Výsledky Europa Battle of Champions 2012

Soutěže | 01.07.2012 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, flexonline.com, npcnewsonline.com

Osmá soutěž letošní sezóny v otevřené kategorii mužů a třetí v profesionální kulturistice žen se konala ve dnech 29. – 30. června v hlavním městě amerického státu Connecticut Hartfordu. Pořadatelská dvojice Ed a Betty Pariso přivítala společně s diváky na pódiu třináct profesionálních kulturistů a dvanáct kulturistek, kteří bojovali o finanční prémie v celkové výši 20.000 USD a 6.000 USD.

V mužích se nejlépe prezentoval čerstvý profesionál Juan Morel, který skvěle zazářil hned při svojí profesionální premiéře, kterou byla květnová soutěž New York Pro. Čtvrté místo, které si z Big Apple odnesl, bylo napoprvé jistě velmi cenné, nicméně Juan mířil výše. Nespokojený se svým výsledkem se vracel domů s jediným plánem, kterým bylo dosáhnout daleko lepšího umístění. Nasadil proto tvrdý trénink s těžkými váhami, držel se striktního stravovacího plánu a svého cíle se mu tak nakonec skutečně podařilo dosáhnout. Výsledkem byla ostrá a tvrdá forma, která byla o poznání lepší než ta z New Yorku a značně se podobala formě z loňské North American Championships, kde Juan Morel ukořistil titul pro absolutního vítěze a získal statut profesionálního kulturisty.

Nová hmota, kvalitní zpracování a vysekané linie byly důvodem, pro který se na druhé místo zaslouženě vyhoupl Mohamad Bannout. Jmenovaná vylepšení jsou dosti markantní a to zejména pokud si vzpomeneme na jeho loňské místění na této soutěži, ze které si odnesl až jedenáctou příčku.

Neskutečná stehna a vynikající forma – taková byla prezentace svalových objemů, které nabídl Essa Obaid, jenž nakonec obsadil bronzovou pozici. První místo z Europa Super Show 2010, třinácté z Arnold Classic 2011 a šesté z Mr. Europe Grand Prix ve stejném roce dávají tušit, že tento závodník bude pravděpodobně i nadále podávat standardně vyrovnané a precizní výkony.

Nováčkové zářili nejen v mužské kategorii, ale i v řadách žen. Své by o tom mohla vyprávět Anne Freitas, bývalá brazilská závodnice v body fitness, která se z ničeho nic objevila na svojí první profesionální soutěži a hned napoprvé zvítězila. Její doménou byly dostatečně velké, dobře zpracované a vyvážené svalové objemy. Ty společně s celkovou formou a vyrýsováním dávaly vyniknout úzkému pasu a širokým zádům, vše pak podtrhovala bezchybná úprava pokožky.
Druhá Michelle Cummings zvítězila loni na NPC National Championships, kde získala svoji profesionální kartu. Druhé místo je i pro ni signálem, že jde správným směrem.

Jako klon Lendy Murray – tak se některá zahraniční média zmiňují o Monique Jones, která skončila třetí. Nejenže disponuje podobnou stavbou těla, ale zároveň v sobě ukrývá i nejlepší potenciál, který je jako stvořený pro soutěž Ms. Olympia.

Na závěr ještě zmiňme čtvrté místo, na kterém skončila Tazzie Columb. Tato závodnice se na profesionální scéně objevuje v podstatě již dvacet let. V roce 1993 se například zúčastnila soutěže Jan Tana Pro (11. místo), kde tehdy na osmém místě skončila slovenská závodnice Zuzana Kořínková a na čtrnáctém Eva Sukupová.