Olympia na dohled – Olympia 202 Showdown 2011

Olympia na dohled – Olympia 202 Showdown 2011

Tento týden jsme si krátce představili nejmladší soutěžní kategorii pořádanou v rámci Olympia víkendu, kterou byla kategorie Bikini.

Soutěže | 26.08.2011 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, mrolympia.com


Další stále relativně novou kategorií je kategorie mužů, kteří soutěží s hmotnostním limitem do 202 liber v rámci Olympie 202 Showdown.

První 202 Showdown se pořádala v roce 2008, z čehož vyplývá, že nás letos v Las Vegas čeká teprve čtvrtý ročník. Zcela poprvé se však kategorie s váhovým limitem představila již v roce 2007 a to na soutěži Europa Super Show. Tehdy byl hmotnostní limit, do kterého se museli zájemci vejít, o něco vyšší a činil 210 liber, tedy 95,3 kg. Rok 2008 pak naplno odstartoval několika prvními profesionálními soutěžemi, na kterých již borci závodili s maximální hmotností 202 liber.

Samotným záměrem vytvořit novou kategorii bylo nepochybně umožnit vyniknout i závodníkům s drobnější tělesnou stavbou. Ačkoliv se to v historii pořádání soutěže Mr. Olympia některým dařilo (za všechny jmenujme například trojnásobného držitele sošky Sandowa z let 1977 – 1979 Franka Zaneho), existovala i řada těch, kteří proti mohutnějším borcům neuspěli. Příkladem je třeba Lee Labrada, který vytoužený Titul nikdy nezískal. V roce 1989 jej například porazil a na druhé místo odsunul Lee Haney, přičemž naprosto ve stejném pořadí se oba borci umístili i o rok později.

Samotný zájem o soutěže určitě je, vždyť letos se pořádalo celkově deset soutěží, přičemž osmou z nich je právě Olympia 202 Showdown. Navíc v této kategorii můžeme vidět řadu kvalitních borců (jmenujme například obrovský úspěch slovenského závodníka Jaroslava Horvátha, který loni skončil na Olympii 202 Showdown šestý). Navíc nás již ve velice blízké budoucnosti čeká další novinka – opět dojde ke změně hmotnostního limitu. Tentokrát se namísto číslice 0 objeví 1 a tak první soutěž po Olympii, kterou bude 5. listopadu Sacramento Pro, ponese ve svém názvu trojčíslí 212. Taková změna je dobrá jak z marketingového hlediska, tak i pro některé závodníky, kteří měli občas problém se kvůli množství vybudované hmoty vejít do hmotnostního limitu (mimochodem jak moc by asi řada z nás byla za podobné „problémy“ s nadměrným přibíráním svalové hmoty vděčná).

Určitou vadu na kráse, která tuto kategorii doprovází, je menší zájem sponzorů a tak se samotné odměny na jednotlivých profesionálních soutěžích v kategorii do 202 liber citelně liší od kategorie open, ve které soutěžící svádí boje bez rozdílu vah. Právě to bylo důvodem, proč někteří závodníci reálně zvažovali a nakonec dokonce i zkusili přestup do otevřené kategorie, kde sice možná získají relativně horší umístění, ale finančně na tom mohou být o něco lépe. Není rozhodně žádným tajemstvím, že příprava na vrcholné soutěže stojí nemalé finanční prostředky a tak je otázka odměn z racionálního hlediska čistě přirozená.

Na závěr se ještě podívejme, jak si letos prozatím vedlo pět nejlepších borců, kteří na Olympii 202 Showdown v loňském roce skončili v TOP 5. Většin z nich, jak vidíme, si šetřila síly na hlavní vrchol soutěžní sezóny. Pokud se týče prognóz ohledně letošního vítěze, mohl by jím být opět Kevin English, který to ale rozhodně nebude mít jednoduché. Čekat na něj totiž bude řada špičkově připravených soupeřů, kteří rozhodně ve své přípravě do Las Vegas nebudou chtít ponechat nic náhodě.

Soutěžní výsledky za letošní rok (ke konci srpna) prvních pěti závodníků z Olympie 202 Showdown 2010

1. Kevin English -letos zatím nesoutěžil
2. David Henry - letos zatím nesoutěžil
3. Eduardo Correa - letos zatím nesoutěžil
4. Jose Raymond - New York Pro – 1. místo
5. Jason Arntz - letos zatím nesoutěžil

Dosavadní vítězové Olympia 202 Showdown

2010 - Kevin English
2009 - Kevin English
2008 - David Henry

 
 
 

Související články

Olympia na dohled - Bikini Olympia 2011
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk