George Farah - 3 výstřely, které změnily jeho život

George Farah - 3 výstřely, které změnily jeho život

Co mají společného Branch Warren, Dennis James a celá řada dalších kulturistů s Georgem Farahem?

Osobnosti | 26.04.2010 | Michal Rudzinskyj

Použité stránky: georgefarah.net, bodybuilding.com, musculardevelopment.com, wikipedia.org
Připravil: Karel Šedivý


Důvodem, který je s tímto libanonským rodákem pojí, je pomoc ohledně tréninkové a předsoutěžní přípravy.

George Farah mimo jiné spolupracuje i s mnoha dalšími protagonisty železného sportu, kterými jsou například Betty Pariso, Debbie Laszweski, Branch Warren, Cathy LeFrancois, Chandra Coffey, Danielle Kifer, Dennis James, Tammy Patnode, Grigori Atoyan, Marcus Haley, Craig Richardson, Deshaun Grimez, Frank McGrath, Peter Putnam, Jeff "Box" Long, Charles Dixon, Wendell Floyd a mnoho dalších.

Farahovy rady jsou natolik ceněny, že se jimi nedávno rozhodl řídit i Jose Raymond, profesionál IFBB, který mimo jiné před pár dny skončil třetí na Europa Show of Champions v kategorii do 202 liber. Pod bedlivým dohledem George Faraha se tak Jose bude snažit co nejlépe zvládnout finálovou přípravu před soutěží New York Pro 2010, která se uskuteční v New Yorku 8. května.

Zdánlivě běžná informace, kterých na našem webu najdete desítky. Vše ale pro mě náhle dostalo zcela nový rozměr a to ve chvíli, kdy jsem se na internetových stránkách George Faraha seznámil s událostí, která kdysi před lety osudově změnila jeho tehdejší dráhu coby úspěšného kulturisty. Ten příběh vám doporučuji. Je silný, motivující a hodný obdivu.

George Farah vypráví svůj příběh

"Narodil jsem se v Bejrútu v Libanonu a léta dospívání jsem jako mladistvý strávil v armádě v bojích během občanské války. Během těchto let jsem objevil určitou možnost odreagování a začal se zajímat o kulturistiku. Majitel posilovny, ve které jsem cvičil, mi dodával hodně kuráže a povzbuzoval mě. Když mi bylo 15 let, tak jsem se zúčastnil svojí první soutěže, která se konala v Bejrútu. Vážil jsem na ní 67 kg a stal se zde absolutním vítězem a držitelem titulu Mr. Mount Lebanon.

Jméno: George Farah
Výška: 167 cm
Váha: 97 kg
Datum narození: 10. srpna 1971
Rodinný stav: svobodný
Bydliště: Rochester, stát New York, U.S.A.
Zaměstnání: osobní trenér a výživový poradce
Internetové stránky: www.georgefarah.net
Email: gvfarah@georgefarah.net

O několik let později jsem emigroval do Spojených Států za svojí matkou a bratry. Trvalo mi rok, než jsem se usadil na jednom místě, kterým bylo město Rochester ve státě New York. Znovu jsem se pustil do tréninků a kulturistiky a ve věku 19 let jsem se objevil na svojí první soutěži v U.S.A. a v roce 1991 vyhrál titul Mr. Lake Ontario. O rok později jsem se objevil na dvou soutěžích, kterými byly Mr. Rochester a The Gold Classic a ve své kategorii jsem na obou dvou zvítězil s hmotností 69 kg. V roce 1995 jsem na soutěži Mr. Rochester získal titul pro absolutního vítěze při hmotnosti 74,5 kg.

V srpnu roku 1997 jsem byl (pozn. při výkonu policejní služby) třikrát postřelen během pokusu o loupež. Dvě kulky mě zasáhly do zad a jednu jsem dostal do žaludku. Strašně moc jsem krvácel a měl rozsáhlá vnitřní zranění, kvůli kterým jsem sedmkrát stál téměř na prahu smrti. Odvezli mě na chirurgii, kde mi při operaci stabilizovali ledvinu, močový měchýř a spodní část páteře. Současně mi odebrali i polovinu všech střev.

Skončil jsem tak, že mi udělali vývod pro tenké střevo, který končil v sáčku umístěném nad mým pravým tříslem. Tomuto zákroku se říká ileostomie. Pět následujících týdnů jsem se zotavoval na jednotce intenzivní péče a moje váha šla dolů z 90 na 59 kg. Domů jsem byl propuštěn po 4 měsících a bylo to utrpení. Ztratil jsem všechny svaly, nemohl jsem chodit a současně musel myslet na výměny sáčků, které byly plné střevních výkalů. Sebral jsem veškerou svojí sílu a energii a rozhodl se vrátit zpátky do posilovny. Pomalu a v bolestech jsem nakonec dokázal opět získat zpět část síly a svalové hmoty a zvýšit svoji váhu na 81 kg.

V lednu 1998 jsem absolvoval operaci, při které mi znovu pospojovali moje střeva a zbavili mě ileostomie. Trvalo mi sice dva měsíce, než jsem se z tohoto zákroku zotavil, ale byla to pro mě obrovská úleva. Z vnějšího pohledu zůstaly jako pozůstatek všech útrap dlouhá jizva táhnoucí se od hrudní kosti až po spodní část břicha, dále malá postranní jizva nad pravým tříslem a rovněž nedokonalé břišní svaly. Zevnitř to pak bylo zkrácené střevo se sníženou funkčností pro trávení a absorpci jídla. Ale ani tohle všechno mě nedokázalo odradit od toho, abych pokračoval na cestě vedoucí do světa profesionální kulturistiky.

Šest měsíců po mojí poslední operaci jsem stál na prknech Národního šampionátu státu New York. Vážil jsem zde 76,7 kg a získal titul pro absolutního vítěze. O šest týdnů později jsem ve střední váze získal druhé místo na Junior Nationals 1999. Následovala roční pauza, během které jsem nabral další svalovou hmotu a s hmotností 80kg ve střední váhové kategorii jsem vybojoval první místo na NPC Nationals. Zároveň jsem získal i profesionální kartu. Poté jsem opět zařadil roční pauzu, abych se připravil na svůj profesionální debut. Během této doby jsem zvýšil svoji hmotnost na 102 kg a poté začal s předsoutěžní přípravou na soutěž, kterou byla Southwest Pro 2002. Na pódiu jsem vážil 92,5 kg a skončil na třetím místě, které pro mě zároveň znamenalo i kvalifikaci na Olympii. Můj sen, tak dlouho očekávaný a vykoupený bolestí, tvrdou dřinou a mimořádným odhodláním, se stal skutečností.“

2009 IFBB Pittsburgh Pro – 5. místo
2009 IFBB Europa Show of Champions – 7. místo
2008 IFBB Olympia – 5. místo
2008 IFBB Annual Sports/Fitness Weekend & Europa IFBB Super Show – 5. místo
2007 IFBB Colorado Pro/Am Classic Bodybuilding And Figure Contest – 6. místo
2007 IFBB Keystone Pro Classic Bodybuilding Contest – 8. místo
2006 IFBB Europa Super Show – 9. místo
2006 IFBB New York Pro – 7. místo
2005 IFBB Olympia – 12. místo
2005 IFBB Charlotte Pro – 3. místo
2005 IFBB Toronto Pro – 8. místo
2005 IFBB New York Pro – 12. místo
2004 IFBB Night of Champions – 6. místo
2004 IFBB Florida Xtreme Pro Challenge – 6. místo
2003 IFBB GNC Show Of Strength – 11. místo
2003 IFBB Night Of Champions – 8. místo
2002 IFBB Olympia – 19. místo
2002 IFBB Toronto Pro – 9. místo
2002 IFBB Southwest Pro – 3. místo
1996 NPC USA Bodybuilding & Figure Championships – 15. místo


George Farah ve svém povídání o bolestivé cestě za snem, který se stal skutečností, hovoří především o osudném postřelení a událostech, které následovaly. Když se usadil v Rochesteru, začal sloužit u policie a jako nováček při jedné ze služeb dostal hlášení, že došlo k přepadení banky. Protože byl zrovna poblíž, šel přirozeně na pomoc. Na místě činu pak došlo ke střelbě. Jeden výstřel jej sice minul, ale tři další kulky pronikly do jeho těla. Utrpěl závažná poranění, při kterých byl zasažený a poškozený téměř každý vnitřní orgán jeho těla včetně plic, které pracovaly na 72-75 %. Celkem sedmkrát pak u něj došlo k srdeční zástavě.

Když se probral z komatu, tak si uvědomil, že k přežití mu pomohly i svaly, které si vybudoval. Když se pak podíval na sebe do zrcadla, měl v očích slzy a prosil Boha, aby mu dal sílu vše zvládnout a překonat. Chtěl se vrátit zpátky na pódium a do života, což byla myšlenka, které se začal držet již v nemocnici. Když byl sám, zkoušel chodit, udělat dřep se svojí vlastní váhou či provádět kliky s opřením o stěnu. Jeho vnitřní síla mu pak říkala jediné a totiž to, že musí jít, pokračovat ve svojí cestě a vrátit se zpátky ke cvičení. A tak se skutečně stalo a on začal s tréninkem. Cvičit začínal s činkami, které vážily necelý kilogram. Lidé na něj jen nevěřícně zírali a špitali si, že to nedokáže. Ale váha na činkách se zvyšovala a on pak jednoho dne řekl lidem kolem sebe, že jej za šest měsíců uvidí na soutěži. Pochopitelně mu to nikdo nevěřil, ale on je ujišťoval o tom, že to myslí vážně.

George k tomu říká, že to chtěl dokázat kvůli sobě samému a na závěr dodává, že to celé není o tom, jakou zátěž dokážete zvládnout na čince, ale jak velká je vaše vnitřní síla a odhodlání k překonání překážek. Na závěr ještě dodává, že pevně věří tomu, že naživu zůstal kvůli tomu, abych dobře propagoval tento sport a pomáhal ostatním lidem uskutečňovat jejich vlastní cíle.


Na tomto videu je krátce zachycený George Farah při vystoupení na soutěži ve věku 23 let, tedy tři roky před osudnou událostí.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk