Odešel Serge Nubret, kulturistická legenda

Odešel Serge Nubret, kulturistická legenda

S nesmírnou lítostí přinášíme zprávu o tom, že 19. dubna 2011 zemřela legenda profesionální kulturistiky federace IFBB, autor a filmová hvězda Serge Nubret.

Osobnosti | 22.04.2011 | Michal Rudzinskyj

Použité stránky: wikipedia.org
Přeložil: Karel Šedivý


Byl známý pod přezdívkou „Černý panter“ a jeho postava patřila k nejlepším v kulturistické historii. Legendární byly i jeho tréninkové metody.

Dětství

Svoje první léta života prožil v samosprávné obci Anse-Bertrand se sedmi tisíci obyvateli (podívejte se na nádherné fotografie z míst, kde Serge vyrůstal). Zde žil až do svých 12 let, přičemž si užíval volného času na čerstvém vzduchu. V roce 1950 se pak s rodiči přestěhoval na předměstí Paříže, do čtvrti Joinville-le-Pont. Zde dokončil střední školu a poté se věnoval obchodnímu studiu. Během dospívání brzy pochopil, jak velký sportovní potenciál v něm dřímá, přičemž tuto vzpomínku zmiňuje ve své knize „I Am…Me and God“ (Já jsem…Já a Bůh), ve které vlastními slovy vyjadřuje, že zasvěcení svého života kulturistice se pro něj stalo důvodem, pro který mělo smysl žít.

Objevení kulturistiky

V roce 1958 se Serge kvůli tomu, aby unikl povinnosti bojovat v Alžířské válce, vrátil do Guadeloupe. Bylo to právě v tomto období jeho života, kdy objevil kulturistiku, které se věnoval současně s provozováním obchodního účetnictví. Jeho otec ale neměl pro kulturistiku příliš pochopení, protože se domníval, že z finančního hlediska v ní netřímá takový potenciál jako v kariéře účetního.

Tři měsíce po vstupu na kulturistickou scénu vyhrál Serge titul Mr. Guadeloupe, který obhájil i v roce následujícím. V roce 1960 byl jako zástupce Guadeloupe vyslán do Montrealu, aby zde reprezentoval svoji zemi na Mistrovství světa, pořádaného kulturistickou federací IFBB. Právě zde získal Serge titul „Nejsvalnatějšího muže na světě“. Následně neodjel do Guadeloupe, ale do Paříže, kde byl kontaktován filmovou společností „Films Ariane“ s nabídkou role v italském filmu „The Titans“, který režíroval Duccio Tessari. Film byl uveden do kin v roce 1961 a byl začátkem filmové kariéry, během které Serge účinkoval v celkem 25 filmech.

Pumping Iron

Nejvíce je Serge znám svým účinkováním v kulturistickém dokumentárním filmu Pumping Iron, kde v roce 1975 vystupuje jako poslední soupeř Arnolda Schwarzeneggera v bitvě o Titul Mr. Olympia. I když vypadal neskutečně, skončil ve vyšší kategorii druhý, třetí byl pak Lou Ferrigno.

Byl pověstný vynikajícím rozvojem hrudníku, kterým klidně mohl odstrašovat svoje známé soupeře. Zmíněný dokumentární film, ve kterém hraje i jmenovaný Lou Ferrigno a Arnold Schwarzenegger, líčí události před soutěží Mr. Olympia 1975 – jak přípravu na soutěž samotnou, tak i její průběh. Kvůli smluvním závazkům je Nubretova pasáž poměrně krátká a některé scény nemohly být ve filmu uvedeny.

Televizní seriál

V osmdesátých letech se Serge pravidelně objevoval v šedesáti epizodách televizní série „Breakfast Included“, ve které hráli také Pierre Mondy a Marie-Christine Barrault. V sérii si zahrál majitele posilovny v Paříži, což byla role, která odrážela jeho vlastní biografii.

Založení vlastní federace

Serge byl viceprezidentem pro IFBB v Evropě v letech 1970 – 1975. O rok později, v roce 1976, založil organizaci WABBA. Sám soutěžil až do roku 1984, kdy za tuto organizaci získal poslední titul mistra světa. Velké pozdvižení vyvolal Serge v roce 2003 v Gravelines, když zde ve věku 65 let vystoupil v rámci exhibičního vystoupení na Mistrovství světa WABBA.

Vydání knihy

V roce 2006, když mu bylo 68 let, napsal knihu I am…Me and God, na které se spolupracovně podílel Louis-Xavier Babin-Lachaud. Publikace není jen autobiografickým dílem, ale obsahuje rovněž osobní úvahy ohledně křesťanské víry a nadpřirozených věcí.

Během líčení jeho životní cesty kniha nakonec směřuje k otázkám role Boha v tomto světě, konfliktu mezi osudem a svobodnou vůlí a iluzí tohoto světa. Kniha je něco víc než sbírka vzpomínek - ukazuje na sílu vůle, díky níž lze uspět a to, že máme následovat cestu vytyčenou Bohem. Rovněž je zde vylíčena láska autora knihy, kterou není nic jiného než právě kulturistika, která se stala důvodem, pro který stojí za to žít.

Autobiografie

Druhá kniha, která byla vydána v dubnu roku 2009, je 400stránková publikace nesoucí název „Seventy Years Young“ (Mladý sedmdesát let). V čase vydání knihy postihla Serge v Paříži mrtvice, ze které se zotavoval od května 2009. Po internetu kolují pověsti o tom, že ve skutečnosti byl otráven vlastními dětmi, které se tak měly pokusit získat jeho peníze. S těmi to dohady se ztotožňují staří přátelé Serge Nubreta.

Serge Nubret a jeho odchod

Serge Nubret zemřel, přičemž o možné příčině úmrtí existuje spousta dohadů a nejasností. Nechme spekulace stranou a prostě si jen řekněme, že 19. dubna 2011 kvůli nemoci ve věku 72 let odešla veliká kulturistická legenda. Kulturistický a sportovní svět tak ztratil dalšího šampiona zlaté éry bodybuildingu.

Serge Nubret - soutěžní úspěchy

1958 - Mr. Guadeloupe
1960 – titul Nejsvalnatějšího muže světa federace IFBB (World Most Muscular Man)
1970 - NABBA Mr. Universe (2. místo)
1970 - IFBB Mr. Europe
1972 - IFBB Mr. Olympia (3. místo)
1973 - IFBB Mr. Olympia (2. místo)
1974 - IFBB Mr. Olympia (3. místo v těžké kategorii)
1975 - IFBB Mr. Olympia (2. místo v těžké kategorii)
1976 - Profesionální titul federace NABBA Mr. Universe
1976 - WBBG Mr. World (2. místo)
1977 - WBBG Mr. World
1977 - WBBG Mr. Olympus
1981 - Profesionální Mistrovství světa federace WABBA
1982 - Profesionální Mistrovství světa federace WABBA

Serge Nubret ve svém prvním filmu The Titans


A jeho forma v téměř sedmdesáti letech při tréninku v posilovně!

 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk