Mr. Olympia 2010 – 4. soška Sandowa pro Cutlera

Mr. Olympia 2010 – 4. soška Sandowa pro Cutlera

Po dramatickém rozhodování se výsledkové listiny naklonily ve prospěch trojnásobného vítěze Jay Cutlera, který tak získal svoji čtvrtou sošku Sandowa.

Soutěže | 05.10.2010 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: bodybuilding.com, flexonline.com


Finálová šestice, která nastoupila k závěrečnému vyhlašování výsledků, si rozhodně nemohla být zcela jistá konečným verdiktem a tak Phil Heath, Jay Cutler, Branch Warren, Ronny Rockel, Dennis James a Dexter Jackson s napětím očekávali, co přinesou další okamžiky. Možná se napětím chvěli nejen oni, ale i citlivé přístroje seismologických stanic, které nejen při finálové části musely zaznamenávat menší půdní otřesy od těžkotonážních borců.

Již po semifinálové části bylo takřka jasné, že finální bitva se odehraje mezi Jay Cutlerem a Phil Heathem, Učitel a žák, i tak je nazval konferenciér Bob Cicherillo a vyjádřil tak vzájemné přátelství, které pojí staršího a mladšího soupeře v železné hře zvané bodybuilding. A nejinak tomu bylo i těsně před vyhlášením výsledků, kdy se oba navzájem několikrát drželi v chlapském objetí.

Podle tradice se jako první vyhlašuje jméno vítěze a tím se stal právě Jay Cutler. Po svém neúspěchu v roce 2008 (v té době vlastnil již dvě sošky Sandowa), kdy jej překonal Dexter Jackson, se mu o rok později podařilo navrátit se až na samý vrchol, což se do té doby nikomu předtím nepovedlo. Letos svůj statut nejlepšího kulturisty planety znovu potvrdil, a i když loni byla jeho forma o malinko lepší, v duelu dvou velikánů nakonec uspěl. Rozhodla o tom nakonec objemná hmota a široká záda s tradičně dobrou separací ostatních svalových partií. Dodejme ještě, že se tak nenaplnily obavy z toho, že by z „politických“ důvodů Jay kvůli svému přestupu od Weidera k multimediálnímu vydavatelství Muscular Development neměl vyhrát.

Při svém vystoupení na pódiu poděkoval všem tak jako obvykle, tedy fanouškům, přátelům, realizačnímu týmu a rodině. Rovněž osobně poděkoval i již devadesátiletému Joe Weiderovi, který byl v tu chvíli na pódiu. Toho doprovodil Lou Ferrigno, který mu po celou dobu na jevišti poskytoval potřebnou oporu.

Jay Cutler si tak z Las Vegas, tedy z města, kde společně se svojí manželkou žije, odnáší nejen další sošku Sandowa, kterou umístí do svojí pracovny, ale i šek na 200.000 USD.

Druhým mužem večera se stal Phil Heath, označovaný jako možný nástupce Jay Cutlera. Philovi bylo jen stěží co vytknout a tak může příští rok, pokud mu forma vyjde tak jako ta letošní, s přehledem vyhrát. Záleží však na mnoha dalších okolnostech a ty jsou zatím ve hvězdách. Loni skončil jako pátý a tak se nastoupená cesta zdá být tím, co by mu mělo napomoci k vysněnému cíli. Ke svému druhému místu si Phil Heath odnesl i šek na částku 100.000 USD.

Třetí místo získal Branch Warren. Tvrdý a brutálně osvalený Texasan si oproti loňsku o jednu příčku pohoršil, ale v tak husté a těsné konkurenci nejlepších tří kulturistů planety může i bronzová medaile házet zlatavé odlesky. Ke spokojenosti mu jistě bude sloužit i šek na stále slušných 75.000 USD.

Čtvrté místo patří Dexteru Jacksonovi, Mr. Olympia z roku 2008, který podobně jako Branch Warren skončil v porovnání s loňským ročníkem o jeden stupeň níže. Soutěž si však užíval a na pódiu vystupoval naprosto v pohodě a v dobré náladě. Společně se třetím místem získal i šek na 50.000 USD.

Za zmínku určitě stojí pátá příčka a Dennis Wolf. Atlet, který je sponzorován nutriční společností BSN, jež do něj vložila svoji důvěru, se ze svého umístění právem radoval. To dokládal i jeho úsměv a spokojenost při vyhlašování výsledků. Vždyť loni skončil bez umístění a mnozí jej odepsali s tím, že by se měl raději věnovat něčemu jinému. Navíc byl i pod jistým psychickým tlakem kulturistické veřejnosti kvůli tomu, jak před všemi na pódiu Mr. Olympia nakonec obstojí. I když k jeho tradičně slabším stránkám patřily méně ostré zadní postoje, byl to jinak naprosto jiný Wolf, než který se zde prezentoval loni. Dennis za svoje umístění získal šek na 40.000 USD.

Finálovou šestici zakončil Ronny Rockel, kulturista žijící v Německu. S místem, za které si odnesl šek na 30.000 USD, byl evidentně spokojený, což dokládal i jeho rozzářený úsměv při vyhlašování. Černý kůň soutěže disponoval skvělou ostrou formou s dostatečnými objemy, které mu dopomohly splnit si letošní předsevzetí umístit se ve finálové šestce a posunout se tak alespoň o jedno místo vpřed oproti loňskému roku.

Sedmé místo obsadil Kai Greene. Ten byl evidentně mimo svoji jindy obvyklou nejlepší formu a na pódiu postrádal potřebnou ostrost. Z loňského čtvrtého místa byl naprosto zklamaný a to se jednalo o jeho první start na této soutěži. Otázkou je, co by za toto umístění dal v tuhle chvíli. Zajímavé také bude, jak se bude dále vyvíjet jeho spolupráce s trenérem Oscarem Ardonem. Vzhledem k tomu, že je s ním a s jeho rodinou Kai ve velice blízkém přátelském vztahu, bude případné uvažování o jiném trenérovi velice těžké. Rezignaci tak možná nabídne sám Oscar Ardon, avšak za předpokladu, že by byl Kai jiného názoru, pak bude tahle dvojice ve spolupráci zřejmě pokračovat i nadále.

Na osmém místě skončil Victor Martinez, který mohl obsadit i lepší příčku, což dokládal i největší vokální nesouhlas diváků v hledišti z celého finálového večera. Devátou příčku zaujal Toney Freeman a na místě desátém skončil Japonec Hidetada Yamagishi.

Dodejme ještě, že v rámci oslav 45. ročníku se na jednom pódiu sešlo všech jedenáct vítězů této legendární soutěže z dvanácti (ze setkání se omluvil Arnold Schwarzenegger) a společně s Joe Weiderem zapózovali přítomným fotografům.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk