Petra Měrtl v kategorii Figure pátá!

Soutěže | 07.08.2011 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: rxmuscle.com

Pátý ročník soutěže Jacksonville Pro, kterou promotérsky obstarává vítěz Mr. Olympia z roku 2008 Dexter Jackson, se konal ve dnech 5. - 6. srpna ve městě Jacksonville na Floridě. Společně s amatérskou účastí závodníků, kteří bojovali v rámci organizace NPC, se pozornost fanoušků profesionální scény zaměřila na tři profesionální kategorie, kterými byli kategorie do 202 liber, kategorie Figure a Bikini.

Finálové boje začaly v sobotu od šesti hodin místního času a již po semifinálové části bylo téměř jisté, že na první místo možná dosáhne Vaughn Ettienn. Papírově nefavorizovaný závodník však dokázal příjemně překvapit a forma, jakou disponoval, jej na první příčku nakonec spolehlivě katapultovala.  Absolutní vítěz loňského NPC Team Universe, který pracuje jako policista v New Yorku, nadchnul nejen diváky, ale i rozhodčí. Jeho formu podtrhoval i velmi úzký pas, který dával vyniknout přechodu mezi horní a dolní polovinou těla.

Druhý Guy Cisternino disponoval na této soutěži o poznání většími svalovými objemy, než s jakými se objevoval v letech 2007 a 2008 na amatérských kláních. Sedm kilogramů svalové hmoty bylo jaksepatří znát a o to víc je nutné ocenit, jak kvalitně byla zpracovaná. A recept na přibrání? Guy se podobně jako před lety zaměřil na provádění základních cviků s těžkými váhami a v jeho tréninku tak opět našly své místo mrtvé tahy, přítahy v předklonu a zejména dřepy.

Že hraje forma na soutěže významnou roli, není asi zapotřebí příliš zdůrazňovat. Díky ní lze na pódiu převálcovat i objemově lepší soupeře. To potvrdil i třetí Branden Ray, jehož dokonalou formu kazila jen lehce zalitá záda.

V kategorii Figure zvítězila Erin Stern, vítězka svojí kategorie z loňské Olympie. Prezentovala se o poznání měkčím a méně výraznějším vzhledem, než jak jsou diváci a rozhodčí zvyklí. Uvidíme tedy, jakou formu si přichystá letos do Las Vegas a zda se opět zaměří i na větší separaci a vyrýsování. Měkčí nastoupila i druhá Candice Keene, osmá z letošního Arnold víkendu. Třetí skončila Kristen Nagrani, která na letošním ročníku  Pittsburgh Pro obsadila stejnou příčku. Není bez zajímavosti, že její dcera Nicole Nagrani je mimořádně úspěšnou závodnicí v kategorii Bikini. Dvě profesionální karty federace IFBB, z nichž jednu má matka a druhou dcera, jsou vskutku obdivuhodnou vizitkou této sportovně založené rodiny.

Úžasná je pro české a slovenské fanoušky pátá příčka, na které v kategorii Figure v ostré konkurenci zbylých patnácti startujících soupeřek skončila česká závodnice Petra Měrtl. Jedná se o doposud nejlepší výsledek v její soutěžně bohaté profesionální kariéře, kterým si tak Petra plní další ze svých dlouhodobých cílů a snů.