Olympia víkend je na dosah

Olympia víkend je na dosah

Co přinese třiapadesátý ročník?

Soutěže | 27.08.2017 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: IFBBPRO.com, mrolympia.com


Začněme krátkou otázkou. Kdo byl prvním vítězem Mr. Olympia? Snad každý fanoušek kulturistiky si v této souvislosti vybaví Larryho Scotta, tudíž zmíněná informace může být užitečná jen jako připomenutí těm, kteří s odpovědí váhali. Psal se rok 1965 a legendární šampion tehdy nejenže triumfoval, ale stal se i součástí základního kamene konceptu vytvořeného Joe Weiderem. Relativně skromný počin se nejen udržel při životě, ale za desítky let nabyl na nesrovnatelné intenzitě, velikosti a popularitě.

Skokem do přítomnosti se dostáváme k budoucímu termínu konání tohoto největšího kulturistického svátku. Ve dnech 14. - 17. září budou měřit síly nejen účastníci věhlasné soutěže, ale i mnoha dalších kategorií, které byly do Olympia víkendu postupně zakomponovány. Každopádně až po patnácti letech od triumfu Larryho Scotta, tedy v roce 1980, se poprvé konalo klání Ms. Olympia určené kulturistkám. Tehdy elegantními svaly a postavou triumfovala Rachel McLish, zatímco poslední vítězkou se stala celkově desetinásobná držitelka titulu Iris Kyle. Její kralování přitom kromě vlastního rozhodnutí ukončila především změna, která přepsala dějiny Ms. Olympia pravděpodobně už natrvalo tím, že se v roce 2014 konal její poslední ročník. Další kategorie prezentované na Olympia víkendu podobný osud zatím nepotkal a jsou od doby svého vzniku až do současnosti nadále součástí velkolepé prezentace svalů a krásy. Nejdéle se na scéně objevují závodnice v kategorii Fitness, která svoje místo na výsluní poprvé našla v roce 1996, což už je poměrně pěkná řádka let. V roce 2003 přibyly Figure závodnice, o sedm let později, tedy v roce 2010, se divákům poprvé představila kategorie Bikini. O pouhé tři roky později následovaly díky dalšímu vývoji na poli profesionální scény kategorie Women's Physique a samozřejmě i Men's Physique. Byli to právě muži, kteří se navíc v loňském roce poprvé utkali v kategorii Classic Physique, kde se závodníci musí s ohledem na svoji výšku prezentovat se stanovenou maximální hmotností. Je už jen jedna kategorie, kde si váhový limit musí závodníci hlídat, a kterou jsme doposud nezmínili. Je jí kategorie do 212 liber, v níž se poprvé na pódiu Olympie prezentovali soutěžící v roce 2008, ačkoliv tehdejší limit byl stanovený na hodnotu 202 liber. Pestrost a rozmanitost, i tak by se dal možná také stručně charakterizovat současný Olympia víkend, na kterém si každý vybere svého oblíbeného favorita.

Kategorie mohou být zdánlivě anonymní, ale záhy ožijí při pohledu do seznamu kvalifikovaných závodníků a závodnic. To platí zejména pro ty fanoušky, kteří s napětím očekávají, jak si povedou ti, u jejichž jména je jako země uvedeno Czech Republic. V případě Mr Olympia tak bude naše barvy hájit Lukáš Osladil, ve dvěstědvanáctce uvidíme Milana Šádka, ve Women's Physique se představí Margita Zámolová a v Men's Physique Ondřej Kmošťák. Ne že by to bylo poprvé, kdy se naši zástupci pustí na Olympii do soubojů s nejlepšími profesionálními světovými atlety, nicméně takto hojná účast je jen dalším z řady potvrzení, že ačkoliv je naše země relativně menší, není pojem českých sportovců neznámým a ojedinělým úkazem, a to i na takto prestižních kláních. Čtveřici našich reprezentantů pochopitelně doplní celá řada jmen ostatních účastníků Olympia víkendu. Ať už jde o Mr. Olympia, kde se v současné době šestinásobný držitel titulu Phil Heath nepochybně pokusí do své sbírky přidat další sošku Sandowa či dvěstědvanáctku, kde pomyslný trůn nebude chtít pustit doposud pětinásobný vítěz Olympia Showdown Flex Lewis. I další divize ale budou mít co nabídnout, přičemž několikanásobný triumf vůbec nemusí být ryze kulturistickou doménou. Stačí přitom zmínit například čtyřnásobnou vítězku ve Figure Nicole Wilkins, kterou aktuálně nahrazuje předloňská a loňská jednička Latorya Watts, nebo pověstnou Oksanu Grishinu kralující ve Fitness, jejíž volné sestavy ocenili rozhodčí již potřetí za sebou.

Olympia víkend je na pomyslný dohled a všichni zúčastnění sportovci ladí poslední detaily v závěrečné přípravě zahrnující jejich často mnohaleté úsilí. Olympie však není pouze o zmíněných soutěžích, nese s sebou například také obrovské doprovodné expo a klání v mnoha dalších disciplínách, jakými jsou čistě namátkově třeba karate, box, MMA či soutěže strongmanů. Přenést veškerou tu obrovskou záplavu emocí je ve zprostředkované formě prakticky nemožné, nicméně alespoň část z ní se může do vašich domovů dostat například i díky živému internetovému vysílání především z finálových částí Joe Weider´s Olympia víkendu, o jehož detailech vás budeme včas informovat. Ke slovu přijdou také oficiální startovní listiny a zejména pak finálová klání, na jejichž konci budou známi vítězové letošního ročníku. Co všechno přinese? Na to si sice budeme muset ještě pár dnů počkat.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk