Bev Francis - rozhovor

Bev Francis - rozhovor

V článku najdete rozhovor s legendární Bev Francis, která patří k neúspěšnějším australským soutěžním kulturistkám všech dob a zároveň je jednou z nejlepších kulturistek v celosvětové historii.
Rozhovory | 14.07.2009 | Michal Rudzinskyj

Celkem šestkrát se zúčastnila soutěže Ms. Olympia federace IFBB, a pokud jde o Austrálii, drží rekord v počtu startů na této soutěži, ať už jde o ženskou či mužskou kategorii.

Do dnešního dne zůstává jedinou Australankou, která kdy byla uvedena do Síně slávy IFBB (v roce 2000). Tato bývalá šampionka v powerliftingu drží řadu rekordů a byla i první ženou v historii, která v benčpresu překonala hranici 136 kg.

Ke všem těmto nesčetným sportovním úspěchům se řadí i její kniha Power Bodybuilding a mnoho příspěvků do časopisů, včetně americké verze magazínu Flex, Ironman a Muscle and Fitness. Objevila se i v kultovním klasickém filmu Pumping Iron; the Women a v rámci IFBB vykonávala funkci promotéra a rozhodčího.

Ať už máte ženskou kulturistiku v oblibě nebo ji nenávidíte, úspěchy Bev Francis patří k těm, které si zaslouží úctu a respekt. Tento rozhovor pochází sice z počátku roku 2008, ale na stránky australian-bodybuilding.com byl umístěn až nyní. Aktuálnost odpovědí tím však rozhodně neutrpěla, což koneckonců můžete nejlépe posoudit sami.


Jakou nejlepší radu byste dala těm, kteří to s kulturistikou myslí vážně?
Buďte připraveni na dlouhou cestu. NIC nenahradí tvrdou práci, kterou musíte odvádět znovu a znovu v neustálých trénincích. Stejně tak nehledejte triky a zkratky. Tvrdý přístup je jediným způsobem, ať už se vám lidé snaží namluvit cokoliv!

A jakou nejlepší radu jim dáte, pokud jde o výživu?
Snažte se, abyste jedli dietně po celý rok. Nebraňte se pokušením (což by pouze vedlo k jejich hromadění), ale pamatujte si, že všechno by se mělo dít s mírou. Nikdy také nejezte určité jídlo tak dlouho, až se budete cítit zasyceni, protože to ve skutečnosti znamená, že jste se přejedli.

Jakých úspěchů ve své kariéře si ceníte nejvíce?
Tak to je těžké, ale nejspíše bych vyzdvihla tyto tři momenty:
a) Překonání australského rekordu ve vrhu koulí a tím pádem zisk místa v Australském atletickém družstvu.
b) Benčpres s váhou 150 kg z roku 1981 na Světovém mistrovství v powerliftingu. Byl to tenkrát světový rekord a současně se jednalo o první benčpres v ženské kategorii s váhou vyšší jak 136 kg.
c) První místo na World Professional Bodybuilding Championships v roce 1987

Nežijete v Austrálii, ale ve Spojených státech. Po čem se vám stýská nejvíce?
Kromě rodiny a přátel to jsou australské pláže!

Neuniklo nám, že během své kariéry jste nikdy nesvolila k lechtivým fotografiím, natáčení atd. Jaký máte názor na různé web kamery, pornografické stránky a další věci, které jsou v současné kulturistice poměrně běžné?
Ano, nikdy jsem se nefotila nahá. Podle mě je tato záležitost v kulturistice kombinací umělecké formy a atletického vzhledu, což je podobné jako například v krasobruslení. Pokud jde o lidské tělo a jeho fyzické ztvárnění, bude zde vždy hrát přirozenou roli smyslnost, protože to je pro dospělého člověka přirozené. Pokud však jde o zbytečné zdůrazňování, je to pro mě laciná záležitost. Nejsem rozhodně prudérní, ale ráda bych, aby v tomto případě nebyl sex se sportem spojován.

S tím, jak pomalu umírá ženská kulturistika a pozornost se obrací ke kategoriím typu Figure, nenapadá vás, co by se dalo udělat, aby se popularita ženské kulturistiky zase oživila?
S ženskou kulturistikou to bylo vždycky těžké. Spoustu lidí odrazuje pohled i na trochu svalnaté ženy, které do podoby soutěžních kulturistek mají hodně daleko. Myslím, že by ženy potřebovaly vypadat tak jako ty v osmdesátých letech. Pokud se podíváte na soutěže Ms. Olympia z tehdejší doby, disponovaly ženské postavy hezkými svaly bez odporných implantátů a naproužkovaných hýžďových svalů. Cory Everson měla jedno z nejdokonalejších těl, jaké jsem si jen uměla představit a v té době byly vstupenky na soutěž Ms. Olympia vyprodány.

Jakou radu byste dala australským kulturistům či kulturistkám, kteří chtějí uspět ve Spojených státech?
Mezi U.S.A. a Austrálií není až zase tak velký rozdíl. Tím, že žijeme v Austrálii, trpíme komplexem méněcennosti, protože Spojené státy jsou tak obrovské! Lidé ve Státech respektují jakéhokoliv kulturistu, pokud dobře vypadá. Nezáleží na tom, zda je z Nevady, Kalifornie, Švédska nebo Austrálie! Jednoduše soutěžte a důvěřujte si.

Odměny na soutěžích v IFBB jsou u mužů vždy podstatně vyšší než u žen. Myslíte si, že je to tak správně a pokud ano, tak proč?
Tyto odměny reflektují zájem o sport prostřednictvím médií, sponzorů a diváků. V současné době není o soutěže v ženské kulturistice dostatečný zájem, proto by neměly být tyto soutěže osamostatňovány, ale naopak podporovány jinými divizemi. To celé se odráží i na odměnách – jsou snad hráči lakrosu placeni stejně jako basketbalisté?

Jaké suplementy a vitamíny (všeobecně, nikoliv značky) jste užívala během své kariéry a jaké doporučujete?Během let, kdy jsem soutěžila, jsem užívala spoustu různých suplementů (uvědomte si, že již v roce 1977 jsem se začlenila do Australského atletického týmu). Užívala jsem po desítkách tablety s desikovanými játry (nedoporučuji), vitamín C, pivovarské kvasnice obsahující vitamíny skupiny B (doporučuji), opravdový Ginseng ve formě viskózní tekutiny, který sice chutnal jako stromová kůra, ale o kterém si myslím, že to byl dobrý suplement. Byla jsem také mezi prvními, kteří užívali karnitin a inosin. Během kulturistické kariéry jsem brala spoustu spalovačů tuku (miluji spalovače!).

Pořád věřím v přínos suplementace a momentálně užívám olej z lněných semínek, petrklíčový olej, CLA, vitamín C, B-komplex, niacin, mléč zelinný (extrakt), chrom pikolinát, koenzym Q10, rybí olej, antioxidanty a multiminerály.

V minulosti jste byla přebornicí v powerliftingu. Jaké váhy zvedáte nyní?
Bohužel se právě nacházím v období, kdy mám velké problémy s koleny. Jsem uprostřed fyzioterapeutické léčby a také budu v péči chirurga-ortopeda, který bude mít moje výsledky z rentgenových snímků a z magnetické rezonance.

Bolest v kolenou je momentálně asi taková, že můžu cvičit leg-press, ale ne dřepy (bolesti mám i při chůzi). Nyní tedy neprovádím žádné vyloženě silové cviky, stále ale pravidelně cvičím. Nemám pocit, že bych měla ještě něco sobě nebo komukoliv jinému dokazovat. Trénuji tak těžce, jak mi moje tělo dovolí bez toho, abych riskovala další zranění (mám za sebou 11 chirurgických operací).

Pokusil jsem se emailem oslovit samotnou Bev Francis a zeptat se, jak se jí v současné době daří a zda se její problém s koleny stabilizoval. Pokud si udělá čas na odpověď, rozhodně o tuto informaci na stránkách www.svetkulturistiky nepřijdete!


Na 2. videu si můžete prohlédnout posilovnu PowerHouse Gym, kterou Bev Francis provozuje. Tato posilovna patří mezi nejlepší na světě a na internetových stránkách www.bevfrancis.com se můžete v sekci „Testimonials“ podívat na kulturisty a další sportovce, kteří nešetří chválou na kvalitu, vybavení a atmosféru této posilovny.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk