Vicemistr ČR 2010 Martin Jindra míří do ČSNS

Vicemistr ČR 2010 Martin Jindra míří do ČSNS

Martin Jindra, který od roku 2007 aktivně soutěžil v SKFČR, přestupuje do ČSNS. 

Rozhovory | 08.02.2011 | Michal Rudzinskyj

Martine, soutěžíš od roku 2007. To už jsou 4 roky. Od té doby můžeme vidět veliký skok k lepší formě. Jak vzpomínáš na své začátky a kdy ses vlastně rozhodl, že zkusíš sportovní kulturistiku?
Zdravím všechny čtenáře. Ke cvičení mne přivedl otec, který cvičil už dříve. Bylo mi 13 let, když jsem poprvé vstoupil do posilovny pana Smejkala v Hradci Králové. Nejprve jsem bral posilovnu opravdu jen jako koníček, do 12 let jsem se hodně zajímal o hokej a hokejbal. Nejdříve jsem cvičil převážně cviky s vlastní vahou těla (kliky, dřepy bez zátěže apod.). V čerstvých 14 letech jsem se rozhodl, že v roce 2007 chci soutěžit mezi dorostenci. Hodně mne motivovalo MČR dorostu 2006, ze kterého jsem neustále sledoval reportáže a jednotlivé fotky. Už tehdy jsem si uvědomil, že budu muset dodržovat jídelníček, tréninky, spánek apod. Nikdy jsem s tím ale neměl problém :-). Nikdy jsem nebyl geneticky obdařený, co se týče svalů. Jsem typický ektomorf. První soutěž, které jsem se zúčastnil, bylo Mistrovství Čech v České Třebové, kde jsem získal bronzovou medaili. Druhou soutěží v roce 2007 bylo Mistrovství ČR mladšího dorostu v Praze, kde jsem se umístil na čtvrtém místě. Dnes jsem opravdu rád, že se kulturistice věnuji.

Vzpomeneš si na své dosavadní výsledky?
Podařilo se mi získat celkem 8 medailových umístění. Z Mistrovství Čech si nejvíce cením zlatých medailí z roku 2008, kdy jsem startoval mezi staršími dorostenci do 65 kg, a z roku 2010, kdy jsem závodil mezi juniory do 70 kg. Čtyřikrát jsem se také na Mistrovství ČR dorostu a juniorů dostal do finále. Každým rokem (mimo roku 2007) jsem také soutěžil mezi juniory na Mistrovství Čech. V roce 2008 jsem získal stříbrnou medaili v klasické kulturistice. V roce 2009 jsem startoval ve sportovní kulturistice juniorů do 70 kg, kde jsem se umístil na 3. místě. V roce 2010 jsem v juniorské kategorii do 70 kg vyhrál.

V letech 2007, 2008, 2009 jsem na Mistrovství Čech soutěžil hlavně v kategorii staršího dorostu do 65 kg. Umístil jsem na třetím, prvním a druhém místě. Nejvíce si cením stříbrné medaile z Mistrovství ČR staršího dorostu z roku 2010.

Jak hodnotíš objemovou část přípravy na Mistrovské soutěže dorostu a juniorů 2010? Jaké doplňky výživy jsi užíval?Objemovou část přípravy hodnotím jako velmi dobrou. Podařilo se mi nabrat celkem 4,5 kg svalové hmoty, o které jsem v závěrečné předsoutěžní dietě částečně přišel. Moje celková hmotnost se vyšplhala na 80 kg. Začátkem dubna jsme začali předsoutěžní dietu. V objemovce jsem užíval Euro Gainer od firmy Promil, který jsem měl hlavně na dopolední svačinu a po tréninku. Dále Whey Protein 65 od firmy Promil, ten jsem užíval jako druhou odpolední svačinu. Přísun bílkovin na noc mi zajistil Night Protein 70, také od firmy Promil. V dietě považuji za naprostý základ BCAA MAXIMAL 2:1:1 + Nitric Oxide. Zranění jsem žádné neměl. Trénoval jsem klasickým stylem 2+1.

Letos ses zúčastnil na jaře Mistrovství Čech staršího dorostu a juniorů, kde jsi soutěžil ve dvou kategoriích. V první kategorii starší dorost do 72 kg jsi získal stříbrnou medaili.  Jak bys hodnotil své soupeře v této kategorii a jak jsi spokojený s výsledkem?
Minulé roky jsem soutěžil ve váhové kategorii do 65 kg. Letos bylo jasné, že váhu tak drasticky stahovat nebudeme. Šance samozřejmě byla, ale ztratil bych hodně svalové hmoty, kterou jsem v objemu nabral. Váha na soutěži ukázala 68,8 kg. V kategorii starších dorostenců do 72 kg se náš sešlo pět. Všichni byly kvalitně připravení. Netroufl jsem si ani po semifinále odhadovat přesné umístění. Ale spousta přátel, kteří se mnou na soutěži byli, mi říkali, že bojuji o vítězství. I když chce člověk samozřejmě vyhrát, s výsledkem v této kategorii jsem maximálně spokojený.

Tvůj souboj s Petrem Gallivodou o 1. místo byl velice pěkný. V čem myslíš, že jsi měl nedostatky na vítězství?
Už před soutěží jsem si s Petrem prostřednictvím internetu psal. Říkal mi, že má dobrou formu :-). Těšil jsem se na souboj na podiu. Petr je kvalitní závodník, který perfektní formu potvrdil i na Mistrovství ČR starších dorostenců v Ostravě. Podle mého názoru měl přednosti především v symetrii, má úžasný úzký pas. Měl také lepší separaci stehen. Myslím si ale, že každý z nás měl nějaké přednosti, ve kterých druhý závodník mírně ztrácel. Nás souboj byl velmi dobrý a Petrovi ještě jednou gratuluji k vítězství. Pro diváky byl náš souboj určitě atraktivní. Každý z nás měl v hledišti početné publikum.

Soutěžil jsi také v kategorii juniorů, kde jsi zvítězil. Jaký máš tedy celkový pocit z této soutěže?
Každým rokem také soutěžím v kategorii juniorů. Čím více je člověk na pódiu, tím více zkušeností získá. Zlatou medaili jsem si moc přál a jsem rád, že jsem jí získal. Nejvíce jsem si užíval volné pózování. Se soupeřem Davidem Vargou jsme si předem domluvili pózy, které vedle sebe na volném pózování provedeme.

Pocity z této soutěže mám naprosto skvělé. Mám velkou radost ze získaných medailí. Soupeři v zákulisí se chovali velmi dobře. Panovala pohoda, soupeři se mezi sebou bez problémů bavili, v rozcvičovně si pomáhali. Žádná nenávist ze strany závodníků. Navzájem jsme si také gratulovali k získaným medailím.

Týden po mistrovství Čech ses zúčastnil MČR staršího dorostu v Ostravě. S jakými ambicemi jsi na tuto soutěž odjížděl? Byl jsi nakonec s druhým místem spokojený?
Na této soutěži jsem chtěl jednoznačně uspět, získat medaili! Dal jsem do přípravy naprosto vše a vyplatilo se. Den po Mistrovství Čech jsme s otcem po dlouhém rozhodování usoudili, že váhu stáhneme do 65 kg. Začal velký boj se shazováním kilogramů. Uznávám, že část svalové hmoty jsem ztratil, ale nebylo jiné řešení. Denně jsem přijímal zhruba 50 g bílkovin z kuřecího masa. Od neděle do čtvrtka jsem měl 0 gramů sacharidů na den. Každé ráno jsem zařazoval rotoped v délce 45 minut. Hodinu poté následoval trénink v posilovně. V odpoledních hodinách opět trénink v posilovně a večer znovu rotoped (pouze neděle, pondělí, úterý). Přes den jsem vypil zhruba 5 litrů čisté vody až do čtvrtka, kdy se příjem tekutin omezil pouze na 400 ml vody + 300 ml urologického čaje. Ve čtvrtek před posledním tréninkem váha ukazovala přesných 66 kg. Na 100 % jsem věřil, že váhu stáhneme. Na poslední trénink ve čtvrtek odpoledne jsem si dokonce oblékl tlusté ponožky, dvě trika, tepláky a mikinu při 30 stupňovém horku venku, abych vypotil přebytečnou vodu. Po tomto posledním tréninku jsem měl 66,5 kg. Byl jsem opravdu unavený. V noci ze čtvrtka na pátek jsem se potil. V pátek ráno váha ukázala 65 kg, což je váhová hranice mé kategorie. V pátek už následoval odpočinek, den bez tréninku a rotopedu. Nic jsem nepil. Váha ještě klesla na 64,5 kg, byl jsem za to rád, protože jsem mohl začít alespoň trochu cukrovat. Mnoho lidí nechápe, jak se dá zvládnout pět dní téměř nejíst a mít denně 4 tréninky (dvoufázový trénink v posilovně + 2 denně rotoped). Beru to tak, že pokud chce člověk něčeho dosáhnout a dá do toho opravdu vše, úspěchu dosáhne. Do školy jsem nechodil a mezi tréninky jsem hodně spal. Spoléhal jsem na pevnou vůli, že vydržím a přípravu dotáhnu do úspěšného konce. Hodně mi také pomáhalo heslo, které jsem si opakoval po celý týden přípravy: „letos soutěžím posledním rokem v dorostu, úspěch bude buď teď, nebo už nikdy“. Cestou do Ostravy jsem samozřejmě přemýšlel, jak to celé dopadne. Moc jsem chtěl vyhrát. Zároveň mě také napadaly myšlenky, že nemusím na medaili vůbec dosáhnout… Jsem ale s druhým místem maximálně spokojený, i když jsem chtěl Mistrovství ČR vyhrát. V kategorii se sešlo devět kvalitních borců, jsem rád, že jsem si po takové dřině odvezl medaili.

Den po MČR dorostu ses také zúčastnil MČR juniorů, které se konalo ve Zbyšově. Jak jsi tuto soutěž vnímal a proč ses rozhodl zde soutěžit i mezi staršími kluky?
Mistrovství ČR juniorů se konalo o den později než MČR v Ostravě. Řekl jsem si tedy, že hlavní cíl – Mistrovství ČR dorostu mám za sebou. Zkusím soutěž i mezi staršími kluky. Více méně už mně o nic nešlo, chtěl jsem si jen zasoutěžit. Stačilo „akorát“ podržet formu o den déle do Zbýšova. Chtěl jsem se dostat do finále, což se mi nakonec podařilo. Sezonu považuji za velmi zdařilou.

Měl jsi v závěrečné přípravě problém s uvolňováním ze školy? Jak se ke tvému sportu staví spolužáci ve třídě?
Nikdy jsem ve škole neměl problém s uvolněním na závody. Učitelé o mně vědí, že cvičím a účastním se mistrovských soutěží. Se spolužáky se o mém sportu pořád bavíme, obdivují moji pevnou vůli.

Jsi typ závodníka, který v rozcvičovně koukal po soupeřích? Udělal jsi v přípravě nějakou velkou chybu, která ti např. zkazila formu?
Ano, patřím mezi závodníky, kteří občas v rozcvičovně sledují, jakou formu mají ostatní. Soustředím se ale hlavně na sebe a na svůj výkon. Před finále si v hlavě „přehrávám“ volnou sestavu a přemýšlím o dalších věcech spojených se soutěží.

Co pro tebe bylo v závěrečné přípravě nejtěžší? Měl jsi nějaké heslo, podle kterého ses řídil?
Nejtěžší? To byl asi celý týden před „republikou“ dorostu. Tréninky, které jsem musel odjet bez cukru, bez tekutin, ve velkém horku, boj s kilogramy. Jedno heslo jsem již zmínil a druhé zní: „Porušíš – prohraješ“. Z toho je jasné, že od začátku dubna, kdy jsme zahájili předsoutěžní dietu, jsem nic neporušil. Vždy, když začne dieta, v hlavě úplně přehodnotím myšlení, zatnu zuby a bojuji. Co se řekne, to platí. Ani přes rok jsem ale nevynechával tréninky apod.

Který rok bereš jako nejúspěšnější?
Za nejúspěšnější sezonu považuji rok 2010, kdy jsem získal již zmíněnou stříbrnou medaili a také zlatou a stříbrnou medaili z „Čech“. Mohl jsem naposledy startovat mezi dorostenci a měl jsem velikou motivaci. Šance jsem využil.

Co pro tebe kulturistika znamená?
Nebudu lhát, když řeknu, že kulturistika je můj život. I mimo soutěž chodím stále trénovat a snažím se jíst správně. Samozřejmě mám čas (zvláště po soutěži) na jiné aktivity, ale kulturistiku beru jako životní styl. Kulturistika mne chytla ve 14 letech a jsem moc rád, že se jí dodnes věnuji. Jsem zvyklý si každé ráno ke snídani uvařit hrnec ovesných vloček, pravidelně a tvrdě trénovat a spousty dalších věcí s kulturistikou spojených. Rád také pomáhám lidem, kteří mají ve cvičení určité cíle. Nemám rád řeči ostatních, když doplňky sportovní výživy považují za doping. Nikdy jsem se také nenechal strhnout partou (spolužáci, kamarádi) a šel si za svým cílem, kterého chci dosáhnout.

Nedávno jsme spolu mluvili, říkal jsi, že nejspíše přestoupíš do ČSNS. Nyní je to rozhodnutí 100%. Co bylo hlavní příčinou?
Ano, je to pravda. Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat panu Procházkovi za umožnění přestupu a za pomoc při vyřízení všech záležitostí s tím spojených. Jsem opravdu rád, že mi byl přestup umožněn. Hlavním důvodem přestupu do ČSNS jsou dopingové případy, které jsou známé - potvrzené i v juniorských kategoriích. Netajím se názorem, že jsem zásadně proti užívání dopingových látek. Pouhá moje genetika a dřina mi nestačí, a jak jsem už řekl, zakázané látky brát nebudu.

Kdy a na jakých závodech tě budou moci fanoušci kulturistiky vidět na soutěžních prknech ČSNS?
21.5.2011 se zúčastním mezinárodního Mistrovství ČR juniorů, které se koná v Třinci. Poprvé se zúčastním soutěže v ČSNS a nastoupím s respektem k soupeřům. Od chvíle, kdy byl můj přestup definitivně dohodnutý, jsem zahájil přípravu na 100 %.

Čeho bys chtěl v kulturistice dosáhnout, máš nějaký svůj cíl?
Čím déle cvičím, tím své cíle zvyšuji :-). Nejprve jsem chtěl získat medaili z Mistrovství ČR. Toto přání jsem si splnil. Mým největším snem je získání medaile z mezinárodní soutěže (ME, MS). Ve 21 letech bych chtěl jít naposledy soutěžit mezi juniory a zúčastnit se ME s dobrým výsledkem.

Jenom pro zajímavost nám řekni, jaká je tvá aktuální hmotnost a své silové výkony.
Momentálně vážím 80 kg. Na soutěži v červnu jsem měl po velmi náročném shazování váhy 63,8 kg. 

Na tréninku se vždy snažím sval maximálně zatížit, ale nikdy mi nešlo o max. váhy.

Max. výkony:

4x130 kg - dřep s činkou za krkem
6x130 kg - mrtvý tah
4x130 kg - bench press
4x50 kg - tlaky na šikmé lavici s jednoručkami
10x300 kg - leg press

Záleží ale na období přípravy. Samozřejmě v objemové fázi přípravy jsou výkony větší než v předsoutěžní dietě, kdy člověk nemá tolik energie a dbá také na to, aby se nezranil.

Máš i nějaké jiné aktivity svém ve volném čase? Máš přítelkyni? Děláš také jiné sporty?
Rád si například zahraji nějakou počítačovou hru, nebo brouzdám po internetu. Občas si také můžete na tomto webu přečíst nějaký můj článek nebo rozhovor. Přítelkyni nemám. Trochu se také zajímám o hokej, fotbal.

Došlo v poslední době k nějakým zásadním změnám v tvém soukromém i závodním životě?
V soukromém životě k žádným změnám nedošlo. Mohu snad jen říci, že přechodně cvičím ve Fitnesscentru I-R club v Pardubicích.

Chtěl bys na závěr někomu poděkovat?
Nejvíce bych chtěl poděkovat firmě PROMIL za sponzorství, za podporu, kterou mi pro soutěžení vytvářejí, a za doplňky stravy, kterými mě zásobují. Dále rodičům, zejména tátovi, který byl pro mě v přípravě největší oporou, za financování všech ostatních věcí, co se týká kulturistiky. Dále děkuji panu Smejkalovi za vytvoření skvělých podmínek pro přípravu. Slavoji Bednářovi za rady, které mi v přípravě dával. Velmi také děkuji kamarádům z posilovny Radimu Jakubínskému, Lukáši Volterovi, Michalu Urbánkovi, Lukáši Rakovi a Aleši Pospíšilovi, kteří mě uklidňovali po celou dobu přípravy a byli se podívat na mých soutěžích: Děkuji za vaši hlasitou podporu v sále. Velký dík také patří všem, kteří mi fandili. A v neposlední řadě bych chtěl poděkovat své velmi dobré kamarádce Tereze Vlaché za podporu a pomoc, když jsem byl v průběhu přípravy nervní a podrážděný :-).

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk