Olympia víkend 2017 - výsledky prvního finálového večera

Olympia víkend 2017 - výsledky prvního finálového večera

Jak si vedli účastníci Mr. Olympia a 212 v semifinále?

Soutěže | 16.09.2017 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: amazon.com, bodybuilding.com, flexonline.com, IFBBPRO.com, mrolympia.com


Třiapadesátý ročník Joe Weider´s Olympia víkendu má za sebou první polovinu hlavního finálového dějství. Zaplněný sál hlediště Orleans Arena v Las Vegas ve státě Nevada aplaudoval nejen vítězům kategorií Fitness, Figure a Classic Physique, ale i semifinálovým výkonům aktérů Mr. Olympia a kulturistů zápolících ve váhovém limitu do 212 liber. Konferenciérem na pódiu se stal osvědčený Bob Cicherillo, zatímco komentátorské úlohy živého vysílání zprostředkovaného internetovým obchodem amazon.com se ujali neméně zkušení moderátoři Carla Sanchez, Dan Solomon a Shawn Ray.

Fitness

Třináct soutěžících se sešlo v kategorii, v níž z hlediska hodnocení jen z jedné třetiny rozhoduje samotná prezentace postavy, zatímco podstatnější zbylé dvě třetiny tvoří volná sestava. Právě ty byly hlavní lákadlem, divácky atraktivní podívanou, která byla zařazena hned na začátek prvního finálového večera a nabudila tak diváky do oscilujících vibrací. Ty ostatně zesilovalo i všeobecné povědomí o tom, že úřadující královna tohoto sportu Oksana Grishina hodlá ukončit kariéru a bude se tak chtít prostřednictvím výsledku co nejlépe rozloučit s fanoušky i diváky v sále. Její záměr jí vyšel stoprocentně a v ostré konkurenci nakonec obhájila zisk dalšího, v pořadí již čtvrtého titulu. Bylo to i díky zcela nové volné sestavě, v níž jako proprieta sloužila otáčivá židlička a červená růže. Oksana Grishina okouzlila tradičně výborným výkonem s precizními přechody mezi jednotlivými pózami i ladným a zároveň dynamickým zpracováním celého vystoupení. To efektně podtrhly i drobné detaily, jakými bylo například bezchybné zachycení květiny vyhozené do vzduchu i otrhávání okvětních lístků, efektně se snášejících k zemi v samotném závěru. Ruská závodnice se při závěrečné řeči dojatě rozloučila se svými příznivci a poděkovala jim za veškerou přízeň a podporu. Rovněž poděkovala federacím IFBB a NPC za příležitost, kterou pro sportovce znamenají. Loučení to sice nebylo snadné, nicméně devětatřicetiletá ikona tohoto sportu pomýšlí se svým manželem Borisem Ivanovem na založení rodiny a trvalé usídlení se v USA. K šeku na 35.000 USD získala i malý osobní dárek - při závěrečném vystoupení na Olympii ji poprvé z hlediště sledovali rodinní příslušníci.

Několik hodin práce denně na volné sestavě, práce v posilovně, kardio, dřívější gymnastická průprava či ladění formy před soutěží. I to jsou hlavní důvody, proč nejen na profesionální, ale i amatérské scéně není relativně tolik závodnic jako v jiných kategoriích. Zmíněné atributy nepochybně nepostrádala druhá z letošní Olympie, Myriam Capes, když především díky nápadité a kreativní sestavě s kladinou vybojovala druhé místo. Po předloňském třetím místu a loňské neúčasti se tak jedná o další vynikající výsledek, ke kterému obdržela i šek na 18.000 USD. Bronzovou příčku a šek na 12.000 USD získala Regiane Da Silva. Zkušená závodnice se prezentovala na začátku sestavy s chodítkem, nejistou chůzi však záhy vystřídaly tradičně sladěné gymnastické pohyby a flexibilita. I tato závodnice se, podobně jako vítězka klání, rozhodla po dlouhých letech rozloučit s kariérou. Jako čtvrtá skončila při své čtvrté účasti na Olympii Ryall Graber a k umístění si odnesla šek na 7.000 USD. Pětici nejlepších uzavřela a šek na 5.000 USD získala trenérka gymnastiky Bethany Wagner.

Figure

Znatelně početnější kategorií oproti Fitness byla Figure, kde se prezentovaly téměř tři desítky soutěžících. Původním záměrem vytvoření této kategorie přitom byla snaha dát šanci těm závodnicím, které postrádají možnost prezentovat špičkové sestavy plné akrobatických prvků. V tomto případě tedy rozhoduje především postava, ale nejen ona. Dokonalé linie, symetrie, svalová vyváženost, přiměřená definice, široká ramena a úzký pas doplňují požadavky na celkovou estetičnost, prezentaci, líčení, drobné zkrášující doplňky i soutěžní plavky.

V tomto směru letos nejlépe uspěla Cydney Gillon a odnesla si tak, společně se šekem na 32.000 USD, svou první trofej z nejvyšší soutěže. Loni přitom skončila třetí, avšak pro letošek změnila předsoutěžní strategii. Ta spočívala ve zpevnění formy a nižší soutěžní hmotnosti, což ve výsledku přineslo líbivé linie a zcela zasloužený zisk zlatého kovu. Se stříbrem se proto musela spokojit další favoritka soutěže Latorya Watts. Loňská i předloňská vítězka tentokrát nedokázala přinést potřebnou míru připravenosti, k umístění si odnesla šek na 18.000 USD. Třetí místo a šek na 12.000 získala loni druhá Candice Lewis-Carter. Čtvrtou a doposud nejlepší pozici na Olympii obsadila a šek na 7.000 USD získala Heather Dees. Závodnice, jejíž životní pouť před lety poznamenala dopravní nehoda, si přitom stejné umístění odnesla i v letech 2012 a 2013. Až na pátém místě skončila čtyřnásobná vítězka Figure Olympia Nicole Wilkins, která chuť triumfu naposledy okusila v roce 2014. O rok později skončila druhá, loňský rok pak bývalé šampionce vynesl čtvrtou pozici. K umístění jí náleží i šek na 5.000 USD. Slovenská závodnice Adela Ondrejovičová si při svojí první účasti na Olympii v roce 2015 našla cestu ke čtrnácté příčce, loni skončila dvanáctá a letošní souboj jí vynesl třinácté místo.

Classic Physique

Nový svěží vítr. I tak někteří vidí zrození mladé kategorie Classic Physique, která se na letošní Olympii prezentovala teprve podruhé. Závodníci limitováni určitou hmotností s ohledem na svou výšku sice zdaleka nejsou tak masivní, nicméně v očích některých komentátorů připomínají klasický bodybuilding, tak jak jej například prezentoval slavný Frank Zane (Mr. Olympia 1977 - 1979). Kategorie se jeví některým fanouškům atraktivnější také proto, že se v ní jedná o takovou míru svalového rozvoje, který je širší veřejnosti bližší ve smyslu dosažitelnosti.

V letošním roce se na první příčku dostal Breon Ansley. Za svoje umístění získal i šek na 20.000 USD a neopomněl poznamenat, že kulturistika spojuje lidi na celém dnešním neklidném světě v zapálení pro stejnou věc, bez ohledu na cokoliv. Jako druhý skončil se šekem na 8.000 USD Chris Bumstead, třetí a čtvrté místo obsadili George Peterson (šek na 4.000 USD) a Arash Rahbar (šek na 2.000 USD). Až na pátém místě skončil možná nečekaně loňský historicky první vítěz Danny Hester (šek na 1.000 USD). Za zmínku stojí i účast Flexe Wheelera. Vítěz řady profesionálních kulturistických soutěží (v roce 1999 dokázal na Mr. Olympia obsadit 2 místo) se v uplynulých letech potýkal s řadou zdravotních potíží (transplantace ledvin v roce 2003, mnohačetné operace) a obsadil patnáctou příčku. Z hlediště však obdržel zpětnou vazbu plnou podpory a obdivu, zpět pak prostřednictvím slov pronesených na pódiu vyslal osobní sdělení o tom, že nejde jen o to být první, ale i být dobrým člověkem, sledovat svoje sny a být v co nejlepší formě navzdory nepříznivým okolnostem.

Semifinále Mr. Olympia

Téměř dvě desítky závodníků se sešly v nejstarším klání pořádaném od roku 1965. Soutěž samotná přitom původně neměla být podle většiny předpokladů z hlediska vítěze nikterak překvapivá. Dosavadní držitel šesti titulů Phil Heath však možná nenastoupil v takové formě, aby mohl pomýšlet na zcela bezproblémové vítězství. Vysokou soutěžní připravenost v podobě stále přítomného 3-D efektu, objemných stehen, výborných zad a paží i most muscular možná kazila mírně zastřená, nicméně viditelně gradující forma. Na paty mu ovšem velmi zdařile dorážel loni čtvrtý Mamdouh Elssbiay, přičemž se mu v některých pozicích nejen vyrovnal, ale i dominoval. Zatímco egyptský závodník sází hlavně na mohutnost (i když letos snad nejlépe zpracovanou), je doménou Phila Heatha lepší genetická výbava. Jednotlivé svalové partie občas vyvolávají pocit, jako kdyby byly odlity z formy a byly definovány přesně na míru svému majiteli.

Třetím nejlepším hráčem se podle jednotlivých vyvolávání zdá být impozantně působící William Bonac, zmíněnému triu je pak nejblíže zřejmě vítěz Olympie z roku 2008 Dexter Jackson. Nutno všem podotknout, že vše se může ještě změnit, a to díky většinou gradujícím formám jednotlivých závodníků. To může platit například v případě zmíněné dvojice Heath-Elssbiay, kdy Phil Heath na rozdíl od egyptského kolosu ztrácel viditelným pocením další vodu a naznačil tak, že jeho forma by mohla být utaženější a načasovanější s blížící se zítřejší finálovou částí. Český zástupce Lukáš Osladil se při svém druhém startu na Mr. Olympia prezentoval ve velmi dobré formě s vybroušenými svaly, zejména pak s pověstně napruhovanými a na jeho povel se vlnícími sedacími svaly. Příležitost k detailnější prezentaci formy dostal ve třetím vyvolávání, ve kterém figuroval například Victor Martinez či Johnnie Jackson.

Semifinále kategorie do 212 liber

V kategorii se divákům i rozhodčím prezentovalo na dvanáct soutěžících, mezi nimiž poměrně zřetelně dominovala zejména dvojice Flex Lewis - Ahmad Ashkanani. Doposud pětinásobný vítěz Olympie Flex Lewis však podobně jako Phil Heath nechal otevřené pomyslné dveře, kterými může vniknout potenciálně lepší soupeř a tak jej ohrozit. Tím by mohl být v tomto případě loni druhý Ahmad Ashkanani, takže bude velmi zajímavé sledovat, jak si nejen v této, ale i v otevřené kategorii povedou dosavadní šampioni s ohledem na obhájení svého titulu. Kromě nich má k dalším nejlepším umístěním nakročeno ještě Derek Lunsford a Jose Raymond, hned za nimi pak může být náš Milan Šádek. Právě náš zástupce se totiž dostal do prvního vyvolávání a zdá se, že si dojde pro velice cenné umístění.

Držme tedy nejen palce našim zástupcům, ale i sledujme další napínavé momenty nejvýznamnějšího kulturistického a fitness svátku. V této souvislosti zároveň připomínáme možnost sledování živého vysílání, a to prostřednictvím internetového obchodu amazon.com pod tímto odkazem. Začátek přenosu druhého finálového večera je naplánován na brzké nedělní ranní hodiny našeho času v 03:30.
 

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk