Olympia víkend 2017 - výsledky Mr. Olympia, 212, Bikini a Physique

Olympia víkend 2017 - výsledky Mr. Olympia, 212, Bikini a Physique

Šádek, Kmošťák i Osladil - výborná umístění českých zástupců

Soutěže | 17.09.2017 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: amazon.com, bodybuilding.com, flexonline.com, IFBBPRO.com, mrolympia.com


Diváky internetového vysílání nejprve přivítala ochutnávka atmosféry prostřednictvím záběrů v rozcvičovně. Konferenciér Dan Solomon a čtyřnásobný vítěz Mr. Olympia Jay Cutler se společně zastavili a krátce promluvili s několika závodníky. Pak už se naplno rozběhla oficiální část druhého finálového večera třiapadesátého ročníku Joe Weider's Olympia víkendu, kterou zahájil Bob Cicherillo, Po hymně Spojených států amerických ještě pronesl krátkou řeč ředitel American Media David Pecker a druhá polovina dějství v Orleans Arena v Las Vegas mohla naplno začít.

Mr. Olympia

Tohle nebylo úplně snadné, tohle nebyl žádný rutinní boj z minulých let. Řeč je o Philu Heathovi a jeho obhajobě titulu. Když pomineme nátlak, jaký na něj v letech 2012 - 2014 dokázal s nakonec třemi druhými místy vyvinout Kai Greene, stál tentokrát bývalý reprezentant univerzitního týmu v basketbalu snad ještě před silnějším soupeřem. Mamdouh Elssbiay, egyptský kolos trénující v pověstném kuvajtském Oxygen Gymu, dokázal na rozdíl od minulých let přinést nejen pověstnou hmotu, ale i potřebnou kvalitu. Phil Heath přitom nabídl celou řadu předností, mezi nimiž nechyběl trojrozměrný svalový dojem, impozantní dvojitý biceps zezadu, dotažený hrudník, gluteály, trapézy i paže. Výtkou pak určitě mohla být horší kontrola břišní oblasti. Mamdouh Elssbiay zase nabídl lepší přední a také boční pózu, ve které kromě jiného vyniklo i mohutné a propracované stehenní svalstvo s řadou podrobných detailů. Nedostatkem mohla být relativně slabší zadní strana stehen a lýtka. I když porovnávat oba soutěžní rivaly bylo jako srovnávat jablka a hrušky, rozhodla pro nakonec vítězného Phila Heatha především příznivěji působící celková genetická struktura. Svěřenec trenéra Hanyho Ramboda tak získal nejen šek na 400.000 USD, ale rovněž již  sedmý titul v řadě a počtem získaných sošek Sandowa se vyrovnal legendárnímu Arnoldu Schwarzeneggerovi (více sošek, konkrétně osm, získal v historii Mr. Olympia doposud jen Lee Haney a Ronnie Coleman). Nutno podotknout, že ačkoliv byl Phil Heath donucen jít až na hranu svých možností, nebylo jeho vítězství provázeno jakýmkoliv hlasitým nesouhlasem z publika, což je potvrdilo správnost úsudku hodnotících rozhodčích pod vedením hlavního rozhodčího Steva Weinbergera.

Nyní už sedminásobný vítěz Mr. Olympia v závěrečné řeči plné dojetí zdůraznil, že je nesmírně šťastný za to, že začal s kulturistikou, přičemž neopomněl vyzdvihnout především neocenitelnou pomoc kulturistiky v běžném životě. „Když jsem 8. října 2002 začal s kulturistikou, vůbec mě nenapadlo, že jednoho dne budu stát na tomto pódiu s titulem Mr. Olympia, natož pak fakt, že to bude sedmkrát. Když jsem nastoupil na kulturistickou dráhu, byl jsem trochu rozladěný z nevyšlých plánů ohledně basketbalu a hledal něco, v čem se realizovat. A byla to kulturistika, která mě naučila jak být silný po mentální, fyzické i emocionální stránce v nesnadných životních chvílích. Kulturistika mě naučila, jak tvrdě trénovat, když vedle sebe nikoho nemáte, když máte špatný den, když odejde někdo z vašich blízkých, když jste v nesnázích a když se cokoliv nedaří. V těch chvílích jsem vždycky měl posilovnu."

Bronzovou medaili získal William Bonac. Před diváky i rozhodčí nastoupil s komplexně propracovanou postavou a na rozdíl od minulosti přinesl i více svalů a soutěžní připravenosti. Zapracovat však může na prezentaci na pódiu, které by mohla mít větší nádech v podobě zdravé soutěžní dravosti. Čtvrté místo obsadil Dexter Jackson. Osmačtyřicetiletý soutěžní veterán nabídl očekávanou kvalitu v podobě souměrných linií, dostatečně vybroušených svalů i pěkných detailů. Na svém kontě má přitom neskutečných osmadvacet profesionálních vítězství, včetně toho z Olympie v roce 2008, kdy dokázal přerušit šňůru vítězství Jay Cutlera a získat sošku Sandowa. Pátou pozici obsadil loni druhý Shawn Rhoden, který se již po dobu pěti let drží v nejlepší čtveřici. Tentokrát předvedl opět svoji přednost v podobě líbivých linií, zapracovat by mohl více na zádové oblasti a tricepsech. Na šestém místě jako minulý rok skončil Roelly Winklaar. Nabídl nadpozemsky obrovité paže, hrudník i ramena, v porovnání s ostatními by mohl přinést více detailů především v zádové oblasti. Sedmou příčku při svém druhém startu na Olympii získal Nathan De Asha, jako osmý skončil Brandon Curry, když se prezentoval snad nejlepší formou na Olympii. Masivní Josh Lenartowicz skončil s méně výraznou formou a tenkým filmem vody v podkoží devátý, poslední místo v TOP 10 bral Cedric McMillan. Fanoušky oblíbený účastník Mr. Olympia přitom mohl skončit na daleko lepším místě v případě, že by dokázal lépe načasovat formu a celkovou soutěžní připravenost. V celkově šestnáctičlenném startovním poli předvedl hodnotný výkon s příslibem do budoucna Lukáš Osladil. Typické přednosti zejména v podobě kvalitní připravenosti a potřebné svalové kresby přinesly tentokrát českému závodníkovi pěkné dvanácté místo, tedy lepší umístění, než jaké se mu podařilo v podobě děleného šestnáctého místa získat při premiéře na Mr. Olympia v roce 2016.

Kategorie do 212 liber

V kategorii do 212 liber to už od samého semifinále v soutěžním duchu vřelo mezi nejlepší čtveřicí, kterou tvořili Flex Lewis, Derek Lunsford, Ahmad Ashkanani a Jose Raymond, Nejen oni přitom divákům nabídli impozantní podívanou, ale navíc přinesli důkaz o vysoké kvalitě na Olympii prezentovaných závodníků. Boj o první příčku se nakonec zúžil na dvojici Lewis - Ashkanani, ze kterého jako vítěz nakonec poměrně přesvědčivě vyšel Flex Lewis. Na pódiu nabídl tradičně dobrou formu v podobě hustých, plných a detailních svalů v dostatečných objemech. I když podle některých komentátorů nedosáhl podobně dobré formy, jako v některých minulých letech, přesto dokázal dostatečně důrazně demonstrovat svou aktuální neporazitelnost. Ke zlaté medaili si připsal i šek na 40.000 USD. Již šestý titul věnoval při závěrečné řeči nedávno zesnulému Dallasu McCarverovi, se kterým jej pojilo vzájemné přátelství. Flex Lewis po vítězství také poznamenal, že soutěžení pro něj není o penězích, ale o zanechání odkazu, čímž odpověděl na nikoliv poprvé vyslovenou otázku ohledně možného přestupu do otevřené kategorie.

Druhý podobně jako loni skončil Ahmad Ashkanani. Mohutnou vrchní polovinu těla relativně lehce srážela menší separace stehen, přičemž větší pozornost by si zasloužila i kontrola břišní oblasti. Avšak další přednosti, jako například široká záda či masivní paže, jej dokázaly směle dostat před další dotírající soupeře. Třetí stejně jako v minulém roce skončil Jose Raymond, který se na Olympii, kde nejlepšího výsledku v podobě druhého místa dosáhl v roce 2015, objevil již podeváté. Čtvrtý skončil historicky první vítěz z roku 2008 David Henry, kterému přes nesporné kvality pravděpodobně uškodila i relativně slabší stehna. Pátou příčku obsadil Derek Lunsford. Teprve čtyřiadvacetiletý závodník při svém debutu na Olympii sice mohl nabídnout tmavější úpravu pokožky, i tak ale předvedl doposud ne plně probuzený potenciál v podobě geneticky velmi dobré stavby těla s krásnými liniemi a pevnou a zataženou břišní stěnou. Hned další šesté místo pak obsadil náš Milan Šádek. Ke skvělému umístění při jeho premiéře na Olympii do 212 liber mu pomohla celková struktura v podobě svalové vyváženosti a dostatečných svalových objemů, přestože podle některých poznatků zahraničních komentátorů mohl působit mohutněji, a to zejména v zádové oblasti.

Bikini

Především genetické dispozice jako jsou úzký pas, široká ramena a vyvážené linie. I to je kategorie Bikini, kde na sobě navzdory některým názorům závodnice usilovně pracují. Nejenže se v posilovně vypořádají s úctyhodnými zátěžemi, ale navrch ještě třeba cvičí jógu, běhají a provozují další sporty tak, aby si udržely co nejvytříbenější vzhled. Přirozené a tvarované svaly nezdůrazněné přílišnou separací a vyrýsováním doplňují při tolik důležité prezentaci na pódiu podobně jako v kategorii Figure další důležité aspekty, jako je úprava vlasů, pokožky, výběr soutěžních plavek. A ještě jeden typický prvek, kterým je důraz na gluteály, takže dřepy, výpady a další cviky na stehna jsou v tréninku samotném jednou z hlavních priorit.

Letošní nesnadné rozhodování dalo při neúčasti loňské vítězky Courtney King prostor pro korunovaci další královny, kterou se stala Angelica Teixeira, vítězka letošní březnové Bikini International v rámci Arnold Sports Festivalu. Po vítězství prohlásila, že ačkoliv původně začala v roce 2013 zkoušet štěstí v kategorii Figure, nikdy jí nenapadlo, že je něco takového možné. Přesto se jí sen, ke kterému obdržela i šek na 35.000 USD, nakonec splnil. Druhá skončila Jennifer Ronzitti, třetí až pátou příčku sestupně obsadily Romina Basualdo, Casey Samsel a Narmin Assria.

Women's a Men's Physique

Kategorie nepřenášená prostřednictvím živého vysílání, nicméně od doby svého vzniku stále populárnější, byla doslova nabitá kvalitními soutěžícími. Mezi ženami si nejlépe vedla Juliana Malacarne, která tak triumfovala už počtvrté za sebou. Pozici dvojky si odnesla Jennifer Taylor, třetí až pátou příčku sestupně obsadily Heather Grace, Kira Neuman a Sheronica Henton. Naše zástupkyně Margita Zámolová se oproti zbylým soupeřkám nedokázala výrazněji prosadit a skončila na děleném šestnáctém místě. Mezi muži si titul pro vítěze odnesl favorizovaný Jeremy Buendia, který svým výkonem napodobil vítěznou Julianu Malacarne, když si na svoje konto připsal čtvrtý po sobě jdoucí triumf. Druhý skončil Andre Ferguson, třetí až pátou příčku sestupně obsadili Brandon Hendrickson, Raymont Edmonds a Jeremy Potvin. O poznání lépe se v kategorii Physique dařilo českému závodníkovi Ondřeji Kmošťákovi, když jej dosažená forma katapultovala v celkově pětatřicetičlenném startovním poli na vynikající osmou příčku.

Olympia víkend je za námi, výsledky jsou známé. Přesto nejde jen o čísla a statistiky, i když to tak na první pohled může vypadat. Ostatně jak to vyjádřil legendární Flex Wheeler startující v kategorii Classic Physique - nejde jen o to být první, ale počínat si co nejlépe i v osobním životě, být dobrým člověkem a navzdory okolnostem mít co nejlepší formu. Cvičení s činkami je přitom dokonalým prostředkem, který i díky doprovodnému stravovacímu stylu dokáže pomoci každému z nás. Ostatně podobně se ve své řeči vyjádřil i sedminásobný vítěz Mr. Olympia Phil Heath. Ano, život nemusí být vždy snadný. Díky cvičení se zátěží však mohou být všechny překážky snadnější a problémy snesitelnější. Vytrvat a nevzdat se, taková může být motivace získaná i prostřednictvím výkonů nejlepších profesionálních atletů planety. Výsledky jejich úsilí budeme moci sledovat zase za rok při čtyřiapadesátém ročníku Olympia víkendu Joe Weidera.
 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk