Harold Poole – odchod kulturistické legendy

Harold Poole – odchod kulturistické legendy

Každý lidský život má svůj začátek i konec.

Osobnosti | 10.08.2014 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, facebook.com, musculardevelopment.com


Ten se jménem Harold Poole se zakousl do tratě pozemské existence ve vánočním čase 25. prosince roku 1943 v americkém Lousville ve státě Kentucky a trval krásných sedmdesát let.

Harold Pool byl již od svého narození předurčen k tomu, aby se stal skvělým sportovcem. Nezbytné dispozice mu byly dány už do vínku a mísily se v nich německé, africké i indiánské geny. Ve dvanácti letech už měl za sebou ochutnávku z řady sportů, mezi kterými dominoval nejen fotbal, ale také lehká atletika a především pak bojová umění, konkrétně zápas a box, k čemuž se ještě vrátíme.

Ačkoliv byl ve vynikající kondici, doporučil mu trenér na atletiku Roy Aberson posilovat s činkami. Byla však padesátá léta minulého století a v té době se jednalo o nepříliš obvyklý počin. Navzdory tomu si Harold činky okamžitě zamiloval a svoji lásku k nim zúročil s dovršením osmnáctých narozenin do podoby zušlechtěných 91kg tělesné váhy při výšce 178 cm. Během pěti let tak dokázal nabrat kolem dvaceti kilogramů svalové hmoty a na střední škole mimo jiné exceloval i druhým místem v zápase ve svojí kategorii. Získané proporce mu pak pomohly v roce 1963 i k zisku druhého místa v zápase na celostátním šampionátu státu Indiana.

Kulturistika však protnula jeho sportovní dráhu dávno předtím. Serióznímu tréninku se začal věnovat ve čtrnácti letech a až do pozdního života zůstal v kontaktu se svými dvěma přáteli. Byli jimi Loren Comstock a Dossie San Sing, kteří s ním tehdy pravidelně cvičili třikrát týdně bez zameškání jediného tréninku. Díky tomu již v šestnácti letech triumfoval na soutěži Mr. Indianapolis, od které byl již jen krůček k celé řadě dalších amatérských klání včetně první účasti na soutěži Mr. America federace AAU, na které v roce 1961 skončil čtvrtý. Byla to barva pleti, která mu v tehdejší době a ve zmíněné federaci postup k předním příčkám znatelně komplikovala. Ve stejné federaci absolvoval i další soutěže, aby záhy přestoupil do již dávno souběžně fungující IFBB. Tento krok z roku 1963 mu přinesl absolutní vítězství na Mr. Universe a v roce následujícím i první příčku na Mr. America. Absolutním vrcholem ze sportovního hlediska byla účast na třech Olympiích a to v letech 1965 (první ročník Mr. Olympia) až 1967. Ačkoliv disponoval neuvěřitelně dobrou stavbou těla, pokaždé se musel spokojit s druhým místem, když nad ním nejprve dvakrát triumfoval již zesnulý Larry Scott a následně i Sergio Oliva. Harold si svoje kvality ověřil i ve federaci WBBG, kde v roce 1967 a 1968 zvítězil na Pro Mr. America. Bohatou soutěžní kariéru, ve které jsme se jen částečně dotkli jeho úspěchů, pak zakončil čtyřmi soutěžemi v roce 1981 (jmenujme například sedmé místo na Night of Champions) a zcela naposledy pak stanul na soutěžních prknech v roce 1982 na World Pro Championships, kde skončil devátý.

Harold Poole nebyl jen kulturista, ale především komplexně fungující sportovec v mnoha různých odvětvích. Ještě na začátku šedesátých let minulého století se účastnil atletických závodů, skvěle vrhal koulí do dálky (5,4kg koule na vzdálenost 16,7 metru) a také se věnoval zmiňovanému zápasu, ve kterém exceloval i na státní úrovni. Aby toho nebylo málo, věnoval se osmnáct let studiu taekwonda, které po skončení kulturistické dráhy aktivně vyučoval. Až do pozdního věku tvrdě trénoval a ještě v roce 2007 vážil 123 kg při výšce 183 cm. Systematicky a poctivě trénující sportovec dosahující mimořádných výkonů, zároveň však skromný a zdvořilý člověk, který si možná i díky bojovým uměním dobře uvědomoval nutnost pracovat nejen na fyzickém, ale i na duševním rozvoji. Jakoby svými výsledky chtěl potěšit nejen sebe, ale současně přinést i tolik potřebnou inspiraci pro všechny ostatní. Harold Poole odešel v klidu a pokoji 7. srpna 2014.

 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk