš umřít hlady, co já bych za to dala, kdybych si mohla dopřát! Jednou jsem byl u ní po ranním tréninku na snídani, tak se mě ptala: "Kolik chceš bílků? Tři?" A já na to odpověděl: "Babičko, ty chceš, abych umřel hlady? 12 mi jich rozmíchej", a to se jí moc ulevilo. Kamarádi mě berou takového, jaký jsem. Vesměs je to většina ze stejného fochu. A okolí? Nejsem typ hardcore kulturisty, tak moc pozornosti neupoutám, pokud nevytáhnu na ulici šejkr s tvarohem :-))

Prozraď prosím čtenářům ve zkratce jakým systémem nejraději cvičís. Jaké jsou Tvé oblíbené cviky?

Cvičím systémem 2+1 2+2 nebo 3+1 mimo soutěžní období. V přípravě cvičím 6+1. Můj oblíbený cvik je benchpress na rovné lavici a tlaky s jednoručkami na ramena. Neoblíbených cviků je více. Jsou to všechny cviky na břicho, tuto partii necvičím vůbec, tedy sem tam, v dietě tak 6 krát za 4 měsíce jsem ho procvičil, dále cviky na bicepsy také nemám v oblibě! Trénuji podle pocitu, cviky volím až na tréninku, většinou 3-5 cviků na partii, na paže používám výhradně antagonistické supersérie, nohy procvičuji v superseriích, nebo gigantických sériích při 20 opakováních na sérii. Pokud jedu klasickou sérii, počty opakování se pohybují od 20-100 na nohy.

Jak dlouho před soutěží začínáš nacvičovat volnou sestavu?
V roce 2008 to byla improvizace. Letos jsem si něco připravil v hlavě 6 hodin před odjezdem do Rakouska a na pódiu doladil. Poté jsem jí cvičil i na MČ a MČR.

Jaké jsou Tvé další plány?
Plány do budoucna? Snad podzim klasika, nebo Jaro 2012, to zlato mě láká! Ale nehrotím to, až dostanu zase chuť vylézt na pódium, tak se nachystám, co nejlépe budu umět.

Chtěl bys na závěr někomu poděkovat?
Určitě ano. Rodičům, kteří mi moc mi fandí. Mamince obzvlášť, mám od ní to nejlepší masíčko!! Mé přítelkyni Kateřině Měřínské, která je mi velikou oporou a motivací. Jediná ví, jak se cítím a co v danou chvíli potřebuji. Její pevná vůle a disciplína je neuvěřitelná!! Chci poděkovat Matějovi Jurečkovi za tvrdé tréninky v závěru přípravy, spolupracovníkům a mým nadřízeným za shovívavost a pochopení! A v neposlední řadě Panu Jiřímu Sedláčkovi, majiteli firmy SS Ruční Mytí za finanční podporu během přípravy a za uhrazení veškerých výdajů související se startem na MČR. Moc všem děkuji!!

Děkuji za rozhovor a přeju mnoho štěstí na dalších soutěžích i v soukromém životě.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk