Odešel Sergio Oliva, jedna z největších kulturistických legend

Odešel Sergio Oliva, jedna z největších kulturistických legend

Osobnosti | 13.11.2012 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: flexonline.com, wikipedia.org


V úterý 12. listopadu opustila kulturistický svět jedna z největších legend světového bodybuildingu a trojnásobný Mr. Olympia z let 1967 – 1969 Sergio Oliva. Příčinou úmrtí bylo selhání ledvin.

Narodil se na Kubě 4. července 1941 a do mysli fanoušků vstoupil především díky úžasné stavbě těla obaleného vyváženě rozvinutými svaly a úzkým pasem. V dětství pracoval společně se svým otcem na plantážích s cukrovou třtinou, ve věku šestnácti let se zapojil do bojů v armádě, které v té době na Kubě probíhaly. Pravý čas pro něj přišel záhy, když se na pláži seznámil s člověkem, který jej přivedl k posilování. Netrvalo dlouho a Oliva při tělesné hmotnosti necelých 89kg dokázal v nadhozu zdolat zátěž 136kg. V roce 1962 se na Kubě konalo národní mistrovství ve vzpírání, kde Oliva skončil na druhém místě. Ve stejném roce se na Jamajce konaly závody Central America Games a Sergio Oliva byl vybrán, aby reprezentoval Kubu poté, co se zranil nejlepší vzpěrač tehdejší éry Alberto R. Games.

Během pobytu na Jamajce se mu podařilo uprchnout na Americkou ambasádu, kde po vysilujícím běhu zažádal o politický azyl. Společně s ním vzápětí emigrovalo i dalších 65 Kubánců včetně kompletního vzpěračského týmu Fidela Castra. Oliva se poté usadil v Miami na Floridě a živil se jako opravář televizí. V roce 1963 přesídlil do Chicaga ve státě Illinois, kde pracoval 10-12 hodin v místní slévárně. Čas mu pochopitelně zabíraly i tréninky v YMCA a tak mu nezbývalo času na cokoliv dalšího. Tvrdá dřina se však vyplácela. Ve stejném roce vyhrál na svojí první soutěži Mr. Chicagoland, v dalších letech následovala celá řada dalších titulů.

„Mýtus“, jak se mu přezdívalo, získal již zmíněný nejprestižnější Titul Mr. Olympia poprvé v roce 1967 a stejně triumfálně se mu dařilo i o rok později. V roce 1969 mu cestu k zisku posledního Titulu málem zablokoval tehdy dvaadvacetiletý Arnold Schwarzenegger. Bylo to poprvé a také naposledy, kdy vycházející rakouská hvězda na pódiu soutěže Mr. Olympia okusila porážku. Sergio Oliva byl rovněž prvním atletem tmavé pleti, který dokázal zvítězit na prestižních soutěžích Mr. America, Mr. World, Mr. International, Mr. Universe a Mr. Olympia.

Kroky na cestě životem jedné z velkých kulturistických legend Sergia Olivy naposledy dozněly 12. listopadu 2012 ve věku 71 let.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk