Arnold Classic 2017 – vítězem se stal Cedric McMillan

Arnold Classic 2017 – vítězem se stal Cedric McMillan

Plus výsledky Bikini, Men's Physique a Wheelchair

Soutěže | 05.03.2017 | Michal Rudzinskyj

Připravil: Karel Šedivý
Použité stránky: arnoldsportsfestival.com, generationiron.com, IFBBPRO.com


Druhý finálový večer hlavní části Arnold Sports Festivalu z pohledu kulturistiky a fitness začal komentátorským vstupem dvojice Flex Wheeler - Kai Greene, jejichž host Dexter Jackson prozradil, že původně začal cvičit kvůli tomu, aby se stal v očích dívek a žen atraktivnější. Tehdy jej vůbec nenapadlo, že nakonec dosáhne zisku titulu Mr. Olympia (2008) a pětkrát zvítězí na Arnold Classic v Columbuse.

Oficiální část večera zahájil prezident federace IFBB Rafael Santonja. V projevu kromě jiného přinesl především zprávu z konce minulého roku o začlenění kulturistiky do příštích Panamerických her, a tím pádem i její uznání Panamerickou sportovní organizací, která tvoří jeden z pěti členských kontinentálních výborů Mezinárodního olympijského výboru. Tímto krokem se de facto splnil dlouholetý sen Joe a Bena Weidera přivést kulturistiku pod záštitu loga s pěti kruhy. Dále už se mikrofonu chopil Arnold Schwarzenegger a připomněl především nedocenitelnou roli promotéra Jima Lorimera majícího jeden z nejhlavnějších podílů na vzniku a pořádání soutěže Arnold Classic. Po krátkém proslovu už dostal slovo konferenciér Lonnie Teper a večer, který kromě jiného ozdobilo i dech beroucí vystoupení artistického dua, mohl pokračovat nástupem kategorie open.

Arnold Classic

Nekompromisnímu pohledu hodnotících rozhodčích byla tentokrát vystavena rovná desítka borců z kategorie bez hmotnostního rozdílu. Navzdory občasným názorům na letošní slabší obsazení startovního pole se chmurné vyhlídky poměrně rychle vytratily, a to zejména s ohledem na fantasticky nadupané duo Cedric McMillan - Dallas McCarver. Právě tato dvojice byla s ohledem na první místo nejvíce porovnávanou. První jmenovaný oproti loňsku přidal dalších devět kilogramů svalové hmoty, přičemž však neztratil nic ze svého pověstného úzkého pasu a estetických linií korunovaných širokými rameny. Teprve pětadvacetiletý oponent mu však minimálně v zadní póze dokázal být vyrovnaným soupeřem, když kromě jiného exceloval zejména celkovou mohutností, výraznými lýtky a svalovou hustotou, při volné sestavě se pak ve výskoku blýsknul obstojně vyvedenou roznožkou. Souboj nakonec rozhodčí uzavřeli vítězstvím Cedrica McMillana, který při volné sestavě nečekaně udělal bývalému guvernérovi nad hlavou véčko při pořizování selfie, podobný druh humoru pak projevil i po vyhlášení výsledků, kdy Arnoldovi položil jeho obvyklé otázky ohledně toho, jak se cítí a jak moc musel trénovat na to, aby se v Columbuse opět objevil. Zároveň promluvil i v tom smyslu, že vystoupení na soutěži a vítězství není jen o něm samotném, ale patří i všem ostatním, co vedle něj stojí na pódiu. K triumfu mu náleží i šek na 130.000 USD. Třetí skončil loni sedmý Maxx Charles, jemuž s úzkým pasem a mnohem lepší, než loňskou formou, konkuroval zdatným způsobem čtvrtý Lionel Beyeke. Pátou příčku obsadil Juan Morel, šestici nejlepších uzavřel Fouad Abiad.

Bikini International

Osmnáct závodnic bojovalo během sedmého ročníku na Arnold Sports Festivalu nejen o přízeň diváků a rozhodčích, ale i o odměny pro nejlepší. Tu v podobě šeku na 7.000 USD získala Angelica Teixeira, druhá příčka pak připadla pro Courtney King. Třetí až šesté místo obsadily sestupně Jennifer Ronzitti, Janet Layug, vítězka z roku 2013 a 2016 India Paulino a Justine Munro.

Men's Physique

Historicky teprve třetí ročník této kategorie na Arnold Sports Festivalu dokázal v početné konkurenci více jak tří desítek kandidátů ovládnout vítězný Ryan Terry, který si ke svému triumfu odnesl i šek na 5.000 USD. Nesnadné rozhodování forem jednotlivých závodníků nakonec skončilo druhým místem pro Andrého Fergusona, za nímž v nejlepší šestici skončili Brandon Hendrickson, George Brown, Jeremy Potvin a Raymont Edmonds.

Arnold Wheelchair

Pódium teprve druhého ročníku kulturistů-vozíčkářů na Arnold Sports Festivalu tentokrát patřilo sedmi namísto původně ohlášeným osmi závodníkům. Mezi nimi nechyběl ani Daniel Minster, který při svém prvním profesionálním startu dokázal zanechat nekompromisně slibnou a výraznou stopu v podobě třetího místa. Pěkná kombinace svalových objemů a soutěžní připravenosti našeho závodníka nestačila pouze na loňského a nakonec i letošního vítěze Harolda Kelleyho a druhého muže klání, kterým se stal Gabriele Andriulli.

Arnold Strongman Classic a udělení Ceny za celoživotní přínos

Během večera došlo i na závěrečné zápolení borců v kategorii Arnold Strongman Classic. Tentokrát měli závodníci před sebou disciplínu zvanou Austrian Oak, která v podobě zdvihu obrovité klády nad hlavu v daném časovém limitu prověřila nejsilnější muže planety nezřídka nad rámec jejich možností, kdy řada z nich nedokázala s kládou vážící podle výběru 175kg či 195kg provést ani jedno opakování. Vítězem se v celkovém hodnocení výkonů v jednotlivých disciplínách stal Brian Shaw. Vítěz z roku 2011 a 2015 nechal po vyhlášení konečných výsledků na pódium přinést svou manželkou spícího několikaměsíčního syna, jehož drobné tělíčko zajímavě kontrastovalo s obrovitou figurou pětatřicetiletého borce.
V průběhu finálových klání došlo i na předávání Ceny za celoživotní přínos. Tu v tomto roce získala Betty Weider, manželka v roce 2013 zesnulého Joe Weidera. Zásluhu na svém ocenění získala především díky celoživotní vášni při propagaci posilování a zdravého fitness stylu, a to především z pohledu žen. Právě ony si před desítkami let jen stěží hledaly cestu do posiloven, neboť se mylně domnívaly, že cvičení se zátěží se nehezky podepíše na jejich postavách.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk