Petr Šidlo - rozhovor

Rozhovor s absolutním dorosteneckým mistrem Moravy a ČR v kulturistice Petrem Šidlem.

Rozhovory | 05.10.2010 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Martin Jindra

Petře, i když Tě někteří čtenáři znají z roku 2008, kdy jsi úspěšně soutěžil v mladším dorostu (1. místo ktg. nad 65 kg). přesto Tě poprosím o krátké představení. Odkud jsi, kolik Ti je let apod.
Jmenuji se Petr Šidlo a narodil jsem se v Přerově. Bydlím se svými rodiči v Horní Moštěnici to je asi cca 5 km od Přerova. Trénuji už od svých 8 let.

V roce 2009 jsme Tě neviděli na soutěžním pódiu. Kolik kg jsi nabral během objemové fáze přípravy? Jak tuto část sezony hodnotíš?
V roce 2009 jsem nesoutěžil kvůli zdravotním problémům. V březnu 2009 mě hospitalizovali v nemocnici na cca 2 týdny kde jsem shodil 10 kg, takže pro mne postrádalo význam jít soutěžit. Dal jsem si 4 měsíční pauzu a od srpna 2009, kdy má váha činila 75 kg, jsem začal s přípravou na jaro 2010. Největší váha byla v prosinci 93 kg. Jelikož to do té doby byla moje největší váha, tak sem byl s objemovou fází velice spokojený.

Jakou studuješ školu? Nemáš problémy v závěrečné předsoutěžní přípravě s uvolněním na tréninky apod?
Studuji na OA v Přerově. Týden před Moravou a před republikou jsem zažádal o uvolnění z výuky a škola mně vyhověla. Za což jsem rád, protože si nedokážu představit, jak bych v superkompenzaci chodil do školy.

Na Mistrovství Moravy jsi startoval v kategorii staršího dorostu nad 72 kg, kde jsi s přehledem zvítězil. Startoval jsi také v ktg. juniorů, kde jsi znovu získal zlatou medaili. Jak jsi tedy hodnotil soupeře v obou kategoriích a jaké jsi měl pocity z této soutěže?
Tuto soutěž hodnotím jako velice zdařenou. Jelikož mi superkompenzace vyšla podle představ a já jsem měl na této soutěži zatím svojí životní formu. V dorostenecké kategorii jsem chtěl zvítězit, to byl můj celoroční cíl. V kategorii nás bylo celkem 7, což si myslím, že je slušný počet. V juniorské kategorii jsem s vítězstvím nepočítal, takže to pro mne byla třešnička na dortu. Jen mě mrzí, že jsme v této kategorii byli pouze 3, ale i tak si z této soutěže odnáším perfektní pocity.

Na Mistrovství ČR jsi vyhrál. Čekal jsi vítězství už po semifinále? Jak jsi byl spokojený s formou?
Na mistrovství ČR jsem nevěděl, jak dopadnu do poslední chvíle. Nevydařila se mi forma tak jako na Moravě a v mojí kategorii se navíc objevil Jirka Svoboda, který vypadal fantasticky. Takže jsem vážně netušil, jak to nakonec vše dopadne. O to víc si cením tohoto vítězství, protože na republice byla konkurence velká.

Prováděl jsi mezi Mistrovstvím Moravy a MČR nějakou zásadní změnu v superkompenzaci?
Ano, v závěrečné odvodňovací fázi před Moravou jsem pil ve čtvrtek 1,5 l vody, v pátek 1 l vody, v sobotu 0,5 l vody a v den závodu nic. Před ČR sem pil ve středu 1 l a čtvrtek, pátek sobota už nic pouze kafe, což byla chyba. Jelikož jsem nepil vodu, sacharidy se nedostaly do svalů a já jsem byl takový „splasklý“. A druhá věc superkompenzace před ČR byla zkrácená jelikož Morava byla v neděli a republika pak za 6 dní v sobotu, což si myslím, že se na mojí formě také podepsalo.

Prozraď nám, co pro Tebe bylo v předsoutěžní přípravě nejtěžší?
Určitě závěrečné odvodňování. To už si člověk opravdu myslí, že bez vody nevydrží už ani vteřinu a navíc letos v takových vedrech, jaká byla před závody.

Kterou partii považuješ na svoji silnou stránku? Na které si myslíš, že je potřeba ještě zapracovat?
Za svoji silnou partii považuji kvadricepsy. Slabin mám více (bicepsy, tricepsy a ramena). Takže je na čem pracovat.

Jaký styl tréninku Ti nejvíce vyhovuje? Který je tvůj nejoblíbenější cvik?
Nejvíce mi vyhovuje trénink o vyšším počtu opakování 12-15 a kratší pauzy mezi sériemi 45 s - 60 s. Mými nejoblíbenějšími cviky jsou bench-press a dead lift.

I když vím, že kulturisté nemají tuto otázku v oblibě, přesto se Tě na ni zeptám. Jaké máš silové výkony? (Bench press, dřepy, mrtvý tah…)
V bench-pressu sem dal 154 kg 3x a v mrtvém tahu 220 kg 3 x. Dřep netuším, protože ho nedělám, ale myslím si, že by to moc nebylo.

Líbí se Ti spíše estetické typy kulturistů, nebo jsi zastáncem maximální hmoty?
Mám rád to i to. Líbí se mi borci ze zlaté éry, jako byli např. Lee Labrada, Rich Gaspari atd. ale líbí se mi také např. dnešní Mr. Olympia Jay Cutler.

Jaké máš plány do budoucna?
Pokud bude zdraví a vše ostatní k tomu, tak chci startovat na jaře 2011 na Moravě a republice v juniorech, a pokud bude forma, tak možná i na ME. A v budoucnu někdy vyjet na MS.

Chtěl bys na závěr někomu poděkovat?
Chtěl bych poděkovat více osobám. Obrovský dík patří mému bráchovi Martinovi, který mě k tomuto sportu přivedl a naučil mě vše co vím ohledně stravy, tréninku atd. Bez něho bych nebyl dvojnásobným mistrem ČR, je to především jeho zásluha. Pak bych chtěl poděkovat svým rodičům, kteří mě finančně i psychicky v tomto sportu podporují a závěrem bych chtěl poděkovat tobě za tento rozhovor.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.