Tomáš Horák - rozhovor

Tomáš Horák - rozhovor

Martin Jindra si pro připravil rozhovor s juniorským absolutním mistrem ČR Tomášem Horákem, který je v přípravě na MS 2010.

Rozhovory | 22.09.2010 | Michal Rudzinskyj

Rozhovor připravil: Martin Jindra


Tome, poprosím Tě o krátké představení. Odkud pocházíš, kolik Ti je let apod.
Zdravím, jmenuji se Tomáš Horák, mám 21 let, narodil jsem se v malém městě na Moravě v Kyjově. V Kyjově sem chodil také na ZŠ, po ukončení základní školy jsem se rozhodl pro odbornou školu nedaleko mého rodiště. Tam jsem studoval obor kuchař – číšník. Po ukončení, jsem dále pokračoval na nádstavbovém studiu, které jsem tento rok úspěšně ukončil maturitou.

Jak hodnotíš objemovou část přípravy na letošní jarní část sezony? Měl jsi nějaká zranění?
Objemovou část přípravy hodnotím velmi kladně. Po celou dobu jsem se snažil hlídat a jíst kvalitně a to z důvodu, abych se moc ,,nezprasil“. Na konci objemu jsem měl asi 88 kg, a proto sem měl snažší dietu než předešlou sezonu, kdy jsem končil objem s 95 kg. V objemu se mi také hodně podařilo spravit moji největší slabinu a tou jsou nohy. Opravdu jsem na ně dbal a jel sem i speciální tréninky do naprostého selhání. Zranění se mi naštěstí zatím vyhýbá.

Na Mistrovství Moravy jsi startoval v kategorii juniorů do 70 kg. Váha Ti ukázala 69,9 kg. Měl jsi před soutěží obavy, že váhu do dané kategorie nestáhneš?
No k tomuhle můžu říct snad jen jedno. Mně to bylo úplně jedno, do jaké kategorie půjdu. Cítil jsem ne neporazitelný, tak jsem to vůbec neřešil, prostě jsem se šel jen zvážit a tím to haslo. Pro mě bylo spíš rozhodující, kolik bylo v kategorii závodníků. Chtěl jsem jít do té, ve které je víc a nakonec se mi to i podařilo.

Na této soutěži jsi získal i titul absolutního vítěze, co následovalo večer po soutěži?
Ano podařilo se mi získat i titul absolutní vítěz. Po závodech jsem si všímal, jak se někteří závodníci bezhlavě něčím cpou, ale já zůstal klidný a moc dobře jsem věděl, že mě čeká ještě mistrovství ČR, tak jsem si dal po závodech kuřecí plátek na přírodní způsob s rýží a zahájil jsem přípravu na republiku.

Na tvém profilu na facebooku jsem četl, že v přípravě na MČR se Ti jednou udělalo špatně, zamotala se Ti hlava atd. Přesto se Tě zeptám, který moment byl v přípravě nejtěžší? Co považuješ v přípravě za nejnáročnější?
Ano, je to pravda. V poslední části superkompenzace při odvodňování jsem zkolaboval. Byl to den před závody, kdy jsem měl vodu na nule. Stalo se to, tak že jsem vstal z postele popošel asi dva metry, zatmělo se mi před očima, začal jsem se celý třást, a pak sem upadl na podlahu. Při pádu jsem se praštil do hlavy. Já osobně mám dietu rád, je to pro mě nepopsatelný zážitek, když vidím, jak se to tělo mění a začínají se krásně pruhovat svaly a vše to krásně leze ven. Kdyby to šlo, tak jsem v dietě pořád. Pro mě je vždy v dietě nejtěžší odvodňování, jelikož jsem zvyklý vypít za den i 6 l vody.

Na Mistrovství ČR juniorů, které se konalo ve Zbyšově u Brna jsi opět zvítězil ve své kategorii juniorů i jako absolutní vítěz. Věřil jsi v zisk zlaté medaile hned od začátku? Jaké jsi měl pocity z této soutěže?
Nebudu lhát, jelikož jsem vyhrál na Moravě a moc dobře jsem sledoval mistrovství Čech, které se konal den před Moravou a viděl jsem případnou konkurenci, tak jsem si řekl, že jedu prostě pro první místo a nic horšího neberu. Takže odpověď zní, ano věřil jsem si. Pocity z těchto závodů jsem měl velmi dobré, protože diváci ve Zbyšově umějí udělat dobrou kulisu. Snad jen jediná věc mě zamrzela a to, že bylo málo závodníků.

Na podzim budeš startovat na MS juniorů v Turecku. Prozraď nám s jakými ambicemi na tuto soutěž odjedeš. V jaké kategorii budeš startovat?
Pokud mi to zdraví umožní a nestane se snad nějaká příhoda, která by mi to mohla pokazit, tak ano, budu startovat na MS v Turecku. Jelikož mezinárodní start s naši závodní scénou se nedá srovnávat, tak budu rád, když se dostanu do finále a tam už budu brát jakékoliv umístění. Určitě za placku se zlobit nebudu. Měl bych závodit v klasické kulturistice.

Cvičíš raději na strojích nebo s volnými váhami?
Raději cvičím s volnými váhami a to z prostého důvodu. Zabírá při tomto tipu cviku větší množství svalových vláken a tím pádem jsou učinější. Ale samozřejmě, když si nejsem jistý, zda určitý cvik s váhou zvládnu, jdu do cviků se stroji.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí na MS juniorů.
Taky děkuji a budu se snažit, ať je to co nejlepší umístění.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk