Jaroslava Kastnerová - rozhovor

Jaroslava Kastnerová - rozhovor

Jaroslava Kastnerová: „Soutěž World Masters bude přehlídkou moudrosti svalů.“

Rozhovory | 16.12.2010 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý


Na závodnici Jaroslavu Kastnerovou, která s vynikajícími výsledky soutěžila na mistrovské úrovni na přelomu a počátkem devadesátých let, si jistě vzpomene řada čtenářů. Dnes již řadu let žije v USA, vlastní posilovnu a nově se stala promotérkou profesionální soutěže IFBB Pro World Masters, která se bude pořádat příští rok na Floridě.

Rozhodnutí oslovit Jarku a zeptat se jí na podrobnosti ohledně připravované soutěže tedy bylo nasnadě. Po několika vyměněných emailech tak vznikl následující rozhovor, ve kterém Jarka nemluví pouze o soutěži samotné, ale i o tom, co momentálně dělá a jak se jí daří.

Atlantský oceán ležící mezi Evropou a Spojenými státy americkými možná dokázal malinko obrousit její rodný český jazyk, nikoliv však zapálení pro kulturistiku, pro kterou žije a dýchá každým dnem.

Jaroslava Kastnerová (Jarka Lorie) je jednou z nejznámějších závodnic v ženské kulturistice na konci osmdesátých a začátkem devadesátých let. V letech 1988 – 1995 reprezentovala zejména v kategorii Masters tehdejší Československo a později kvůli rozpadu společného státu i Českou republiku. Byla účastnicí Mistrovství Evropy i Mistrovství světa a na výsledkových listinách končila vždy v top 10.

Byla sponzorkou Zuzany Kořínkové, kterou v roce 1991 doprovázela do Los Angeles v USA, kde tenkrát Zuzana poprvé stanula na prknech soutěže Ms. Olympia. Na první profesionální soutěže do USA doprovázela i Evu Sukupovou, kterou rovněž sponzorovala. Dlouhodobě sponzorovala Pavola Jablonického a byla první trenérkou Zdeny Razýmové.

Jarko, jak se vám v současné době daří, jak se máte a co děláte?
Děkuji, snažím se, jak se asi u vás říká… U nás bych odpověděla „great“, což by znělo „úžasně, ohromně“, což byste mi asi nemuseli věřit. Ale mám to ráda, když odpovíte „great“ tak vám to totiž dodá motivaci do dalších kroků. Žiji trvale ve Spojených Státech 15 let a ještě předtím, kdy jsem USA jen navštěvovala, jsem si zde připadala jako „ryba ve vodě“. Sedí mi to, řekla bych. Ale myslím, že jsem vlastně kdekoliv jako doma.

Když cestuji nebo jsme žili po nějakou dobu v Íránu nebo v Africe v Nigérii se zesnulým manželem, který tam pracoval, a s našimi dětmi, jako bych tam všude už někdy byla a adaptuji se hned až podezřele snadno.

Žiji teď sama, všichni víte, že jsem prošla těžkou životní situací, ne každý je silný vydržet nápor až nadlidských podmínek. Ale celé moje dětství jsem slýchala, že máme nesmírnou sílu po dědečkovi z matčiny strany. Mám dědečkovo foto na pracovní desce a občas si mu stěžuji, ale vím, že má ze mě radost tam nahoře.

Věnuji svůj život zdraví a sportu a to mě dává energii a radost. Tak jsem to dělala od malička, když jsem si hrála na sestřičku z Červeného Kříže a závodila v gymnastice. A tak jsem později vystudovala Porodní asistentku a potom Fakultu Tělesné Výchovy v Praze. Bůh mě obdaroval nesmírným zdravím, tak mu to musím vrátit. Nejsem nikdy nemocná a ani nemám žádného rodinného lékaře a přeji si zdraví pro všechny lidi na celém světě. Bylo mi v září 58 let. 

Mám privátní posilovnu v Miami Beach s úžasným výhledem na přístav a moře. Mám super klienty. Jen jako bonbónek uvedu, že moji klientku natáčí tady i u ní doma se mnou BRAVO, televizní stanice s reality show Housewifes. Posiluje se mnou i její 18letý syn. A tak si dovedete představit, jak jsou rozmazlení, ale mám je ráda, jsme kamarádky. Milionáři žijí - party, charita, jídlo apod. A potom má se mnou „boot camp“ (pořádnou zabíračku) několik dní a šílí, že bude před kamerou. Je to hodně fun.  Jsou se mnou léta a už jim oznamuji, že nebudu trénovat od příštího léta, není čas, který je třeba věnovat na jiný projekt. Při trénincích se dozvíte gossip („drby“ ze společnosti) z celé Severní Ameriky.

Další klientka je manželka bilionáře hotelových komplexů Orlando, Disney a spousty dalších komplexů kolem celého světa. S ní je mi fajn, protože obě milujeme naše psy a tak si vyměňujeme psí dárky. Zní to legračně, ale pro klienty, kteří vám platí roční tréninky, uděláte všechno. Samozřejmě mám svoji hranici, ten klient musí chtít trénovat ze všech sil, jinak jde domů. Znají mě jako brutální trenérku, ale mají mě rádi. Její manžel při návštěvě mojí posilovny sedí na přístroji na spodní zádové svaly, ze kterého si udělá houpací křeslo, ve kterém textuje celou hodinu. Pak jde domů a děkuje mi, jak si v mém gymu perfektně zacvičil. Takhle je to tady fun.

Mám téměř dvouletého boxera jménem Tyson. Neznám jiného psa, který by byl mým trenérem v atletických disciplínách. Běhám s ním po celém ostrově anebo on se mnou. Mám super příhodu - napsala jsem Zdeně Razýmové, aby přijela na návštěvu s kamarádkami, že u mě teď bydli jen Tyson. A ona myslela Mike Tyson a odpověděla: „Vy spolu žijete nebo se jen přátelíte?“ Ale proto jsem mu dala to jméno, je Mike Tysonovi hodně podobný.

Příští rok v prosinci se uskuteční první ročník soutěže IFBB Pro World Masters, kde figurujete jako promotérka. Rád bych vám k tak velké akci pogratuloval a zeptal se, jak vznikla myšlenka na její pořádání?
Mám velký vztah ke každému sportu a sobecky úžasný k profesionálnímu. Kulturistika byla a je mojí velkou silou psychickou a tělesnou a vedla mě na cestě za úspěchem osobním i v podnikání. V době, kdy jsem byla „dole“, mě vždycky motivovala a dala sílu na cestu zpátky. Profesionální kulturistiku jsem ve velkém přivedla do Čech v letech 1994 až 1998 a to pořádáním několika soutěží do roka, přes Grand Prix žen, fitness a mužské soutěže. Moje nejlepší soutěž byla nakonec Ms. Olympia 1998. V USA jsem byla zvolena nejlepším promotérem 1998. Byly to krásné časy.

Jako mnoho jiných jsem byla šťastná, že se mi podařilo uskutečnit ten první a druhý závod mužů profesionálů v roce 1996 a 1997 v Čechách. Dokonce jsem musela zrušit místo konání závodů a zaměnit je za zimní stadion, ale bylo vyprodáno. S atlety se vždycky spřátelíte. Jednak jsem velice přátelský člověk a za druhé vás samozřejmě mají rádi - platíte jim obrovské částky, cestu, hotel, ale oni si to zaslouží. A promotér je tehdy dobrý promotér, když sežene dobré sponzory.

Musím říci, že díky promotérské práci jsem se přestěhovala do Spojených Států, protože jsem jezdila sem a tam léta a musím říct, že je to daleko lepší, když jste „u toho“. A tak čím více jsem se cítila tady doma, tím více jsem se oddalovala našim zvykům a lidem a myslela jsem si, že mi „nějak nerozumí“, ale dobře si uvědomuji, že jsem určitým způsobem nasměrovaná „jinak‘.  Řekla bych „crazy“. A tak je to OK.

Takže díky promotérské práci jsem POZNALA BOHA, díky promotérské práci mám jednu ČESKOU a jednu AMERICKOU RODINU, 2 česká vnoučata, dvě americká vnoučata a tak vděčím Joe Weiderovi hodně, zrovna jsem mu to psala.
Toto všechno a to, že jsem se po nějaké době odloučení od kulturistiky vrátila do světa Sport & Fitness jsem zjistila, že plno kulturistů z mých promotérských let již nezávodí, ale vypadají dobře a zastupují dobré společnosti. A dívají se „shora“ na nové mladé kulturisty, kteří se střídají na vrcholu jako ponožky a téměř nikdo nezná nová jména, kromě několika. Přijdou a odejdou. A doba, kdy kulturista byl dvacet let na úspěšné úrovni a celý svět znal jeho jméno, i kuchařka od McDonald's, jsou pryč?

A tak se mi zastesklo, a protože jsem napsala knížku o nich bez nich, tak jsem si řekla, víš co? Věnuj jim to! Mám co splácet. Napsala jsem všem v květnu, jestli by byl zájem, co dělají a jak žijí a měla jsem spoustu nadšení do něčeho nevšedního.

Čekání na souhlas od prezidenta a vedení Pro League chvíli trval a tak jim napsal i Ronnie Coleman: „HEY, GIVE IT TO HER!!“ („Pověřte ji tím!!“) A tak i když mi říkali, že to oni sami plánují už dva roky, dali mi na starost pořádat EXTRAVAGANZU, THE IFBB PRO WORLD MASTERS.

Řekla jsem všem, že já sama vypadám lépe, než když jsem závodila a že jsem příkladem všem v mém věku a že si přeji, aby oni byli příkladem celému světu, že posilovat se může a musí do konce života a to i na nejvyšší úrovni. A aby nové příchozí hvězdy kulturistického nebe vždy respektovaly sílu let a úspěchů a života těch před nimi. Že nemohou být doma a litovat sebe kvůli tomu, že nemohou být s mladými na pódiu, ale naopak jim ukázat sílu a dospělost svalů a duše. A já udělám všechno co je v mých silách, aby tato soutěž byla každoročně a byla to jedna ze soutěží maximální úrovně jak z hlediska sportovního, tak pořadatelského a všichni, kdo mě osobně znají, mi určitě věří.

Soutěže se mají zúčastnit kulturisté skutečně zvučných jmen, jakými jsou z dřívějších let například Samir Bannout, Tony Pearson či Andreas Cahling, z těch novějších pak třeba Dexter Jackson či Ronnie Coleman. Exhibičně by měl vystoupit Dorian Yates.  Půjde o klasickou soutěž s pravidly IFBB v podobě, v jaké známe soutěže dnes, anebo se bude od ostatních soutěží současné profesionální scény lišit?
Na schůzce s vedením Pro League jsem dostala plnou podporu k těmto výjimkám/změnám. Soutěž je pouze na pozvání. Nikdo se nemusí kvalifikovat, je pozvaný promotérem soutěže. Další výjimkou je, že nechci ustanovit pořadí, ale pouze číslovat umístění do šestého místa. U dalších šesti závodníků (celkově jich tedy bude dvanáct) však už bude stanovené pouze to, že se umístili mezi 7-12 místem. Nechci totiž, aby byl někdo, řekněme Mr. O., na 7., 9., nebo 11 místě. To si nezaslouží a také jim to dá respekt jít do soutěže. Další změna je, že chci, aby každý dostal finanční odměnu dostatečně velikou, jakou si zaslouží v pozici světového mistrovství profesionálů. Nebude věková ani váhová kategorie. Ať je každý z nich jedním z profesionálních světových MISTRŮ. Ne mistrem z nějaké kategorie.

Nebudou mít mladší a aktivnější borci nad staršími jasnou převahu?
Říkám jim, že svaly jsou lepší, když jsou starší a také těla legendárních kulturistů jsou většinou úžasná, symetrická, REAL DEAL! (nefalšovaná, opravdová). Ne jako většina novodobých kulturistů, kteří jsou jako nafouknutý balón, svaly čerstvé jako miminko. Budu vyžadovat na schůzce rozhodčích upřednostňovat kvalitu a ne rozměr. I když ti muži MUSÍ být GIANTS (mohutní)!

Musím se smát, když si voláme, tak jim většinou po pozdravu říkám: „Jedl jsi dnes hodně?“ A po delším rozhovoru jim říkám: „Jdi se najíst, GET BIG („Koukej nabrat“).“ Smějí se, ale oni vědí, co chci. Andreas Cahling mi posílá vyrýsované fotky a já na něj křičím: „GAIN“ („Přiber!“) anebo budeš jen pózovat, nenechám tě skinny (hubeného) mezi těma medvědama.
Můj závod Masters nebude jako závod důchodců, ale závod NEJSILNĚJŠÍCH MUŽŮ SVĚTA. Má mě za to hodně rád a říká mi, že jsem úžasná a to já ráda slyším. Ale neměla bych na něj křičet, nechám se unést. Ovšem když mi řekne: „Zrovna jsem jedl sushi.“, já křičím z plných plic: „GET A STEAK.“ („Dej si steak.“) Jinak já mám ráda sushi...

Jaké byly reakce kulturistů, když jste je oslovovala? Byli někteří, kteří tuto nabídku odmítli?
Zatím Tom Platz má výhrady, že to pořádám pod IFBB a nechce závodit pod federaci, ale říkám mu, že by nikdy neměl toto jméno, kdyby tu federaci neměl, ale je pravda, že se hodně změnilo. Někteří nemohou ze zdravotních důvodů a někdo protože se obává, že ztratí dobré jméno nedobrým umístěním. A tak nastupuje moje umění vytvořit každému podmínky. Říkám jim, připrav se na závod a poslední den ti nechám šanci jít jen na pózování, když budu vědět, že to nevypadá na dobrou pozici. A kdo chce jen pózování, říkám jim, že je nechám závodit, když se situace změní. Zrovna tak nenechám závodit ty mladší, jestli nebudou perfektně připraveni. Budu je během roku kontrolovat a budu mít natáčení pořadu, jak se připravují během roku.

Jakou motivaci mají kulturisté k vystoupení? Určitě jim nepůjde pouze o finanční stránku věci, ale o to zkusit si jaké to je zase stát na starém dobrém soutěžním pódiu. Jak to vidíte vy?
Je to nejen o umístění, je to společná přehlídka toho nejlepšího z 80. a 90.let. Ať už bude někdo jen mluvit na pódiu nebo se jako starší zúčastní závodů, vždy bude běžet na obrazovce video medailonek z jejich nejlepších časů. Mají také možnost si zlepšit osobní podnikání touto skvělou reklamou a vydělávat si během roku.

Zmínili jsme se o finančních odměnách, které dohromady činí 240.000,- USD. V pořadu „Heavy Muscle Radio“ na internetových stránkách RXmuscle.com se zmiňujete o knížce „Extreme Power“, jejíž výtěžek chcete použít právě pro finanční odměny kulturistům, kteří se soutěže zúčastní. O čem kniha je a jak daleko jste s jejím psaním?
Kniha je napsaná už léta a dostala jsem dobrého nakladatele. Knížka je o kulturistech a o tom, jak posilují, trénují a jaké mají názory. Najdete v ní úžasné fotografie. Je to výtažek z původně psané práce pro můj doktorát. Je to čtivá, téměř zábavná forma.

Kdo konkrétně by se k současnému datu měl soutěže zúčastnit?
Zatím soutěžit bude RONNIE COLEMAN (MR.O), SAMIR BANNOUT (MR.O), DEXTER JACKSON (MR.O), VINCE TAYLOR (MR.O), Chris Cormier, Andreas Cahling, Toney Freeman, Melvin Antony, Troy Alves, Darrem Charles, Pavol Jablonický, Miloš Šarčev, Shawn Ray ještě neví, je mým partnerem na roční smlouvu s touto přípravou, tlačím ho hodně. Robby Robinson posing, Tony Pearson chce závodit, ale já ho tlačím jen posing s Juliet Bergman ve dvojici. Dorian (další MR.O) chce dělat seminář a já mu říkám, pořád máš čas si to rozmyslet. Gunter Schlierkampf řekl ano a za dvě hodiny že ne, že chce seminář.

Všichni tam chtějí být, ale ta odpovědnost neztratit dobré jméno je veliká. Bude to super, možná i Kevin Levrone a Flex Wheeler. Nechte se překvapit. Denně mi také píše a volá spousta jiných, ne tolik legendárních závodníků i novějších profesionálů. Chtějí šanci.

Předpokládám, že takovou ojedinělou akci bude chtít shlédnout řada diváků. Jakým způsobem soutěž propagujete?
Budu dělat to, co umím nejlépe a to je propagace. Mám spolupráci s americkými magazíny na rok, reklamu a články od jejich dopisovatelů. Mám spolupráci s rádii a roční reklamy na webových stránkách. Také mám rozdělanou spolupráci s televizí. Mám dobrého partnera, kterým je Shawn Ray, s nímž budeme mít během roku hodně akcí „Podpisování knihy“, kde bude vždy jeden nebo víc kulturistů se mnou, kteří budou podepisovat knihu a propagovat soutěž. Facebook je jedna ze současných dobrých prostředků reklamy. Mám informace na mé webové stránce www.jarkasgym.com.

Navíc místní televize je se mnou a jak jsem řekla, BRAVO tady u mě natáčí a bude natáčet křest knihy, dál pak to budou obří plakáty po Miami, tak jako bývaly v Praze měsíc před soutěží apod.

Soutěž se uskuteční až za rok, máte však už nyní představu, jaká návštěvnost se očekává a jaké bude místo konání samotné soutěže?
Soutěž MUSÍ být vyprodaná, již jsou VIP vstupenky a TICKETMASTER začne prodávat v lednu. Závod je v úžasném divadle The FILLMORE Miami Beach, The Jackie Gleason Theatre.

Co všechno ještě bude třeba zařídit tak, aby celá akce dopadla co nejlépe?
Prosím Boha, aby dostal ze mě to nejlepší, čím mě obdaroval, když jsem se narodila. A tak vím, že s podporou fanoušků, závodníků a sponzorů to bude nádherná přehlídka MOUDROSTI SVALŮ. Mam produkčního manažera stejného jako má Mr. Olympia ve Vegas. Je to pan Steve Karel z New Yorku a jeho lidi. Je to postarší pán, šedivý s ohůnkem, velice přísný, obrovský člověk i díky svým znalostem. Zrovna jsem mu složila poklonu - když děláme smlouvy, tak jsem mu řekla, že jsem nevěděla, že strážný anděl vypadá jako on a on mi na to řekl: „Chceš, abych s tím praštil?“ Super práce, roztrhá před partnery jejich nedokonalou smlouvu… Mám ho moc ráda.

A jako bonbónek uvedu, že produkci hudby a efektů má na starosti Emilio Estefan, manžel zpěvačky Gloria Estefan. On dělá úžasné věci na pódiu s projekcí, dělá efekty pro Miami Heat s atlety, hudbou…Moc se těším a závodníci mají rok na to, aby se dostali do opravdu světové formy.

Jarko, děkuji vám za rozhovor a přeji, aby se vše povedlo podle vašich představ.
I já děkuji za rozhovor a doufám, že vás můžu pozvat do USA na třetí nejsilnější soutěž světa (po Mr. Olympia a Arnold Classic). Zatím třetí…!

Jarka

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk