Mr. Olympia 2012 – Titul z Las Vegas si odnesl Phil Heath

Mr. Olympia 2012 – Titul z Las Vegas si odnesl Phil Heath

Kai Greene podlehl úřadujícímu šampionovi, Shawn Rhoden třetí.

Soutěže | 01.10.2012 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, musculardevelopment.com
Foto: svetkulturistiky.cz


POD REPORTÁŽÍ NAJDETE ROZSÁHLOU FOTOGALERII Z VYHLÁŠENÍ VÍTĚZE MR. OLYMPIA

Sobotní večer 48. ročníku Olympie zahájila hymna Spojených států amerických ve vokálním podání Amandy Latony, profesionální závodnice v kategorii Bikini. Následoval projev Davida Peckera z American Media Inc., který mimo jiné pogratuloval vítězkám kategorií, které v Orleans Aréně zářily minulý večer. Mikrofonu se poté chopil prověřený moderátor a bývalý kulturista Bob Cicherillo, který na pódiu postupně přivítal jednotlivé závodníky Mr. Olympia s volnými sestavami. A bylo na co se dívat.

Následovala vzájemná porovnávání a vyvolávání, z nichž již hned to první potvrdilo stav ze semifinále, při kterém proti sobě jasně stáli dva velcí soupeři – Kai Greene a úřadující šampion loňského ročníku Phil Heath. Oba byli velmi vyrovnaně připraveni, nicméně drobné detaily převažovaly spíše ve prospěch Phila. Ten se jevil větší a plnější než předcházející večer a jeho forma se během pózingu nadále zlepšovala. Nutno zmínit, že loňský třídimenzní vzhled byl přeci jen o něco lepší než ten letošní, přesto všechny jeho pózy odhalovaly krásně zaoblená svalová bříška a celkovou formu s těžko dohledatelnými chybami. Celková tělesná konstituce, forma a svalová vyváženost byly nakonec v podání s ostatními jmenovanými atributy poměrně jasným signálem k tomu, aby jej rozhodčí pasovali do role vítěze Mr. Olympia 2012.

Phil Heath po vyhlášení prvního místa reagoval velmi emotivně. Téměř vzápětí na pódiu poklekl, sklonil hlavu a dlouho tak setrvával, než jej dotekem ruky přivedl zpět do reality jeho největší soupeř Kai Greene. I přes občasnou zaznamenatelnou vzájemnou soutěžní nevraživost mezi oběma kandidáty na Titul, která se projevila během předchozího průběhu klání, to byl právě Kai, kdo jej následně objal a srdečně mu gratuloval k vítězství.

Další emoce vzbudila mezi diváky a fanoušky děkovná řeč. Při té poděkoval Bohu, zmínil, že nemůže uvěřit tomu, čeho dosáhl, poděkoval také sponzorům a týmu Vladar Company, kteří právě zde na Olympia víkendu pokračují s dokončováním natáčení unikátního snímku Generation Iron. Rovněž neopomenul vyzdvihnout úžasnou úroveň všech soutěžících, kteří jej společně s fanoušky motivovali k tomu, aby byl lepší a lepší. Velmi emotivní a provázená slzami a zajíkavým hlasem pak byla pasáž, při které připomněl střelbu v Denveru ve státě Colorado během promítání premiéry Temného rytíře, při které bylo zabito a zraněno několik desítek občanů tamního města. I těmto lidem a obyvatelům Colorada věnoval Phil mentálně svoje tréninky v přípravě na Olympii, protože sám v Denveru žije a zmíněná událost se tak pro něj stala velmi osobní. Připomeňme si v této souvislosti rovněž titul Mr. Colorado, který zde Phil v začátcích svojí soutěžní kariéry vybojoval na soutěži NPC Colorado State Show. Závěrečný pobyt dvojnásobného Mr. Olympia na pódiu završila rovněž přítomnost nejbližších členů rodiny.

Druhé místo vybojoval těsným rozdílem Kai Greene. Pokud by zvítězil, určitě by se našla celá řada kritiků, kteří by jeho prvenství neviděli jako přesvědčivé, nicméně jen stěží by šlo prohlásit, že by se v takovém případě jednalo o vítězství vyloženě kontroverzní. Kai více převažoval, pokud šlo o zadní pózy, v bočních postojích a při pohledu zpředu byl však o něco méně připravený, než jeho přemožitel. Názory rozhodčích obrazně řečeno vetovali fanoušci, kteří ve svém hodnocení zvolili druhého muže letošní Olympie nejlepším kulturistou soutěže a Kai tak díky nim obdržel Cenu diváků. I to dokládá, že Phil svoje vítězství neměl letos rozhodně jednoduché.

Druhé vyvolávání vyslalo na pódium šestici ve složení Dexter Jackson, Branch Warren Dennis Wolf, Evan Centopani, Toney Freeman a Shawn Rhoden. Tito borci pak postupně zaplnili třetí až osmou příčku při vyhlašování závěrečných výsledků, ze kterých jako třetí vykrystalizoval fascinující Shawn Rhoden. Jednalo se o druhý start na Olympii, který mu napoprvé tolik nevyšel. Pokud si totiž vzpomeneme na loňskou jedenáctou příčku, lze bez nadsázky konstatovat, že se v tomto případě jedná o velice výrazný výkonnostní skok kupředu. Shawn disponuje vynikající stavbou těla, upoutává krásnou symetrií a formou a celkově se jeví být v nadcházejících letech vycházející hvězdou zářící v nejvyšších sférách profesionální kulturistické scény.

Čtvrtou příčku obsadil držitel Titulu Mr. Olympia z roku 2008 Dexter Jackson. Právě k formě z roku 2008 se tentokrát velmi výrazně přiblížil a dal tak najevo, že se svojí kariérou není ve svých dvaačtyřiceti letech ještě u konce. Otázkou tedy je, zda se s podobnou nebo dokonce lepší vizáží objeví při dalším ročníku, či se od trendu v podobě zlepšující se formy opětovně odkloní.

Páté místo obsadil evidentně zklamaný Branch Warren. Texaský dříč, kterého má podle komentátorů živého vysílání mnoho lidí v oblibě kvůli jeho „blue-collar mentality“ (tedy něco jako obyčejnějšímu a nehranému přístupu k životu, který mají lidé nepracující v kanceláři), se při přípravě do Las Vegas netajil hladem, který jej hnal za vysněnou trofejí. Společně s Johnnie Jacksonem, který skončil na devátém místě, absolvovali nespočet brutálních tréninků, v přípravě na nejvyšší soutěž se mu ale přes ostrou a tvrdou formu nepovedlo dosáhnout na lepší umístění.

Dennis Wolf skončil na šesté pozici. Do finále nastoupil plnější a s vygradovanější formou a volnou sestavu třiatřicetiletého závodníka zahájilo originální zavytí vlků (Wolf znamená jak v německém tak i anglickém jazyce „vlk“). I když tento houževnatý borec mířil mnohem výše, neztratil při vyhlašování výsledků a předávání cen na náladě a usmíval se na diváky v hledišti, do kterého vyslal upřímné pozdravy zamáváním rukou a před obecenstvem se neopomněl ani dvakrát hluboce uklonit.

Sedmý Toney Freeman je ve svých 46 letech neskutečný. Vzhledem k jeho zasloužilému věku by jeho parketou mohla být v dobře míněném slova smyslu spíše blížící se soutěž Olympia Masters. Toney však jakoby nestárnul a tak na pódiu Mr. Olympia prohání o 15 let mladší závodníky, přičemž nad některými z nich dokonce vítězí (jmenujme například jednatřicetiletého Bena Pakulskiho).

Místo osmé připadlo pro Evana Centopaniho. Třicetiletý závodník se prezentoval pěknou volnou sestavou, ve které vynikla oproti semifinále vylepšená svalová plnost. Jeho svaly však postrádaly větší míru ostrosti, nedostatečná byla také svalová hustota v oblasti hrudníku.

Devátá příčka se pojí s již zmíněným Johnnie Jacksonem. Disponoval dobrým poměrem mezi hmotou a její kvalitou, včetně dotažených dolních končetin. Zlepšil se i oproti první soutěžní části, nicméně celková tělesná konstituce mu nepřinesla členství v nejužším a nejelitnějším kulturistickém výběru.

Desítku nejlepších uzavřel dvaatřicetiletý Lionel Beyeke. Esteticky připravený závodník se skvělým genetickým potenciálem a líbivou figurou na pódiu sice předvedl téměř dokonalý provaz, méně působivější však už byla jeho viditelně hladká a plochá forma, která doslova žadonila o tolik potřebnou ostrost.

Pozornost zaslouží i další závodníci, kterým se nepodařilo otevřít pomyslné dveře pro vstup mezi nejlepších deset kulturistů planety. Zmínit můžeme například vynikajícího Ronny Rockela, který chtěl původně prorazit do první šestky. I když se při pohledu zpředu jevily tyto plány poměrně reálně, ostatní postoje drtily odvážné sny německého borce na prach. Vynikající byl se svojí připraveností Hidetada Yamagishi, který však kvůli přirozeně drobnější tělesné stavbě nedokáže více zasáhnout do vyšší hry. Výbornou formu a svalovou tvrdost nabídl i Michael Kefalianos, kterému však chybí lepší proporční struktura. Zapracovat by potřeboval i na gluteálech. Připomeňme si i třiatřicetiletého Baito Abbaspoura s nevysokou postavou obalenou tvrdými svaly. Nabídl skvělá stehna a je snadno zapamatovatelný díky své póze vakuum. Ani zbytek startovního pole nelze zcela vymazat a naopak je třeba ocenit snahu, s jakou všichni závodníci, i ti méně úspěšní, do soubojů nastupovali. V nejvyšší hře však rozhoduje už téměř cokoliv a mezi nejlepšími z nejlepších nejsou tolerovány takřka jakékoliv chyby či nedostatky.

Na pódiu sobotní Olympie proběhly rovněž souboje v kategorii do 212 liber Olympia Showdown, ve které se představili dva čeští závodníci Lukáš Osladil a Petr Vaniš. S jakými výsledky se budou vracet zpět a jak vypadal samotný průběh soutěže včetně bohaté fotogalerie, vám přiblížíme na jiném místě.

Závěrem nezbývá než konstatovat, že letošní ročník Mr. Olympia rozhodně nezklamal a nabídl svým příznivcům mnoho dramatických soubojů a chvil při vzájemných porovnáváních. Do toho dalšího bychom se navíc mohli těšit na možný návrat Victora Martineze a zejména čtyřnásobného držitele Titulu Jay Cutlera, který se netají tím, že by svoji sbírku minimálně o jednu trofej ještě rád rozšířil. Na to, jak všechno dopadne, si však budeme muset počkat přesně jeden rok.

Výsledky Mr. Olympia 2012 – TOP 10

  1. Phil Heath (šek na 250.000 USD)
  2. Kai Greene (šek na 100.000 USD)
  3. Shawn Rhoden (šek na 75.000 USD)
  4. Dexter Jackson (šek na 50.000 USD)
  5. Branch Warren (šek na 40.000 USD)
  6. Dennis Wolf (šek na 30.000 USD)
  7. Toney Freeman (šek na 18.000 USD)
  8. Evan Centopani (šek na 17.000 USD)
  9. Johnnie Jackson (šek na 16.000 USD)
  10. Lionel Beyeke (šek na 14.000 USD)

 


 

29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení 29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení
29.09.2012 Mr. Olympia - vyhlášení  
 
 
 

Související články

Redakce Svět kulturistiky míří na Olympia Weekend 2012
Mr. Olympia 2012 – setkání závodníků
Mr. Olympia 2012 - jaké bylo semifinále - reportáž a fotogalerie
212 Showdown 2012 - stav po semifinále + rozsáhlá fotogalerie
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk