MS WFF očima Jindřicha Popeláře

MS WFF očima Jindřicha Popeláře

V sobotu 5. listopadu 2011 se rakouském Grazu konalo Mistrovství světa federace WFF.

Soutěže | 08.11.2011 | Michal Rudzinskyj

Text: Jindřich Popelář


Této soutěže se zúčasnila i česká reprezentace ve složení Vojtěch Koritenský, Slavoj Bednář, Ondřej Mlaka, Jiří Borkovec, Vlatimil Kalaš, Robert Smutný, Kristína Kudynová a mezinárodní rozhodčí Jindřich Popelář.

Mé dojmy a pocity jsou smíšené, na jedné straně krásná sportovní hala s velkou kapacitou, rozsáhlé pódium se skvělým osvětlením, více jak dvě stovky závodníků a velký počet diváků. Na straně druhé je to poněkud zvlástní rozdělování závodníků do jednotlivých kategorií. Způsob rozdělování  jednotlivých závodníků do kategorií od jakýchsi „klasiků“ či „atletů“ až po „extreme“ byl tak trochu teatrální, neboť soutěžící byl zařazen samotnými Klausem Hofmanem a Marcusem Schlagerem do kategorie dle toho, jak při nástupu na podium zapůsobil. Toto mělo tedy za následek to, že závodníci pozovali zcela bez zatnutí svalů, naprosto uvolněně se svěšenými rameny apod., aby tak vzbudili dojem, že patří do nižší či slabší kategorie a měli tak vyšší šanci na lepší umístění.

Osobně si myslím, že pro každého sportovce musí být potupné závodit v nějaké „nemastné – neslané“ kategorii jen proto, aby měl větší šanci na úspěch a třeba i vybojoval Mistra světa.

Zde musím připomenout, že federace NABBA má jasně stanovené kategorie, které jsou pro všechny soutěžící srozumitelné a rovnocenné, neboť závodník je limitován pouze výškou postavy.

Na MS WFF naši závodníci byli zařazeni do kategorie kulturistika „extreme“, jak jinak.

V této kategorii se prezentovalo deset soutěžících, mezi nimiž dominoval Vojta Koritenský, který také zvítězil. Vojta se svojí souměrností a kvalitní separací se od Mr. Universe ještě zlepšil, jeho napruhované kvadricepsy byly jasným ukazatelem.

Na druhém místě se umístil Jiří Borkovec, líbivý kulturista, famózní nohy a břicho, výborné boční postoje a úchvatná prezentace. Jirka se dle mého také od Mr. Universe zlepšil.

Třetí místo vybojoval Slavoj Bednář. Slavoj opět prezentoval své kulaté svaly, ale forma mu už trošičku utíkala.

Čtvrté místo obsadil výborně připravený a souměrný maďarský závodník.

Páté místo bylo Ondry Mlaky. Ondra disponuje tvrdými svaly a skvělou připraveností. Tak jako na Mr. Universe i zde se výborně prezentoval a dle mého mohl být i výše.

Robert Smutný získal šesté místo. Robert byl výborně připraven, hluboké nohy, pruhovaný zadek, přidá-li hmotu na hrudník, bude okupovat vyšší příčky.

Na sedmém místě se umístil Vlastimil Kalaš. Vlasta byl vysušený a dobře připravený, ovšem nevyvážený.

Jediná žena v naší výpravě, Kristína Kudynová získala třetí místo.

Závěrem chci zdůraznit, že federace NABBA se drží jasných pravidel a každý závodník ví, v jaké kategorii bude soutěžit. Spontánní způsob zařazování závodníků na této soutěži ve mně vzbudilo jakési pochyby a protismysly. Naše reprezentace se postavila tak, jak je naučená a zvyklá, tedy bez taktiky dostat se do „slabší“ kategorie.  Pokud se  oprostím  srovnávání dojmů mezi Mr. Universe a MS WFF, tak je zcela jasné jedno, a to, že naši borci přivezli do Grazu nejvíce svalů a odvezli si první příčky MS WFF.

Výsledky našich závodníků

Robert Smutný 6. místo
Ondřej Mlaka 5. místo
Slavoj Bednář 3. místo
Jiří Borkovec 2. místo
Vojtěch Koritenský 1. místo
Kristina Kudynová 3. místo

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk