Jakub Šubrt – nejvíce si cením titulu Mr. Universe mezi muži.

Jakub Šubrt – nejvíce si cením titulu Mr. Universe mezi muži.

Když jsem se Jakuba zeptal, zda má zájem o zviditelnění na internetu, bez váhání odpověděl, že ano.

Osobnosti | 31.08.2010 | Michal Rudzinskyj

Text: Martin Jindra


Jméno: Jakub Šubrt
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 22 let
Zaměstnání: student VŠ. 

Tento článek shrnuje sezony 2008, 2009 a 2010.

Jakub začal závodit v roce 2008. Tehdy se svých 19 letech startoval na soutěži Vitalmax Open 2008, kde mezi muži obsadil 11. místo. Na této soutěži bylo pro Jakuba důležité nominovat se na Mr. Universe. Na Mr. Universe Jakub odjížděl s pocitem, že stát na této prestižní soutěži je veliká čest. Tajně doufal ve vítězství, ale rozhodně nejel vyhrát. Ve své kategorii juniorů nakonec zvítězil a sám řekl, o to více si cenní vítězství. Splnil si sen. Ovšem jako začátečník se také dopouštěl určitých chyb, právě na této soutěži se naučil být psychicky v pohodě, nekoukat v zákulisí na soupeře a soustředit se jen na sebe.

Po sezoně 2008 Jakub začal objemovou fázi přípravy. Na konci „objemu“ ukázala 120 kg. Sám Jakub přiznává, že při stahování váhy v předsoutěžní dietě zažíval nepříjemné chvilky. Váhu nakonec stáhl na 88 kg. První soutěží v sezoně 2009 bylo na jaře mezinárodní Mistrovství ČR. Před MČR byl pro Jakuba nejtěžší poslední týden před soutěží. Startoval v kategorii juniorů, kde skončil na 2. místě. Kategorii vyhrál subtilnější závodník Sebastian Jagiello. Týden poté se oba borci potkali znovu, pořadí však bylo úplně jiné. Na MS v Košicích (federace Nabba) vyhrál kategorii juniorů Jakub Šubrt. Čerstvý držitel titulu Mistr ČR skončil poslední. Jakub si tyto závody opravdu užil. Potěšilo ho také to, že viděl svoji osobu v zahraničních časopisech zabývajících se kulturistikou.

Po těchto dvou soutěžích Jakub opět zařadil objemovou fázi přípravy a připravoval se na další sezonu. Na jaře roku 2010 přestoupil do SZKFB (Slovenský svaz kulturistiky, fitness, bodyfitness – federace IFBB). První soutěží v této federaci byla Serbia Open, kde Jakub skončil na 4 místě. Jakub nebyl v dobré formě z důvodu krátkého času na přípravu – pouze dva měsíce. Věděl také, že vrchol této sezony teprve přijde. Den po soutěži Serbia Open se konala další soutěž, která měla název Serbia Open Bačka Topola, této soutěže se Jakub také zúčastnil a skončil opět na 4. místě. O 14 dní později se konalo mezinárodní ME federace WBPF, kde bylo výsledkem 6. Místo ve váhové kategorii do 90 kg.  Jakub přiznává, že formu dostatečně nenačasoval. V místě konání se navíc závodníci této mužské kategorie dozvěděli, že budou startovat o den déle (v neděli). Na vrchol této sezony Jakub teprve čekal. O 14 dní později se konalo Mr. Universe 2010, což byl Jakubův cíl v této sezoně. S výslednou formou na Mr. Universe byl Jakub spokojený a odměnou mu bylo vítězství mezi muži v ktg. Superbody. Jakub se také stal absolutním vítězem. Vrchol formy měl tedy za sebou a ještě ho čekalo mezinárodní Mistrovství ČR (federace Nabba), kde Jakub skončil na 5. místě. Jak nám potom Jakub potvrdil, superkompenzace na tuto soutěž se mu nevydařila a spolu s horším osvětlením (Jakub stál při porovnávání na kraji pódia, které bylo hůře osvětlené) bylo již zmíněné 5. místo.

Pro Jakuba byla nejnáročnější poslední sezona, kdy absolvoval pět superkompenzačních týdnů. Nejvíce si váží titulu Mr. Universe, který získal mezi muži. Když jsem se Jakuba zeptal jaké má plány v příštích letech. Ihned odpověděl, že chce dodělat vysokou školu. Dodal také to, že je pouhým studentem a jeho start v příštích letech závisí na tom, zda sežene sponzory. Pokud by sponzora do další sezony sehnal, rád by opět startoval v mužských kategoriích.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk