Zdeněk Razák - rozhovor

Zdeněk Razák - rozhovor

Mladý kulturista Zdeněk Razák v přípravě na sezónu 2014

Rozhovory | 11.12.2013 | Matěj Ryšavý

Zdeňku, tebe asi netřeba dlouho představovat. Mezi kulturistickou veřejností jsi známý jako velká naděje českého bodybuildingu, ale přece jenom pro ty, kteří tě třeba moc neznají, řekni nám, kdy jsi začal s kulturistikou, co tě k ní přivedlo a jaké jsou tvé dosavadní úspěchy.
Oh… silná slova hned na žačátku. Za naději české kulturistiky se nepovažuji. Jsou tu lepší a já už jsem svůj čas asi propásl, ale rozhodně jsem ještě neřekl poslední slovo! o) Se cvičením jsem začal v patnácti letech, ale to šudlání se asi nemůže počítat. Ta "pravá" kulturistika začala v sedmnácti letech, kdy už můj trénink a jídelníček měl smysl. Mám toho celkem dost za sebou - vyhrál jsem Mistrovství Čech v dorostu i v juniorech. Byl jsem druhý na Mistrovství republiky v dorostu a třetí mezi juniory. Dále jsem vyhrál mezinárodní rakouský pohár v kategorii junior open, byl jsem třetí na Pražském poháru v mužích a druhý na Mistrovství Čech v mužích. Za můj největší úspěch považuji druhé místo na MS juniorů v Turecku.

To je velmi pěkný výčet úspěchů, ale pojďme se blíže poohlédnout za MS. V jaké kategorii jsi startoval, a jak jsi byl spokojený se svou formou?
Byla to kategorie juniorů do 75 kg. Já jsem soutěžil s váhou 69,5 kg! S formou jsem byl spokojený, byla asi životní.. spíš mě trápil a trápí moje slabina a tou jsou nohy - lýtka.. Kdybych je tenkrát měl, troufnu si říct, že bych vyhrál. Egypťan, který byl první byl právě spodkem masivnější, ale neměl zase takovou formu. Každopádně jsem nemohl uvěřit, že jsem skončil druhý. Byl to doposud můj nejkrásnější a nejemotivnější zážitek v životě - brečel jsem už i na podiu. Byla to velmi dlouhá a náročná příprava. Byl jsem nějakých pět měsíců v dietě, protože jsem chtěl absolvovat ještě další závody, které se konaly před MS.

Pět měsíců v dietě je opravdu hodně. Co bylo pro tebe v té době tím nejtěžším? Přísná strava a odříkání? Tvrdé tréninky?
Spíš ten stereotyp života. Pořád stejná strava, nekonečné počítaní kolik toho mohu sníst a čekání na ten magický datum konání MS. Samozřejmě i tréninky byly těžké, ale to k tomu patří a je to bomba.

S jakými ambicemi jsi odjížděl na MS juniorů?
To bylo jasné, probojovat se do finále a absolvovat tak celé závody. Stálo mě to hodně dřiny, peněz a času. Proto jsem si přál, abych si po pěti minutách v semifinále nemusel balit kufry. Znáš to. Bude tam pět egypťanů, tři rusové a bůh ví, kdo ještě a už je problém. Takže jsem se chtěl vejít do finálové šestice.

Zdeňku, pokud se nepletu, tak jsi už zhruba rok a půl nezávodil. V jaké fázi se momentálně nacházíš co se týká tréninku i osobního života?
Teď jsem doslova v odpočinkové fázi, která potrvá přibližně do půlky ledna. Dopřávám tělu odpočinek. Ubral jsem na jídle a tréninku, protože vím, co mně potom bude čekat a nebudu si tyhle věci moci dovolit. Takže cvičím 3x v týdnu, takový udržovací trénink. Co se týká osobního života - mám novou přítelkyni, takže i tu pomalu připravuji na peklo, kterému se oba nevyhneme.

Říkáš, že víš, co tě potom čeká. Prozraď i čtenářům co plánuješ v kulturistice do budoucna, jak toho bližšího, tak i toho vzdálenějšího.
Abych řekl pravdu, tak sám ještě nevím. Nikdy nevíš, co bude. Každopádně bych chtěl v roce 2014 závodit. Kdy přesně a kde teď řeším. Chtěl bych ještě alespoň jedny větší závody, abych ukojil toho svého závodního ducha, ale to už jsem si řekl několikrát a pokaždé jsem se vrhl do další přípravy. Věřím, že díky mému sponzorovi, firmě Nutristar, to bude jednodušší a ještě něco dokážu.

Máš nějaký tajný „dětský“ kulturistický sen, který bys jednoho dne chtěl naplnit?
Tak určitě, asi jako každý kulturista. Dostat se do profi scény, ale mám nohy na zemi a spíše jen tak potichu sním. Krásné by také bylo vyhrát nějaké MS.

Zdeňku máš někoho, s kým konzultuješ přípravu na závody, potažmo kdo je tvým trenérem?
Dříve mě připravoval Petr Března, který mě toho hodně naučil. Dnes už se dá říci, že se připravuji sám. Samozřejmě, že nějaké věci řeším s ním, ale i s dalšími kamarády z tohoto "světa kulturistiky".

Zajisté sleduješ profesionální i amatérskou scénu. Máš nějaké své vzory, kteří tě motivují v přípravě na závody?
Ano jasně.. je jich ale spousty. od každého si vezmu něco jiného. z amatérské scény to jsou např. Lukáš Topinka a Vojta Koritenský! Turecký borec se kterým jsem závodil Ferhat Magaň a samožřejmě další. Z profi scény to je hlavně Dexter Jackson, Kai Greene, Flex Lewis, Jan Kubík, Petr Vaniš a Štěfan Havlík. Ze starších ročníků by to pak byli hlavně Ronnie Coleman a Kevin Levrone. Teď asi všechny nevyjmenuji. o)

Je vidět, že opravdu kulturistickou scénu sleduješ. Jistě ti neuniklo ani to, že v roce 2014 se v Praze bude konat amaterská Olympie. Nedá mi to a musím se tě zeptat, neláká tě se předvést doma na této soutěži. To by byl comeback.
Máš pravdu, neuniklo. A ta myšlenka mě také samozřejmě napadla. Bylo by to super. Jenže to je asi veliké sousto. V mužské kategorii a ještě amatérská olympie. Nevím, jestli je soudné se tam postavit. Naopak mě láká využít té možnosti, že to je právě u nás v Praze. Takže kdo ví. Rozhodně neříkám ne.

Zdeňku pokud bys chtěl někomu poděkovat, či někomu něco vzkázat, tak teď máš prostor.
Samozřejmě, že chtěl! V první řadě bych chtěl poděkovat Janě a Jirkovi Melicharovým z firmy Nutristar, kteří mě sponzorují, jak jsem již psal. Dále mamče a babičce za dodávku masa. Pavlu Knajflovi za výpomoc v propagaci mé osoby. Petru Pavelkovi, Milanu Polívkovi, Pavlu Bartoňovi, Jendovi Cvrčkovi za super tréninky. Přítelkyni Věrunce (žužly) za to, že je. o) Dále všem lidem, kteří mi fandí na facebooku i mimo něj a samozřejmě i tobě a Michalovi Rudzinskému za věnovaný čas a rozhovor. Ať máš klidnou a kvalitní přípravu bez zranění Matěji.

Já ti také děkuji za rozhovor Zdeňku a přeji ti, ať se tvá cesta na velké závody, na které určitě máš, vyvíjí podle představ a bez nečekaných komplikací. Hodně štěstí Zdendo.

Motivační VIDEO Zdeňka Razáka

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk